yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

200.000 Antilobun Ölüm Esrarı Çözülemedi

Gezegendeki nesli en çok tükenmekte olan türlerden biri antilopların ani ve kitlesel ölümleri popülâsyonda ciddi düşüşlere neden oldu ve bu durum çevrecileri şaşkına çevirdi.

Ancak, sadece birkaç haftada Kazakistan'daki saiga antiloplarının %80'inin yok olmasına neyin sebep olduğuna dair ipuçları ortaya çıkmaya başladı. Bilim adamları, ölümlerin bu hayvanların vücutlarında normalde zararsızca yaşayan bakterilerin ölümcül enfeksiyonlara dönüşmesinden kaynaklanabileceğini düşünüyor.

Ölen antiloplardan alınan doku örneklerindeki bakteriyel toksinlerin, hayvanların birçok organında aşırı kanamaya neden olmuş olabileceği ortaya çıktı. Ancak, tam olarak neyin bu bakterileri çok kısa bir sürede bu derece ölümcül hale getirdiği halen araştırmacıları hayrete düşürmektedir. Genetik analiz, bu bakterilerin (Pasteurella multocida ve Clostridia perfringens) saiga gibi geviş getiren hayvanların vücutlarında bulunan normal türler olduğunu göstermektedir.

Bağışıklık sistemleri zayıflamadığı sürece bu bakteriler normalde hayvanlarda hastalığa neden olmaz. Ayrıca, sürüde hastalığa neden olan bir bakteri yayılmış olsaydı ölümler çok daha uzun süreli olurdu. Sadece dört günde 60.000 antilop telef oldu ve bu yayılma hızı bunun olağan bir hastalık salgını olmadığını göstermektedir. Gerçek rakamlar çok daha yüksek olabilir ancak hükümetin açıkladığı rakamlara göre bu yılın haziran ayına kadar en az 148.000 hayvanın hayatını kaybetmesiyle ölümler son buldu. 

Saigaları Koruma Birliği: 
"Göç bölgesine ve ölüm alanlarına en son yaptığımız araştırma gezisinde gömülmemiş birçok cesedin bulunduğunu kaydettik ve buna göre gerçek rakamlar 200.000'e yakın olabilir."

Şimdilerde bilim adamları, bakterideki değişime neden olmuş olabilecek diğer çevre faktörleri üzerinde çalışmaktadır. 
Deneyler toprak, su ve hava kirliliklerinin olası nedenler olamayacağını, ayrıca bölgedeki radyasyon seviyelerinde bir anormallik olmadığını göstermektedir.  

Kışın çok soğuk ve ilkbaharın nemli geçmesi, bakterilere çoğalmaları için mükemmel koşullar sağlamasının yanı sıra, antilopların bağışıklık sistemini zayıflatmış olabilir. Ayrıca, zehirli algler, bitkiler ve doğal olarak oluşan toksinler göz ardı edilmemiştir. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN), 1990'larda sayılarının 21.000'den aza düşmesiyle saigaları kritik tehlikede olan hayvanlar olarak kaydetmiştir.

Rusya ve Moğolistan'daki sürülerle birlikte, 2014'de Kazakistan'da tahmini 257.000 saiga vardı. Saiga antilopları, kışın dondurucu havayı ciğerlere gitmeden ısıtmaya yaradığı düşünülen ve proboskis olarak adlandırılan olağandışı, aşırı büyük bir buruna sahiptir. Ayrıca, bu antiloplar besinlerin toprağa geri dönüşümünü sağlaması nedeniyle kurak bozkır ekosisteminde çok önemli bir yere sahiptir. 

Güncelleme: 22/09/2015
Kaynak: Richard Gray, "Mystery of what killed 200,000 antelope in one MONTH solved? Normally harmless bacteria appear to have turned on the endangered animals", dailymail.co.uk, çev. Zeynep Güldoğan, yaklasansaat.com, 15/09/2015.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat