yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Dünya'nın Katastrofik bir Kuyruklu Yıldız Yağmuruna Maruz Kalma Riski Büyük

Bilim adamları, Güneş'in galaksi üzerindeki yörüngesinden geçerken, gezegenimize doğru kuyruklu yıldız fırlatması ve bu yüzden Dünya'nın büyük tehlikede altında olabileceği ile ilgili uyarıda bulundular. Yıkım olayları, Güneş'in hareketi ve onun gezegenler ailesi üzerinden Samanyolu'nun yoğun merkez hattıyla bağlantılı.

* Bilimsel bir araştırma "güvenli bölge"de olduğumuz düşüncesinin yanlış olduğunu ortaya koydu.
* Bilim adamları Dünya'daki kitlesel yok oluş olaylarıyla Güneş Sistemi'nin Samanyolu'nun kalabalık bölgelerinde aldığı yol arasında bir korelasyon buldular.
* Samanyolu'nun galaktik diski, karanlık maddenin yoğun kümelerini kapsıyor.
* Araştırmacılar, karanlık maddenin gezegenlerin yörüngesine kuyruklu yıldızları fırlatabileceğini iddia ediyorlar.

Bilim adamları, Güneş'in galaksi üzerindeki yörüngesinden geçerken, gezegenimize doğru kuyruklu yıldız fırlatması ve bu yüzden Dünya'nın büyük tehlikede altında olabileceği ile ilgili uyarıda bulundular. Araştırmacılar, son 260 milyon yıl içinde, kitlesel yok oluşların yaşandığı zaman ile çakışan, 26 milyon yıllık döngüye sahip meteor etkilerinin olduğunu tespit ettiler. Yıkım olayları, Güneş'in hareketi ve onun gezegenler ailesi üzerinden Samanyolu'nun yoğun merkez hattıyla bağlantılı.

Oort Bulutu'ndaki(Güneş Sistemi'nin dış kenarında buzlu cisimlerden oluşan bir tabaka) yerçekimsel bozunumunun Dünya'nın ait olduğu iç bölge üzerine dökülen periyodik kuyruklu yıldız yağmurlarına yol açtığına inanılıyor. Bu olayların en son 11 milyon yıl önce meydana geldiği söyleniyor, yani yaklaşık olarak Orta Miyosen'in kitlesel yok oluşuyla aynı zaman.

Ancak Profesör Michael Rampino'ya göre, bir sonraki tehlike periyodunun milyonlarca yıl uzakta olduğu, tamamen güvenli bir çağda yaşadığımızı sanmak yanlış. Profesör Rampino konu hakkında şunları söyledi:
"Son bir iki milyon yıldır kuyruklu yıldız aktivitelerinin yüksek olduğuna dair kanıtlar var ve bazı kuyruklu yıldız yörüngelerinin düzeni bozulmuş. Bu yüzden günümüzde de bir kuyruklu yıldız yağmuru olabilir. Bu da karanlık maddenin bozulmaya uğradığı yer olan Galaktik merkez hattının yanındaki konumumuzla uyuşuyor." 

Samanyolu'nun yoğun diskinde kümelenen karanlık madde, gezegenimizin çarpışma rotasına kuyruklu yıldızlar göndererek kitlesel yok oluş olaylarını tetikleyebilir ve yeryüzünün jeolojik bozulmasını harekete geçirebilir.

Karanlık madde, galaksinin etrafını kuşatan ve yalnızca yerçekimsel etkilerinin tespit edilebildiği gizemli, görünmez bir maddedir. Evrendeki bütün maddelerin %80'den fazlasının hesaplandığına inanılıyor.

New York Üniversitesinden Profesör Rampino ve Carnegie Enstitüsünden meslektaşı Profesör Ken Caldeira, daha kesin yaş tahminleri verebilen, yeni elde edilmiş verileri kullanarak meteorların etkilerini ve yok oluşlarını analiz ettiler.

Altı kitlesel yok oluşun, Dünya'da krater oluşturan patlamaların yükseldiği periyotlarının zamanlaması ile bağlantılı olduğunu buldular. Araştırması yapılan çarpmalardan birine, Dünya'yı 65 milyon yıl önce Meksika'nın Yucatan kıyılarından vuran ve dinozorları yok ettiği söylenen büyük bir kuyruklu yıldız ya da asteroid sebep oldu. "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society" dergisinde yazan bilim adamları, en büyük çarpma kraterlerinin altı tanesinden beşinin kitlesel yok oluş olaylarıyla denk düştüğünü söylüyorlar.

"260 milyon yıldır bu çarpmaların oluşumu ve yok oluş olayları arasındaki korelasyon dikkat çekici ve neden sonuç ilişkisi ile ilgili bir fikir veriyor" diyor Profesör Rampino ve devam ediyor.
"Bu ölüm ve yıkım adı verilen kozmik döngü şüphesiz gezegenimizdeki canlılığın tarihini de etkilemiştir."

Güncelleme: 13/11/2015
Kaynak:
Ellie Zolfagharifard, "Earth is in grave danger of being hit by a catastrophic comet shower triggered by the sun, warn scientists", dailymail.co.uk, çev. Zilal Önel, yaklasansaat.com, 23/09/2015.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat