yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Dünya'nın ve İklimin Kralı Güneş:
Soğuk Dönemlerde İklim Üzerinde Daha Etkili

Güneş aktiviteleri, iklimimizi kontrol eden karmaşık ilişkiler üzerinde önemli bir faktöre sahip. Yeni bir araştırma, Güneş'in etkisinin zamanla sabit olmadığını, aksine bu etkinin Dünya soğurken büyük bir öneme sahip olduğunu gösterdi.

Güneş'in gücündeki değişimlerin, iklim değişimindeki rolü geçmişten beri tartışılan bir konu olmuştur. Günümüzde yapılan birçok araştırmanın sonucu, Güneş aktivitesinin(Güneş'ten gelen radyasyon miktarının) iklimin zamanla değişimi üzerinde etkisi olduğunu açıkça ortaya koydu.

Danimarka'daki Aarhus Üniversitesinin de içinde bulunduğu enstitülerden araştırmacılar, "Geology" dergisinde yayımladıkları yeni çalışmada, son 4000 yıl boyunca yaz mevsiminde Kuzey Atlantik deniz yüzey sularının sıcaklığı ile Güneş aktivitesi arasında yakın bir ilişki olduğunu gösterdiler. Bu ilişkinin, önceki dönemde görülmediğini fark ettiler.
En son yaşanan buzul çağının sonundan (yaklaşık 12.000 yıldan) beri, Dünya'da genellikle sıcak bir iklim hakimdi. Sıcaklıklar uzun dönemler için değişirken, bu dönem boyunca iklim sabit değildi. Genel olarak son 4000 yıl boyunca Dünya nispeten daha soğuk bir iklime sahipti ve Kuzey Atlantik okyanus akıntıları da daha zayıftı.

Yapılan araştırmayla ilgili olarak Aarhus Üniversitesinden Prof. Marit-Solveig Seidenkrantz şunları söyledi:
"Güneş'in iklimimiz için çok önemli olduğunu biliyoruz, ancak etkisi çok net bilinmiyor. Solar aktivite dolayısıyla iklim değişimi ya güçleniyor ya da zayıflıyor. Dolayısıyla Güneş'in zamana göre etkisinin derecesi sabit değil. Fakat şimdi iklim sisteminin soğuk dönemlerde, en azından Kuzey Atlantik bölgesinde, Güneş'in etkisine daha alıcı olduğuna açıklık getirebiliyoruz."

İKLİM YAP-BOZUNUN BİR PARÇASI

Araştırmacılar, son 9300 yıl boyunca Kuzey Atlantik'in kuzeyindeki deniz yüzey sularının yaz mevsimindeki sıcaklıklarını incelediler. Sıcaklık ölçümlerinin, sadece son 140 yıla ait olanları gemilerden alınan doğrudan ölçümlerden oluşuyor.
Bununla beraber Kuzey Atlantik deniz yatağında depolanan sedimanlarda bulunan deniz algleri üzerindeki çalışmalar, bu organizmaların tür dağılımını, çok daha eski zamanlarda deniz yüzeyi sıcaklıklarındaki dalgalanmayı yeniden oluşturmak için kullanma imkanı sunuyor.

Detaylandırılmış çalışma verileri, aynı dönemdeki solar enerji patlaması kayıtlarıyla kıyas yapma imkanı sağlıyor ve sonuçlar, Kuzey Atlantik'teki iklim değişimi ve son 4000 yıl boyunca solar aktivitedeki dalgalanmalar arasında açık bir ilişki olduğunu gösteriyor.

Prof. Seidenkrantz'a göre bu yeni bilgi, bütün iklim sisteminin nasıl çalıştığına yönelik anlayışımıza yön vermesi açısından tüm resme ait küçük ama önemli bir parça. Prof. Seidenkrantz, açıklamalarına şunları ekledi:
"İklimimiz son derece karmaşık bir sistem. Her bir unsurun, bir etkiyi güçlendirmek veya azaltmak ya da dengelemek için birbiriyle çalışması ve birbirini etkilemesiyle ilgili parça parça bilgileri topladıkça, mekanizmaların bütün bir resmini elde edebiliriz. Bu aynı zamanda, bu ilişkide insan kaynaklı iklim değişiminin etkisini ve bundan nasıl etkilendiğini anlamada önemli bir aşama olacaktır."

Güncelleme: 15/04/2015
Kaynak: 
"The Sun has More Impact on the Climate in Cool Periods", phys.org, çev. Hatice Öztürk, yaklasansaat.com, 27/02/2015.

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat