yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

D Vitamini Kanserle Mücadelede Bağışıklık Sistemini Destekliyor

Dana- Farber Kanser Enstitüsünde görevli araştırmacılar yeni bir çalışmada; D vitamininin, bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudun kolorektal kansere (kalın bağırsak kanserine) karşı mücadelesinde yardımcı olduğunu gösterdiler.

"Gut" dergisinde yayınlanan bir çalışma, ilk kez çok sayıda insan üzerinde, D vitamini ve immün sistemin kanserli hücrelere karşı nasıl mücadele verdiğini tanımlayan bir araştırmaya katkı sağlamaktadır.

Önceki çalışmalardan elde edilen bilgilere göre; kolorektal kanser, dünya genelinde en sık rastlanan kanserler arasında üçüncü ve ölüme yol açan kanserler arasında dördüncü sıradadır. Amerika'da ise, ölüme yol açan kanserler arasında ikinci sırada gelmektedir. 2011 yılında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi(CDC),  51.783 kişinin bu hastalıktan öldüğünü rapor etti. Daha önceki çalışmalar, D vitamininin kolorektal kansere karşı önleyici bir etki gösterdiğini ortaya koymuştu.

D vitaminin, vücut içerisindeki rolü bağışıklık sistemine yardımcı olmak, kalsiyum emilimini, kemik gelişimi ve onarımını sağlamaktır. Aynı zamanda bazı çalışmalar, vitamin D'yi MS hastalığı, astım semptomları ve kalp krizi riskini düşürmesi ile ilişkilendirmektedir.

Uzman Dr. Shuji Ogino:
"D vitamini seviyesi yüksek olan kişilerde, kolorektal kanser oluşumu riskinin daha düşüktür. Laboratuvar çalışmaları D vitamininin, kanser hücrelerini tanıyan ve karşı saldırıya geçen T hücrelerini aktive ederek, immün sistemin işlevini artırdığını göstermektedir. Bu çalışmada, iki fenomen arasındaki muhtemel ilişkiyi tanımlamak istedik. D vitamini seviyesi yüksek kişilerde, kolorektal kanserin düşük olmasından sorumlu immün sistem üzerinde bu vitaminin rolü var mı?" dedi

Araştırmacılar çalışma için, iki uzun süreli araştırma projesine katılan 170 bin kişiden elde edilen verileri değerlendirdi. Veri havuzundan, 942 katılımcı seçti. Bu katılımcıların 318'i kolorektal kanserli, 624'ünde ise kanser yok. Her bir katılımcının kanser gelişmeden önceki bir zamanda (1990 yılında) kan örneği alınmış ve hemen ardından bu örnekler, karaciğerde D vitamininden üretilen bir madde yönünden test edilmişti. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, yüksek miktarda 25-hidroksivitamin D (25 (OH) D) maddesi bulunan katılımcılarda, çok sayıda immün sistem hücrelerine sızan, kolorektal tümörlerin daha az gelişme gösterdiği araştırmacılar tarafından tespit edildi.

Dr. Ogino: "Bu çalışma, gerçek hastalar üzerinde D vitamininin, kansere karşı immün işlevde etkili olduğunu kanıtlaması açısından ilktir. Ve bu çalışma D vitamininin, kansere karşı vücut savunmasını artıran, immün sistem ile etkileşim içinde olduğunu kanıtlamaktadır" dedi.  

D vitamininin, kansere karşı mücadele niteliğini gösteren diğer bir kanıt, Dana-Farber Kanser Enstitüsünde görevli bilim insanları tarafından yapılmış ek çalışmadır. Onkolog Dr. Kimmie Ng başkanlığında bir ekip, tedavi öncesinde metastatik kalın bağırsak kanseri ve yüksek seviyede D vitamini bulunan hastaların, D vitamini seviyesi düşük olan hastalardan daha uzun süre hayatta kaldığı gözlemledi.

Güncelleme: 12/02/2015
Kaynak:
"Vitamin D 'Aids the Immune System to Fight Colorectal Cancer", medicalnewstoday.com, çev. Dr. Erman Gündoğdu, yaklasansaat.com, 16/01/2015.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat