yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Dünya'yı Tehdit Eden Yeni Bir Asteroit Keşfedildi

Bir Rus bilim adamı, "2014 UR116" adını verdiği devasa asteroidin her üç yılda bir Dünya'nın yakınından geçtiğini keşfetti. Yörüngesi her üç yılda bir Dünya yörüngesiyle kesişen dağ büyüklüğündeki asteroit, bir Rus bilim adamı tarafından keşfedildi.

Moskova Üniversitesi profesörü Vladimir Lipunov, "2014 UR116" adlı göktaşının şu an için bir tehdit oluşturmadığını belirtti.  

Ancak, Lipunov bu asteroidin Dünya'ya çarptığı takdirde 2013'de Rusya'ya düşen otobüs büyüklüğündeki asteroitten 1000 kat daha büyük bir etkiyle patlayabileceği konusunda uyardı. Dünya'nın atmosferine girerek Chelyabinsk şehrine düşen bu cisim, camları patlatan ve kilometrelerce ötedeki binalara hasar veren şiddetli büyük patlamalara neden olmuştu.

Prof. Lipunov, "2014 UR116" gibi büyük göktaşlarının yörüngeleri diğer gezegenlerin kütlesel çekimlerinin etkisiyle sürekli olarak değiştiği için yörüngelerini hesaplamanın zor olduğunu dile getirdi. Ayrıca, bu asteroidin varlığının bilim adamlarının gezegenimize zarar verebilecek diğer asteroidler hakkında ne kadar az bilgi sahibi olduklarının da bir kanıtı olduğunu belirtti. "Hesaplamalardaki ufak bir hata bile ciddi sonuçlar doğurabilir, bu nedenle bu asteroidi sürekli takip etmeliyiz," diye ekledi.

Gezegenimizin yörüngesiyle kesişebilen ve tehlikeli olabilecek derecede büyük olan Dünya'ya yakın 100.000 asteroitten sadece yaklaşık 11.000'i bu zamana kadar takip edildi ve kataloglandı.

Ancak, NASA "2014 UR116"nın Dünya'ya tehlike teşkil edecek kadar yakından geçmediğini açıkladı. NASA'nın Dünya'ya Yakın Gök Cisimleri Eylem Ekibi:
"Yaklaşık 400 metre büyüklüğündeki bu asteroidin Güneş etrafında üç yıllık yörünge periyodu vardır ve belli aralıklarla Dünya'nın yakınından geçer, ancak asteroid yörüngesi, Dünya yörüngesinin yeterince yakınından geçmediği için bir tehdit teşkil etmiyor," diye açıklamada bulundu.

NASA, bu asteroidin bilgisayar modellerine göre en az 150 yıl sonra çarpma tehdidinin olduğunu belirtti. Geçen hafta bir araya gelen dünya çapında bilim adamları, asteroitleri takip etmek ve yok etmek için daha çok çaba gösterilmediği takdirde, asteroitlerin tüm insanlığı yok edebileceği konusunda uyardı. Lord Martin Rees, Brian Cox ve Richard Dawkins; kıyamet senaryosunu önlemek için büyük bir asteroid arama sistemi geliştirmekle görevlendirilen 100'den fazla uzmandan birkaçı.

Günümüzde büyük asteroidleri takip etmek için sistemler mevcut, ancak son araştırmalar 164 feet (4999cm) ebadındaki küçük asteroidlerin de Dünya'da yıkıcı sonuçlara yol açabileceğini ortaya koymaktadır. Uluslararası Uzay İstasyonu'na üç kez yolculuk yapan astronot Ed Lu:
"NASA, insan ırkını yok edebilecek en büyük gök cisimlerini bularak çok iyi bir iş başardı. Büyük asteroitler; birkaç yüzyıl içerisinde bir şehri yok edebilir veya ekonomisini vurabilir ki problem olanlar da bunlardır." dedi.

Güncelleme: 13/01/2015
Kaynak:
 "Mountain-sized Asteroid is Heading Towards Earth, Says Scientist", telegraph.co.uk, çev. Zeynep Güldoğan, yaklasansaat.com, 09/12/2014.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat