yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Mercan Kayalıkları Beyazlaşıyor: Okyanus Canlıları Yok Oluyor

Endonezya, Batı Papua’daki beyazlamış mercanlar.

Ulusal Oşinografi ve Atmosfer İdaresi(NOAA) yaptığı açıklamada, Gezegendeki mercan kayalıklarının küresel çapta kitlesel olarak beyazladığını belirtti. Kayalardaki bu tür olayların sadece üçüncüsü olan bu beyazlama, küresel ısınmanın Gezegene zarar verici etkisinin bir diğer işaretidir.

Beyazlama, okyanus sularının ısınması veya diğer çevresel faktörler sebebiyle genellikle canlı renkli mercanların renklerini kaybetmesi ve açık beyaz olmasıyla gerçekleşir. Mercan polipleri bünyesinde yaşayan ve onları besleyen renkli algler, olumsuz şartlarda mercan poliplerini terk edebilirler ve terk etmedikleri takdirde beyazlayarak cansız kabuk şeklini alırlar.

Okyanus sularının ısınması, güçlü bir El Niño olayının olası etkileriyle daha da kötüye gidebilecek olan hassas mercan ekosisteminin geniş çapta zarar görmesine neden olur ve denizaltı yaşamına büyük zarar verir.

Kayalıklar okyanus tabanının %0,1'ini kaplamaktadır, ancak deniz yaşamının %25'ine ev sahipliği yapar ve Dünya'nın ısınmasından uzun zamandır en çok zarar gören canlı türlerinden biridir. Ancak, NOAA'nın mercan kayalıkları gözlem planı koordinatörü Mark Eakin, mercan kayalıklarının denizaltında olmaları sebebiyle toplum tarafından fark edilmediğini belirtti.

Eakin:
"Birkaç ay içerisinde mercan kayalıklarının %60'ı yok olursa insanların ne yapacağını düşünüyorsunuz? İşte bu, görmediğimiz için üzerinde pek de düşünmediğimiz bir problem."

Eakin'in bahsettiği 2005'te Karayip denizinde gerçekleşen küçük çapta bir beyazlamaydı, bölgedeki mercanların %60'ı yok olmuştu ancak bu durum genelde fark edilmemişti. Şimdilerdeyse, çok büyük çapta bir beyazlama gerçekleşmektedir. Eakin, bundan önce kitlesel beyazlamanın ilki 1998'de, diğeri 2010'da olmak üzere sadece iki kez gerçekleştiğini söyledi.

Bugünkü küresel çapta beyazlama 2014 yazında Kuzey Pasifik'te başladı ve sonra Pasifik ve Hint Okyanusu'nun her tarafına yayıldı. ABD'deki mercanlar en çok zarar görenler arasındadır ve bilim adamları özellikle Havai ve Karayipler'deki oluşumlardan endişe ediyor.

Aşağıdaki tablo dünya çevresindeki bu beyazlamanın önümüzdeki birkaç ay içerisinde oluşturabileceği olası tehdidi göstermektedir, koyu kırmızı renkli bölgeler en fazla risk altında olan yerlerdir.

NOAA'nın Ekim 2015-Ocak 2016 arası standart 4 ayın beyazlama tahmini; Karayipler, Havai ve Kiribati'de devam etmekte ve Marshall Adaları Cumhuriyeti'ne de yayılabilecek olan beyazlama tehdidini göstermektedir.

Beyazlama sırasında algler mercanları terk ettiğinde; mercan kayalıkları hasta, besinsiz ve savunmasız kalırlar. Bu, kesinlikle ölecekleri anlamına gelmez, bazıları mutlaka iyileşir. Ancak NOAA'ya göre, bugünkü durum gibi ciddi ve uzun süreli beyazlama genellikle ölümcüldür. Mercan kayalıkları ölürse, biyolojik çeşitlilik büyük ölçüde bozulur. Balıklar yuvalarını kaybeder, kabuklu deniz canlıları yuvalarını terk eder ve diğer birçok tür de ölür.

NOAA:
"Mercanlar öldükten sonra, kayalıklar kısa bir sürede aşınır ve mercanların oluşturduğu yapılar erozyona uğrar. Bu da kıyı şeridinin fırtınalara karşı korumasız kalmasına, balıklar ve ekolojik ve ekonomik açıdan önemli diğer canlı türleri için çok az sayıda yaşam alanı bulunmasına neden olur."

Ancak Eakin, bugünkü ciddi boyutlardaki beyazlamanın devam etmekte olan El Niño olayıyla yakın gelecekte, aşağıda gösterildiği gibi, "korkutucu" boyutlara ulaşabileceğini belirtti.

Güncelleme: 15/11/2015
Kaynak:
Nick Visser, "Here's Evidence That Something Very Bad Is Happening In Our Oceans", huffingtonpost.com, çev. Zeynep Güldoğan, yaklasansaat.com, 10/08/2015.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat