yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Kimyasalları Üret, Sağlığı Çökert, Parayı Kap!

Dünya'da yedi milyarı geçkin insan var. Herkes öyle ya da böyle teknolojiden faydalanıyor ve bundan da memnun görünüyor. Ancak çoğu kişinin artık anlamaya başladığı gibi teknoloji ilerledikçe problemler de büyüyor. Bu problemlerden ilk göze çarpanı ise herhalde sağlıkla ilgili olanlar.

Teknoloji denince bazılarının aklına sadece ekranı ve tuşları olan cihazlar geliyor olabilir. Fakat biz burada daha çok kimya sanayisinin teknolojisinden bahsediyoruz. Ambalaj malzemeleri, yüzey kaplamaları, temizlik ürünleri, boyalar, kozmetik ürünler, tarım ilaçları derken liste uzayıp gidiyor. Etrafımız bu tip maddelerle tamamen çevrilmiş durumda.

Satın aldığımız meyve tarım ilaçlarından nasibini almış, meyveyi koyduğumuz poşet tamamen sentetik, buzdolabının içi plastik kaplı ve dişlerimizi fırçalıyoruz ağzımız deterjan dolu...

Geçenlerde İsviçre'de gerçekleşen Uluslararası Kimyasal Yönetimi Konferansında(ICCM4), endokrin bozucu kimyasalların(Endocrine disrupting chemicals-EDC) sağlığa zararları ile ilgili bir rapor sunuldu. EDC'ler, isimlerinden de anlaşıldığı gibi, vücudun endokrin sistemini, yani vücut içinde iletişimi sağlayan hormonal sistemi etkileyen kimyasallar, böylece hücrelerin yanlış mesajlar alarak anormal davranmalarına yol açıyorlar. EDC'ler vücuttaki doğal hormonları taklit ederek, engelleyerek ya da farklı bir biçimde etkileyerek; obezite, diyabet, kısırlık, kanser ve sinir sistemi bozuklukları gibi ciddi sağlık problemlerine sebep olabiliyor.

Yiyecek ambalajlarında ve kasalardan aldığımız fiş-fatura kağıtlarında bulunan bisphenol-A (BPA) ile plastiklerde, kozmetik ürünlerinde ve böcek ilaçlarında bulunan fitalat, bilinen EDC'ler arasında yer alıyor. Bu kimyasallar o kadar yaygın ki yeryüzünde yaşayan hemen her insan mutlaka bunlara maruz kalmış durumda.

"EDC'lerin hormonal işleyişi bozarak vücuda zarar verdiğine dair kanıtlar hiç olmadığı kadar güçlü" diyor, Teksas Üniversitesi Farmakoloji profesörü Andrea C. Gore:
"İster insan üzerinde yapılan uzun soluklu epidemiyolojik çalışmalar olsun, ister hayvanlar ve hücreler üzerindeki basit araştırmalar olsun ya da belirli bir kimyasala maruz bırakılan insan grupları üzerinde yapılan çalışmalar olsun, bu konudaki yüzlerce çalışma hep aynı sonuca işaret ediyor."

EDC'ler özellikle anne karnındaki çocuklar için büyük bir tehdit oluşturuyor. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalara göre, doğmamış yavrunun maruz kaldığı çok küçük miktardaki EDC bile ileride obeziteyi tetikleyebiliyor. Bunun yanında EDC'lerin pankreas ve karaciğer hücrelerini etkileyerek diyabete sebep olabileceği de kanıtlanmış durumda.

Raporda ayrıca EDC'lerin üreme sistemi sorunlarına, meme ve yumurtalık kanseri gibi hormonlarla ilişkili kanserlere, prostata, tiroit bezi hastalıklarına ve sinirsel gelişim bozukluklarına sebep olduğu belirtiliyor.

Konferansta EDC'lerin uluslararası bir problem olarak kabul edilmesi gerektiği vurgulandı. Bunun yanında EDC'lerin etkileri üzerinde daha fazla araştırma yapılması, EDC'lerin kullanıma sunulmadan önce özel sağlık testlerinden geçmesini zorunlu kılan kanunların çıkarılması ve insanların kendilerini ve doğmamış çocuklarını EDC'lerden nasıl koruyacaklarına dair bilinçlendirilmesi çağrısı yapıldı.

FIGO (Federation of Gynecology and Obstetrics)- Kadın Hastalıkları ve Doğum Federasyonu; 125 ülkeden doğum uzmanlarının temsil edildiği, toksik maddelere maruziyete karşı olan, küresel üreme sağlığı örgütü olarak bilinir.
Geçtiğimiz günlerde FIGO, uluslararası bilimsel bir dergide bir düşünce yazısı yayınladı. Yazıya göre, son 40 yılda keskin bir şekilde artan toksik maddelere maruziyet, insan üremesini ve sağlığını tehdit ediyor.

FIGO'nun onursal sekreteri ve yazının başyazarı Dr. Gian Carlo Di Renzo durumu şöyle özetliyor:
"Dünyamızı test edilmemiş ve güvenli olmayan kimyasallara boğuyoruz, bunun karşılığında üreme sağlığımız açısından ödediğimiz bedel ise çok büyük."  Dr. Di Renzo'ya göre, üreme sağlığı uzmanları, hastaları görerek sağlık sorunlarındaki bu artışa ilk elden şahit oluyorlar. Toksik kimyasallara maruziyetin engellenmesi, dünya genelinde kadınlar, çocuklar ve aileler üzerindeki bu sıkıntıları hafifletebilir.

Yazıya göre böcek ilaçları, hava kirleticiler, plastikler ve çözücüler gibi kimyasal maddelerle; düşük, ölü doğum, bozuk cenin gelişimi, sakat doğma, yetersiz zihinsel gelişim, kanser, dikkat sorunları ve hiperaktivite gibi sorunlar birbiriyle bağlantılı.

Amerika'da bir yılda kişi başına 15 ton kimyasal üretiliyor veya ithal ediliyor. Ancak bunların büyük bir çoğunluğu maalesef test edilmiyor. Küresel kimyasal madde ticareti, uluslararası ticaret anlaşmalarına göre gerçekleşiyor. Birçok çevre ve sağlık örgütü, toksik kimyasalların denetimini zayıflattığı için bu tip anlaşmaları eleştiriyor.

Yazının yazarlarından Dr. Linda Giudice, havayı, suyu ve besinleri kirleten kimyasalların özellikle fakir insanları etkilediğini söylüyor:
"Gelişmekte olan ülkelerde, alt solunum yolları enfeksiyonlarının kimyasallara maruziyete bağlı olma ihtimali, gelişmiş ülkelerdekinin iki katı."

Toksik kimyasallara maruziyet, milyonlarca ölüme ve milyarlarca dolar masrafa yol açıyor. FIGO yazısında şu örnekleri veriyor:
* Her yıl kirli hava ve kurşuna maruziyet sebebiyle yaklaşık 4 milyon insan hayatını kaybediyor.
* Sahra-altı Afrika'da tarım işçilerinin tarım ilaçlarından zehirlenmeleri sonucu, 2005-2020 arasında harcanan para tahmini 66 milyar doları bulacak.
* Avrupa'da kimyasallar sebebiyle ortaya çıkan sağlık sorunları için yılda minimum 157 milyar Euro harcanıyor.
* Kimyasallar yüzünden çocuklarda ortaya çıkan hastalıklar için 2008 yılında Amerika'da 76,6 milyar dolar harcandı.

FIGO, doktorlara, ebelere ve diğer doğum sağlığı uzmanlarına; toksik kimyasallara maruziyeti önleyen politikaları desteklemelerini, herkes için sağlıklı besin üretimi için çalışmalarını, çevresel sağlığı sağlık hizmetlerinin bir parçası haline getirmelerini ve çevresel adalet için mücadele etmelerini tavsiye ediyor.

Derleyen: Tarık Kargıoğlu
yaklasansaat.com, 23/11/2015
Kaynaklar:
1) "Exposure to toxic chemicals threatening human reproduction and health", sciencedaily.com, 01/10/2015.
2) "Chemical exposure linked to rising diabetes, obesity risk", sciencedaily.com, 28/09/2015.

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat