yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Okyanus Akıntıları Çökerse: Küresel Soğuma Başlar

Okyanus akıntılarının çökmesiyle Dünya öyle soğuyabilir ki, 20 yıl süresince küresel ısınma ortadan kalkabilir. Southampton Üniversitesinden bir araştırmacı, "Yarından Sonra" filmindeki iklim senaryosu ile ilgili bilimsel bir çalışma yayınladı.

Atlantik'in etrafında ılık suların dolaşımını sağlayan büyük okyanus akıntılarının çöküşü, küresel ısınmayı 20 yıl boyunca ortadan kaldıracak kadar gezegenin soğumasını sağlayabilir.

2004'te yayınlanan "Yarından Sonra" adlı felaket filminde; küresel ısınma, Gulf Stream akıntısını da içeren Atlantik Kuzey-Güney Akıntısı'nda (AKGA) ani çöküşe neden olarak, yeni bir Buz Çağı'nı başlatıyordu.

İklim ısınması; Atlantik Kuzey-Güney Akıntısı'nda (AKGA) ani bir çöküşe neden olarak, Los Angeles'ı yıkan tornadolara, New York'u sel basmasına ve Kuzey Yarıküre'nin donmasına yol açıyor. Filmin bilimsel güvenirliği, iklim bilimciler tarafından eleştirilere maruz kalsa da, küresel ısınmanın sonucundaki AKGA'ta ani çöküş senaryosu, en yeni iklim modeli olarak değerlendirilmedi. Şimdi bilim adamları, AKGA gerçekten durursa ne olacağını araştırdılar.
Son zamanlarda iklim bilimciler, Kuzey Atlantik akıntılarının daha önce görülmemiş bir oranda yavaşladığını gözlemlediler. Bu durumda, Grönland buz tabakasından eriyen soğuk suların etkisi olabilir.

Hamburg'daki Max-Planck Enstitüsünde Alman iklim modelini kullanan, Southampton Üniversitesinden Profesör Sybren Drijfhout, "Eğer küresel ısınma ile AKGA çöküşü meydana gelirse, 20 yıllık bir periyot boyunca Dünya ısınmak yerine soğuyabilir. Bu filmde gösterildiği gibi, tüm Kuzey Yarıküre'nin donması için yeterli olmayacaktır. 40 yıl içerisinde Dünya, AKGA çöküşünün etkisinden kurtulacaktır ancak Kuzey Atlantik'in doğu sınırında (Britanya Adalarında), sıcaklığın tekrar normale dönmesi için 100 yıldan uzun bir süre gerekebilir." dedi.

Enteresan bir şekilde, AKGA çöküşüne bağlı atmosferik soğuma etkisi, atmosferden okyanusa doğru ısı akışı ile bağdaştırılıyor. Son 15 yılın iklim boşluğu boyunca, bu durum gözlendi. Prof Drijfhout:
"Volkanik patlamalar veya sera gazı salınımı azalması nedeniyle benzer bir soğuma veya azalan ısınma meydana geldiğinde, ısı akımı tersine dönüyor ve okyanustan, atmosfere doğru bir ısı akımı oluyor. Benzer bir enerji akımı tersinimi, atmosferin en üstünde görülebiliyor. Atmosferik radyoaktif baskı ve okyanus içi sirkülasyon süreçlerindeki enerji akımlarının farklı parmak izleri, iklim boşluğu periyodunun nedenini bulabilmeyi mümkün kılıyor" diye ekledi.

"Nature Scientific Reports"ta yayınlanan çalışmada, son zayıf ısınma periyodunun tek bir nedene dayandırılamayacağı yayınlandı. Bu durumun oluşumunda büyük olasılıkla, El Nino ve Güney Okyanusu'ndaki değişikliklerin bir rolü olabilir.
Profesör Sybren:
"Bu boşluk periyodunun tek nedeni; volkanik patlamalara, Asya'daki fazla aerosol salınımına veya azalan sera gazı salınımına bağlı olarak atmosfer kuvvetlerinde yaşanan değişikliklerdi. Okyanus sirkülasyonundaki değişimler de önemli bir katkıda bulunmuş olabilir. Doğal değişiklikler, 10 yıllık bir süre için sera etkisini engellemiş olabilir. Ancak bu periyodun artık sona erdiğini sanıyorum" dedi.

Derleyen: Ayşe Alp
yaklasansaat.com, 17/11/2015
Kaynaklar:
1) Richard Gray, "Collapse of ocean currents would cool Earth", dailymail.co.uk, 09/10/2015
2) "Could The Day After Tomorrow happen?", sciencedaily.com, 09/10/2015

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat