yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Orucun Hikmeti Yeterince Bilinmiyor!

Önceleri oruç tutmak uygunsuz bir beslenme şekli zannediliyordu. Fakat gittikçe artan sayıda insan oruç benzeri bir diyet uyguluyor, ve uzmanlar bunun hiç de kötü bir şey olmadığını söylüyor.

Dr. Amanda Salis, üç haftadır her gününü gün doğumundan gün batımına kadar hiçbir şey yemeden geçiriyor. Sabah 5'ten sonra kahvaltı yapıyor ve işe gittiğinde 12 saat boyunca ağzına bir şey koymuyor.

Bugünlerde oruç tutmak moda. Vücuda gıda yollu alınan enerjinin kesilmesi kilo vermeye destek oluyor, gelişebilecek ve hatta yaşam boyunca devam edebilecek kronik hastalıkların ortaya çıkması ihtimalini de azaltıyor. Sydney Üniversitesi Obezite, Beslenme, Egzersiz ve Yeme Bozuklukları Bölümünde olan Doç. Dr. Amanda Salis, araştırmalarda orucun bazı formlarının kilo vermekte yardımcı olduğu sonucuna ulaşıldığını söyledi. Ayrıca, "Tempo Diyeti" isimli bir araştırma yapan Doç. Dr. Salis "Hızlı kilo verme yöntemi olarak orucu, diğer diyet yöntemleriyle klinik olarak kıyasladıkları" bir akademik çalışma yapıyor.

"Haftada belirli günler oruç tutma ile ilgili yapılan 30 farklı araştırmaya göre, obez yetişkinler ve fazla kilolu insanlar periyodik olarak enerji alımını kısıtlarlarsa, kilo vermeye başlıyorlar."

"Bu diyetler hakkında yapılan araştırmalardaki önemli nokta şu ki, elimizde çok fazla başarılı varyasyon var. Ancak en popüler diyet 5 gün yemek yiyip 2 gün oruç tutmak."

5'e 2 diyeti, sağlıklı kilolu yetişkinler için normal olarak önerilen enerji miktarını %25 oranında sınırlandırmanıza destek oluyor – Kadınlar için 500 kalori ve erkekler için de 600 kalori. Adından da anlaşılacağı gibi, gün aşırı oruç, istediğiniz bir gün yemek yemeyi sonrasında enerji alımını sınırlandırmayı ve akşama kadar bir şey tüketmemeyi gerektiriyor.

Kilo verme, kolesterolü ve trigliserit miktarını azaltmasının yanında, oruç tutmak kalp hastalıkları riskini de azaltıyor. Dr. Salis şöyle söylüyor:
"Hastalıkların ve kanserin önlenmesine gelince, küçük hayvanlar ve fareler üzerinde yapılan deneylerde bazı kanıtlar elde edildi. Ancak insan üzerinde aynı etkinin görünebileceği konusunda henüz bir kanıtımız yok. Birçok araştırmacı, insanların hızlı bir şekilde kilo vermeleri konusunda fazlaca duyarlılar. Ancak hızlı kilo vermenin yanlış olduğunu gösteren gerçekçi bir kanıt elde edilmiş değil. Biz de bu noktada hızlı kilo verme ve diğerleri ile birebir kıyaslamalı bir araştırma yaparak gerçek anlamda orucun fiziksel ve psikolojik faydalarının neler olabileceğini araştırıyoruz."

Farkına vardığımız şeylerden biri de şu ki, oruç sizi günlük sıkıntılarla başa çıkmanız konusunda zorluyor. Örneğin; stresli olduğunuz bir an ağzınıza bir parça çikolata veya atıştırmalık atarsınız ve bu size destek olur. Ancak, oruç size hayatın zorlukları ile mücadele etmenin diğer yollarını öğretir.

Dr Salis kendi diyetiyle ilgili şunları söyledi:
"Baş ağrılarım oldu, sersemlemiş hissettim ve bu konsantrasyon sağlamamı zorlaştırdı. Ancak bir kaç gün geçtikten sonra, bu duruma alışmıştım. Kısıtlı bir kaynakla çalıştığımın farkına varıp, farklı işleri aynı anda yapmak yerine tek bir şeye odaklandım. Bu durum eskisinden daha üretken olmamı sağladı. Gün içinde çokça tükettiğim kahve ve atıştırmalıklar olmadan bir gün geçirmek benim için zordu. Ama buna rağmen en çok hoşuma giden şey akşam yemeğinden aldığım lezzet oluyor."

Güncelleme: 13/07/2015
Kaynak
: Cassie White, "The Skinny on Fasting Diets", abc.net.au, çev. Furkan Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 07/04/2015.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat