yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Düzenli Yürüyüş, Kalp Hastalığı, Felç ve Depresyon Riskini Azaltıyor

Bilim adamları, Avrupalı 334 erkek ve 161 kadının 12 yıl boyunca gelişimlerini takip ederek obezite ve egzersizin etkilerini incelediler. Günlük 20 dakika tempolu yürüyüş gibi orta yoğunlukta egzersiz yapan insanların, hareketsiz insanlara göre %16-30 daha az risk altında olduğunu keşfettiler. Egzersiz en büyük etkiyi normal ağırlıklı insanlarda gösterdi, ancak yüksek vücut kitle indeksine sahip insanlar da egzersizin faydalarını gördü. Vücut kitle indeksinin obezite seviyelerinin altında olmasının, yani 30 veya daha düşük olmasının, riski azalttığı görülmüştür. Hareketsizliğin 2008'de Avrupa’da yaklaşık 700.000 ölüme neden olduğu düşünülüyor.

Vücut kitle indeksi, vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanır. Bu, kişinin kilolu veya obez olup olmadığını belirlemek için kullanılan standart bir hesaplamadır.

Cambridge Üniversitesi Tıbbi Araştıma Konseyi(MRC) Epidemiyoloji Biriminden araştırmayı yöneten Prof. Ulf Ekelund:
"Mesele çok basit; her gün az bir miktar fiziksel aktivitenin hareketsiz insanlara sağlık açısından önemli faydaları vardır. Sadece 20 dakikanın etkili olabileceğini biliyoruz, ancak gerçekten bundan daha fazlasını yapmak için çabalamalıyız. Fiziksel aktivitenin sağlık açısından kanıtlanmış birçok yararı var, bu yüzden fiziksel aktivite günlük yaşantımızın önemli bir parçası olmalı" dedi.

Avrupa Kanser ve Beslenme Araştırma Merkezi(EPIC)'nin İngiltere dahil olmak üzere, 10 Avrupa ülkesinde yürüttüğü araştırmada, yaş ortalamaları 50 olan katılımcılar yer aldı. Tüm katılımcıların boy, kilo ve bel çevreleri ölçüldü ve fiziksel aktivite seviyeleri değerlendirildi. %22,7'sinin hiçbir hareket gerektirmeyen oturarak yapılan işlerde çalıştıkları tespit edildi ve hareketsiz olarak kategorize edildi.

Araştırmacılar, 2008'de Avrupa'da gerçekleşen 9,2 milyon ölümün 337.000'inin obeziteden kaynaklanabileceğini düşünüyorlar. Ancak, hareketsizlik de düşünüldüğünde bu rakamın neredeyse iki katına, yani 676.000'e, çıkacağını tahmin ediyorlar.

İngiltere'deki kalp hastalıklarıyla mücadele kurumu British Heart Foundation'dan kıdemli hemşire June Davidson:
"Araştırma sonuçları, düzenli egzersiz yapmanın koroner kalp hastalıklarından ölüm riskini azalttığının açık bir göstergesidir. Araştırmaya göre, fiziksel aktivitede orta düzeyde bir artış sağlık açısından faydalıdır. Bu nedenle, yetişkinler, haftada en az 150 dakikalık orta yoğunlukta egzersiz yapmayı hedeflemeliler. Ağırlık çalışmak veya her gün spor yapmak yerine; yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek veya merdivenleri kullanmak koroner kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır" diye belirtti.

GRUP OLARAK DÜZENLİ YÜRÜYÜŞ YAPMAK KALP HASTALIĞI, FELÇ VE DEPRESYON RİSKİNİ AZALTIYOR

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi(CDC)'nin 2013 raporuna göre, ABD'deki yetişkinlerin hemen hemen yarısı bu tavsiyeleri dikkate almıyor.

Norwich Tıp Okulundan Sarah Hanson ve Prof. Andy Jones'un yönettiği araştırmaya göre; klinik uzmanları, sağlık uzmanları ve yerel yönetimler halkı fiziksel aktiviteye teşvik etmek için, insanlara bulundukları bölgelerde grup halinde yürüyüşler yapmalarını öneriyor.

Eylül 2014'te Medical News Today dergisinde yayınlanan araştırma, saat başı 5 dakikalık yürüyüş yapmanın uzun süre oturma sonucunda oluşan atardamardaki hasarı tersine çevirebildiğini ortaya koyuyor.

Araştırmacılar, 14 ülkeden obezite, tip2 diyabet, kalp, fibromiyalji(kronik ağrı sendromu) veya Parkinson hastası olan 1843 katılımcının yer aldığı 42 araştırmayı incelediler. İlk olarak, katılımcıların sağlık durumlarını değerlendirdiler. Bazı katılımcılar, düzenli olarak açık havada bir saatten az kısa yürüyüşler içeren grup yürüyüşleri yaptılar. Araştırmacılar, düzenli grup yürüyüşlerinin hastaların sağlıkları üzerindeki etkisini değerlendirdi.

Araştırma sonuçlarına göre; grup yürüyüşüne katılan hastaların kan basıncı, vücuttaki yağı, vücut kitle indeksi, dinlenir durumdaki kalp atış hızı ve kolesterolünde ciddi azalmalar gözlemlenmiştir. Bunlar, felç ve kalp hastalığı gibi durumların riskinin azalmasını etkileyen faktörlerdir. Yürüyüş yapanların depresyon seviyelerinin düşmesinin yanı sıra, sağlıklarında ve akciğerlerinde iyileşme gözlemlenmiştir.

08/02/2015

Derleyen: Zeynep Güldoğan,
yaklasansaat.com

Kaynaklar:
1) "Scientists Recommend 20-minute Daily Walk to Avoid Premature Death", theguardian.com, 14/01/2015.
2) Honor Whiteman, "Regular Group Walking Linked to Reduced Risk of Heart Disease, Stroke and Depression", medicalnewstoday.com, 20/01/2015.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat