yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

WMO: "Küresel Isınma Arttıkça Yağmurlar ve Sıcaklıklar Anormal Boyutlarda Seyrediyor"

Küresel ortalama sıcaklık anomalisini gösteren grafik

İKLİM DEĞİŞİMİ SEMBOLİK EŞİK DEĞERLERİNİ AŞIYOR, UÇ SICAKLIKTAKİ HAVA OLAYLARI YAŞANIYOR

Küresel ortalama sıcaklık değerleriyle, 2015 yılının kayıtlardaki en sıcak yıl olması beklenmektedir. Sanayi Devrimi öncesindeki sembolik ve kritik bir değer olan, dönüm noktası nitelindeki 1°C derece dolaylarına yaklaşılmak üzere. Dünya Meteoroloji Örgütüne göre, bu duruma kuvvetli El Nino olayları ve insan kaynaklı küresel ısınma neden olmaktadır.

WMO'nun beş yıllık analizlerine göre, özellikle sıcaklık dalgalarıyla uç değerlerin yaşandığı 2011-2015 periyodu kayıtlardaki en sıcak yılları göstermektedir.

Dünya Meteoroloji Örgütü Genel Müdürü Michael Jarraud açıklamalarında şunları belirti:
"2015 yılındaki küresel iklim olayları, birçok sebepten dolayı tarihte ciddi bir şekilde anılacak. Atmosferde sera gazı seviyesi yüksek değerlere ulaştı ve Kuzey Yarımküre'de, 2015 ilkbaharında üç aylık küresel ortalama CO2 konsantrasyonu ilk kez 400 milyonda 1 bariyerini aştı. 2015 yılında ölçümler başladığından beri okyanus yüzey sıcaklıklarının en yüksek değerlerde olması, bu yılı kayıtlardaki en sıcak yıl konumuna yerleştirdi. 1°C eşik değerinin de aşılması pek muhtemel görünmektedir. Tüm bunlar Gezegen için kötü haber. İklim değişimine neden olan sera gazı emisyonu kontrol altına alınabilir. Bunu gerçekleştirebilecek bilgi ve araçlara sahibiz. Biz bu şansa sahibiz. Ancak gelecek nesillerin böyle bir şansı olmayacak. Ayrıca şunu da eklemek gerekir ki, bizler gittikçe kuvvetlenen güçlü bir El Nino olayına tanıklık ediyoruz. Bu olay Dünya genelinde birçok yerde iklim modellerini etkilemektedir ve olağandışı sıcak bir Ekim ayı geçirmemize sebep oldu. El Nino'nun bu küresel çaptaki ısınma etkisinin 2016 yılında da devam etmesi beklenmektedir."

1961-90 yıllarına yaşanan nisbi küresel sıcaklık anomalisi

1961-90 yılları arasında küresel ortalama yüzey sıcaklığı 14°C derece dolaylarında iken 2015 yılında yaklaşık 0,73°C derece artış yaşadı. Bu da 1880-1899 Sanayi Devrimi öncesi sıcaklığın yaklaşık 1°C üzeri anlamına gelmektedir. Bu sıcaklık eğilimi, 2015 yılının kayıtlardaki en sıcak yıl olduğunu göstermektedir. Küresel deniz yüzeyi sıcaklıkları da bu kayıtlardaki en sıcak yıla eşit ya da biraz daha üstünde yer almaktadır. Benzer sıcaklık rekoru karada da yaşanmaktadır. Günay Amerika ve Asya kayıtlarındaki en sıcak yılı yaşarken; Afrika ve Avrupa kayıtlarındaki en sıcak ikinci yıllarını yaşadılar. Ön tahminlere göre, 1961-90 referans periyodundaki standart ortalamaların da üzerinde çıkarak 0,57 °C artışla 2015, beş yıllık periyottaki en sıcak yıl olarak kayıtlara geçti.

2015'İN ÖNEMLİ OLAYLARI

EL NİNO

Kuvvetli El Nino etkisinin küresel sıcaklığı etkilemeye devam edeceği öngörülmektedir. Ekim ayının başlarında NOAA'nın açıkladığına göre, küresel okyanus sıcaklıklarının rekor seviyelerde olması küresel mercan beyazlaşması olayını tetikledi. 2014 yazında Kuzey Pasifik'te başlayan bu olay, Güney Pasifiğe ve 2015 yılında da Hint Okyanusu'na doğru yayıldı.

El Nino'nun tipik etkilerinden birisi de; Orta Amerika ve Karayipler'in büyük kısmına ortalamaların altında yağış düşmesine neden olmasıdır. Güney ve Kuzey bölgelerinde yıla kuraklıkla başlayan Brezilya'da kuraklık özellikle kuzeye doğru kaydı. Kurak mevsim boyunca Amazonlara az miktarda yağış düştü. Hindistan’da ise normalde yağan muson yağmurlarının sadece %86'sı yağdı. Endonezya'da ise yağışların az olması kontrol edilemeyen yangınların artmasına sebep oldu. Peru ise Arjantin gibi aşırı yağış ve sellerden etkilendi.

OKYANUS SICAKLIĞI VE DENİZ SEVİYELERİNDEKİ YÜKSELİŞ

Okyanuslar, sera gazı emisyonu, daha yüksek sıcaklıklar ve deniz suyu seviyelerinin artmasıyla sonuçlanan insan kaynaklı iklim sisteminde biriken enerjinin %90'ından fazlasını absorbe etmektedir. 2015'in ilk dokuz ayında, 700 ila 2000 m arasında küresel okyanus ısı içeriği rekor seviyelerde ölçüldü.

Tropikal Pasifik normalden nerdeyse 1°C kadar daha sıcak değerlere ulaştı. Hint Okyanusu'nu da içeren Kuzeydoğu Pasifik ile Güney Atlantik normal değerlerden çok daha sıcak iken; Grönland'ın güneyi ve Güneybatı Atlantik normal değerlerden daha soğuktu.

BÖLGESEL SICAKLIKLAR

Özellikle Kuzey Amerika'nın batısı, Güney Amerika'nın birçok bölgesi, Afrika ve Avrasya gibi karasal alanlarda da ciddi sıcaklık artışları gözlemlendi. Çin, tarihinin en sıcak Ocak- Ekim periyodunu yaşadı. Afrika kıtası, geçmişinin en sıcak ikinci yılını yaşadı. Avustralya ise kayıtlarındaki en sıcak Ekim ayını yaşarken, oluşan sıcak hava dalgaları gelecek sezonun daha sıcak geçeceğini işaret etmektedir.

Antarktika başta olmak üzere, soğuk karasal alanlarda da normalden daha soğuk aylar yaşandı. Arjantin'de ise Ocak-Eylül sıcaklığından sonra, kayıtlardaki en soğuk Ekim ayı yaşandı.

SICAKLIK DALGALARI

* Genelde 42°C'ye ulaşan; bazı yerlerde ise 45°C'ye varan en kuvvetli sıcaklık dalgası Mayıs-Haziran aylarında Hindistan'ı etkiledi.
* Pakistan'ın güney kesimlerinde ise Haziran ayında sıcaklık 40°C'yi aştı.
* İlkbahar sonları ve yazın etkili olan sıcaklık dalgaları Avrupa'yı, Kuzey Afrika'yı ve Orta Doğu'yu etkiledi.
* Mayıs ayında, yüksek sıcaklıklar Burkina Faso, Nijerya ve Fas'ı vurdu.
* İspanya ve Portekiz de rekor sıcaklıklar gördü.

YAĞIŞ VE KURAKLIK

* Meksika, Bolivya, Brezilya, Güney Amerika, Pakistan, Afganistan'da yüksek yağışlar yaşandı.
* Cezayir, Fas, Tunus'ta sele varan yağışlar görüldü. Fas'ın bir şehri olan Marekeş'te bir saatte yağan yağmur normal bir ayda yağanın 13 katı şiddetteydi.
* Şili'deki aşırı yağış, sele ve toprak kaymasına neden oldu.
* Ağustos ayında, Arjantin'in Buenos Aires bölgesinde bir ay boyunca yağacak yağış, bir günde yağarak yağış rekoru kırıldı.
* Meksika, 1941'den bu yana en yağışlı Martını yaşadı.
* Amerika'da da son 121 aydaki en yağışlı ay 2015 Mayısı idi.
* Çin'deki 35 aşırı yağışta oluşan sellerden 75 milyon insan etkilendi ve 25 milyar dolarlık hasar oluştu.
* Kuru ve sıcak hava şartlarının yaşandığı Alaska'da ise büyük çaptaki yangınların sayısı iki katı arttı. Yazdan beri yanan kısım 2 milyon hektarı aştı.

Güncelleme: 09/12/2015
Kaynak
: "WMO: 2015 likely to be Warmest on Record, 2011-2015 Warmest Five Year Period", wmo.int, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 25/11/2015.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat