yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Batı Antarktika Buz Kütlesinin Çöküşü Bilim Adamlarını Endişelendiriyor

Thwaites Buzulu

Son iki yılın en büyük iklim değişimi olayı Batı Antarktika'da yaşanıyor olabilir. 2014 yılında yapılan araştırmalara göre, Batı Antarktika'nın Amundsen Denizi bölgesinde buzulların önündeki okyanus tabakasında durdurulamayan bir geri çekilme tespit edildi. Bu buzul erimesine, aşağı tabakadan eriyen sıcak okyanus sularının sebep olduğu iddia edilmektedir.

Burada büyük bir tehlike yatmaktadır: Batı Antarktika'nın global deniz suyu seviyelerini 3,3 metreye kadar yükseltebilecek buz kapasitesi olduğu hesap edilmektedir. Bu buzulların bir kısmı da erimeye başladı. Çalışmadan çıkan korkutucu sonuca göre; Amundsen Denizi Buzullarının kararlığının bozulması, aslında tüm Batı Antarktika'nın altını eritmeye başlıyor.

"Proceedings of the National Academy of Sciences"da yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, Postdam Enstitüsü İklim Etkilerini Araştırma Bölümünden Johannes Feldmann ve Anders Levermann, bu buzulların erimesi halinde neler olabileceğiyle ilgili bir iklim modeli düzenledi. Modelde bu buzulların tamamen istikrarsızlaşması baz alındı. Sonuç olarak buzulların geri çekilme sürecinin bu bölgeyle sınırlı kalmayacağını; okyanusa yayılabileceğini iddia ettiler.

Levermann çalışmayı şu şekilde değerlendirmektedir:
"Burada erimeyi durduracak hiçbir şeyin olmadığını gördük. Bu bölgede birçok yarık, kanal ve buna benzer çukurlar var. İstikrarsızlığı azaltacak ya da durdurabilecek topografya mevcut iken hiçbir şekilde bu sağlanamamaktadır."

Çalışmada vurgulandığı üzere Amundsen Denizi bölgesinde istikrarsızlaşma varsa, Batı Antarktika'nın deniz bölgesindeki tüm buzulları okyanusa boşalacak.

Aslında Batı Antarktika, Gezegendeki üç buz tabakasından en küçüğüdür. Grönland deniz suyu seviyesini 6 metreye kadar yükseltme potansiyelindeyken; Doğu Antarktika 60 metreye kadar yükseltebilir. Buna rağmen Batı Antarktika'nın en hızlı ve büyük çaplı değişimlere sebep olabileceği iddia edilmektedir. Çünkü Amundsen Denizi Buzulları, deniz seviyesinden bir mil ya da daha aşağıda bulunan yamaç formunda bir deniz tabanında temellenmektedir. Bölgenin en büyük buzulu olan devasa Thwaites, Pennsylvania'dan daha büyük ve bölgedeki toplam yoğunluğu bir milin üzerindedir. Bu özellikleriyle belki de bölgedeki en kırılgan noktadır.

Antarktika'da çalışan bilim adamları değişimin ne hızda olduğunu ölçebilmek için daha fazla araştırma yapmaları gerektiğini belirtmektedir. Mevcut araştırmada, tüm Batı Antarktika buz tabakasının yanında, Antarktika Yarım Adası'nın ve Doğu Antarktika'nın bazı bölgelerinin simülasyonu yapıldı.

Araştırmacılardan Leverman şunları söyledi:
"Derinlere gittikçe ana kayanın erimeye başladığını gördük. Buz akış hızı oldukça fazla. Bu demek oluyor ki gittikçe buz kaybediyoruz. Kısır bir döngü oluşmuş durumda." Leverman, Batı Antarktika buzulunun yapısında istikrarsızlık olduğunu fark ettiklerini belirtti.

Kritik soru ise, "tüm bu değişimin ne hızda olduğu"dur. Simülasyonlara göre, Batı Antarktika'nın yok olması binlerce yılı bulabilir. Ancak bazı bilim adamları, değişimin beklenenden daha hızlı olmasından endişe etmektedir.

Penn State Ümiversitesinden buzul bilimci Sridhar Anandakrishnan'in açıklamaları şu yönde:
"Derin havuzların içinde, hızlı bir geri çekilmenin oluştuğu yeni dünya hakkında çok az şey biliyoruz. Örneğin zemin hattındaki buz yer değiştirdikçe kırılmaya ve parçalanmaya başlayacaktır. Biz ise henüz bunu bilemeyeceğiz. Zemin hattına dair bir çalışmamız ya da kullandığımız bir analoji yok. Değişimin ne hızda olacağı ile ilgili bir şey bilmiyoruz. Hızlı olacağını söylemek istemem ancak binlerce yıl sürmeyeceğe benziyor."

Gezegenin geçmişindeki yeniden yapılanmaya bakmanın gerektiğini belirten buzul bilimci, deniz seviyelerinin hızla yükseleceğini gösteren birçok sebep olduğunun altını çiziyor. Özellikle Thwaites Buzulu üzerinde çalışan Anandakrishnan, buradaki geri çekilmenin lokal iniş çıkışlarda da devam ettiğini ve diğer buz tabakalarını da etkilediğini belirtti.

Bristol Üniversitesinden buzul bilimci Jonathan Bamber'ın açıklamaları ise şu yönde:
"Buz kütlesinin tamamen çöküşü binlerce yıl sürebilir ancak çöküş bir başladı mı hepimiz metrelerce yükselen deniz suyu seviyelerinden etkileniriz. Dönüşü olmayan bu noktaya ne kadar hızla yaklaştığımızı ve sürecin ne kadar hızlı tamamlanacağını tahmin etmek için oldukça hassas, detaylı modeller gerekmektedir. Ancak şu nokta oldukça net ki, gelecek on yılda, Batı Antarktika'nın sadece tehlikede mi olduğunu yoksa yeryüzünden yok olma yolunda mı olduğunu göreceğiz."

Bilim adamları bu fenomene neyin sebep olduğunu net olarak bilememektedir. Bir nedenin, ısınan iklimin Antarktika boyunca tüm rüzgar ve okyanus düzenini bozması olduğu iddia edilmektedir.

Bir diğer endişe edilen nokta ise, benzer süreçlerin Doğu Antarktika için de yaşanmasıdır.

Güncelleme: 20/11/2015
Kaynak
: Chris Mooney, "Scientists confirm their fears about West Antarctica — that it's inherently unstable", washingtonpost.com, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 02/11/2015


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat