yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Evrenin Çöküş Alametleri Ortaya Çıktı: Evren Kararıyor!

Bu resimler bir galaksinin farklı dalga boylarındaki görüntüsünü içermektedir.

200.000 galaksiden gelen ışığı 21 farklı dalga boyunda incelediler ve Evrendeki enerji çıkışının 2 milyar yıl içinde neredeyse yarıya indiğini buldular.

Astronomlar, Dünya'nın en güçlü teleskoplarını kullanarak uzayda oldukça geniş bir bölgeyi taradılar ve evrendeki yavaş ölümü ortaya koydular. Çalışmalarında, geçen 2 milyar yılda evrenin parıltısının yarısının ortadan kaybolduğunu saptayan bilim insanları, gelecek 2 milyar yılda ise bundan çok daha fazlasının kaybolacağını belirttiler.

Evrendeki loşlaşmanın-sönükleşmenin sebebi, 8 milyar yıl önce zirvesini görmüş olan yeni yıldız oluşumu olayında hali hazırda gözlenen ani düşüş. Yıldızlar, hidrojeni füzyon olayında yakıt olarak kullanır ve bu şekilde parlarlar. Yıldızlardaki hidrojenin, yani kozmik yakıtın azalması ise yeni yıldız oluşumundaki dramatik azalmanın bir sebebidir.

Uluslararası araştırma ekibi, yeryüzündeki ve uzaydaki birçok teleskobu kullanarak gökyüzünde 1000 Ay'ın kaplayacağı kadar yeri taradılar. Bundan sonra ışığı morötesinden, kızılötesine kadar farklı dalga boylarında analiz ettiler. Işığı bu denli fazla farklı dalga boyunda analiz etmekle, evrendeki sönükleşme hızını daha önce olduğundan daha isabetli bir şekilde hesaplayabildiler. Örnek olarak söz konusu ölçümlerde görünür ışığı soğurup kızılötesi ışık yayınlayan toz parçacıkları da hesaba katıldı.

Batı Avusturalya'daki Uluslararası Radyo Astronomi Araştırma Merkezinden Prof. Simon Driver:
"Bulabildiğimiz tüm uzay ve yeryüzü teleskoplarını, mümkün olan en geniş dalagaboyu aralığında 200.000 galaksiden gelen enerjiyi ölçmek için kullandık. Evren adeta, kanepesine oturmuş, battaniyesini üstüne çekmiş, sonsuza kadar uykuya dalmaya hazır."

Sussex Üniversitesinden Dr. Stephen Wilkins:
"Yıldızların oluşma hızı o denli yavaşlıyor ki şu anda evrendeki toplam enerji çıkışının azalmaya başladığını görüyoruz. Yıldız oluşumunun birkaç milyar yıl önce zirve yaptığını ve o günden beri azaldığını biliyoruz. Bu aslında azalmayı ölçmenin yeni bir yolu. Bu yeni bulgular önceki bulgularla örtüşmekle beraber hata düzeyini azaltıyor. Evrenin enerji çıkışı 2,25 milyar yıl öncesinden 0,75 milyar yıl öncesine gelindiğinde 40% azaldı. Yıldızların oluşma hızı muhtemelen azalmaya devam edecek. Böylece Evren beklediğimiz gibi daha da sönük hale gelecek. Ancak altta yatan kozmolojiyi anlayamadığımız için büyük bir belirsizlik var."

Çalışmada kullanılan Şili’de yer alan Dünya'daki en büyük teleskoplardan birisi.

Şu anda var olan yıldızlar yaşlanıyor, küçülüyor ve daha az enerjili hale geliyor. Ekipten astronom Joe Liske şunları belirtti:
"Şu anda evrendeki sönükleşmenin ne hızla ilerlediğini oldukça kesin bir şekilde hesaplayabiliyoruz. Bu, geldiği gibi Big Bang'e geri giden evrenin tarihine ilişkin yapbozun bir parçası."

Evrenin ivmeli genişlemesi de bu sönükleşme olayını hızlandırıyor, zira madde artan bir hızda birbirinden uzaklaşıyor.

Son olarak yine ekipten astronom Will Sutherland şöyle dedi:
"Evren yakın zamanda kapkara kesilecek diyen yok ama sönükleşecek. Ve sonunda küçük yaşlı kızıl yıldızlarla başbaşa kalacağız."

Gözlemler Nasa'nın Galex ve Wise teleskoplarıyla, Şili'de ve Avustralya'da bulunan teleskoplar kullanılarak yapıldı. Çalışma sonuçları Uluslararası Astronomi Birliği toplantısında sunuldu.

Güncelleme: 15/08/2015
Kaynaklar:

1) Jonathan Webb, "Fading cosmos quantified in 21 colours", bbc.com, çev. Dr. Alp Bayraktar, yaklasansaat.com, 10/08/2015.
2) "Universe slowly dying as old stars fade faster than new ones are born", theguardian.com, çev. Tarık Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 14/8/2015.

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat