yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Yeni İklim Anlaşmasının Fosil Yakıtları Sınırlaması Hayal!

Yeni yapılan modelleme çalışmasına göre küresel ısınmanın etkilerinden kaçınmak için dünyadaki birçok fosil yakıtın kullanımı durdurulmalıdır.

Çalışmaya katılan bilim adamlarına göre şu an yeryüzündeki kömürün %80'i, doğalgazın %30'u ve petrolün %30'u 2C(*) kısıtlamalarına göre "yakıt olarak kullanılamaz" hale gelmiş durumdadır. University College London (UCL) tarafından "Nature" dergisinde yayımlanan araştırmada buzullarda sondaj yapılmasının da kesinlikle durdurulması isteniyor. Ayrıca araştırmada sıcaklık yükselmesinin önüne geçmek için "özelde kömür" kullanımında ciddi anlamda kısıtlamalar öngörülüyor.

UCL Sürdürülebilir Kaynaklar Enstitüsünden araştırmacı Dr. Christophe McGlade:
"Hükümet yetkilileri; fosil yakıtların sınırsızca kullanımını destekledikleri sürece ülkelerinde 2C sınırlamalarına uymak için verdikleri taahhütlerle tezat oluşturduklarını mutlaka fark etmelidir" şeklinde konuştu.

Daha önce yapılan bir başka çalışmada, dünyadaki bütün fosil yakıtları yakmanın 2C kurallarından "3 kat daha fazla" karbondioksit salınımına neden olacağı belirtilmişti. Yeni çalışmada ise 2C hedefine ulaşmak için 2050 yılına kadar ne kadar kömür, petrol ve doğalgazın "yakılmadan" bırakılması gerektiğini belirlemek için bazı modellemeler kullanıldı. Ve iklim değişikliğine neden olmadan fosil yakıtların nerede çıkarılabileceği hususunda da aynı modellemeler üzerinde çalışıldı. Fosil kaynakların düzensiz dağılımı ülkeler için kendi doğal kaynaklarının kullanımı ve küresel çapta hedeflenen yaptırımlar arasında büyük çelişki yaşamalarına neden oluyor:
*Ortadoğu'da petrolün %40'ı ve doğalgazın %60'ı yeraltından çıkarılmamalıdır.
*Çin, Rusya ve ABD'deki devasa kömür kaynaklarının çok büyük bir kısmı kullanılmadan bırakılmalıdır.
*Gelişmemiş yeni bir kaynak olan "killi kaya petrolü" Afrika ve Ortadoğu'da tamamen yasaklanmalıdır. Sadece Çin ve Hindistan için çok sınırlı kullanımlara izin verilebilir.
*Kanada'da kullanılan, yeni bir petrol çeşidi olan "katran kumu" ise kesinlikle yasaklanmalıdır.

Araştırma aynı zamanda fosil yakıt firmalarının da sorgulanmasına yol açıyor. Çalışmada yardımcı araştırmacı olarak çalışan Prof. Paul Ekins, BBC'ye:
"Çıkardığımızda çok para kazanabileceğimizi düşündüğümüz fosil yakıtları bulmak için çok daha fazla parayı israf etmeyi artık bırakmak durumundayız. Bu kaynaklardan kasıt neredeyse Kuzey Buzullarının tamamı anlamına geliyor. Bahsi geçen fosil yakıtlar içerisinde Avrupa'daki henüz tam anlamıyla araştırılmamış veya kullanılmaya başlanmayan çok miktarda 'kaya petrolü' kaynağı da dâhildir" açıklamasında bulundu.  

Ayrıca bilim insanları, yeni bir teknoloji olduğundan ve uygulama maliyetinin fazla olmasından dolayı karbon tutma ve depolama çözümünün ne kadar fosil yakıt kullanılabileceği üzerinde ancak "çok az" bir etkisinin olabileceğini söylüyorlar.

(*) 2C Anlaşması
: Dünya genelindeki sıcaklık artışını 2°C sınırında tutmaya çalışan Avrupa Birliği çevre politikası.

Güncelleme: 18/02/2015
Kaynak: Helen Briggs, "Most Fossil Fuels 'Unburnable' Under 2C Climate Target", bbc.com, çev. A. Furkan Kargıoğlu yaklasansaat.com, 07/01/2015.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat