yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Güneş'te Bulunan Devasa Koronal Delik ne Anlatıyor?

Dünya, zarar verici seri bir takım Güneş patlamaları tarafından vurulmak üzere olabilir ki devasa Güneş lekeleri Dünya ile hizalanmaktadır.
1 Ocak 2015 tarihinde yakalanan bu görüntüde Güneydeki siyah alan deliği gösteriyor.
Yeşil alanlar: 2-3 kiloelektron volt; mavi alanlar: 3-5 kiloelektron volt enerjiyi gösteriyor.

4 Kasım 2003’te meydana gelen dev Güneş lekesi başka bir Güneş patlamasını tetikledi.

2015 senesinin Güneş aktivitelerinin sakin geçmesi beklenirken gizemli bir olay yaşandı: Dev bir delik ortaya çıktı. Koronal delik olarak bilinen bu fenomen, Güneş'in güney kutbunda ortaya çıktı. Koronal delikler, manyetik alanın uzaya doğru kaçtığı korona(taç) alanlarıdır. Kutupsal koronal delikler, düzenli olarak şekil değiştirmelerine rağmen önümüzdeki 5 yıl içerisinde görünür olacaklar. Bu manyetik alanlar içerisinde hareket eden parçacıklar, Güneş'ten kaçabilseler de yüzey alanından uzaklaşamıyor. Yakalanan parçacıklar oldukça ısınıyor ve kızararak parlak bir hal alıyor.

Parçacıkların Güneş'ten ayrıldığı korona bölgelerinde parlaklık oldukça az olduğundan, delik karanlık gözüküyor. Koronal delikler ilk olarak 1973-74 yıllarında NASA'nın Skylab uzay istasyonundan çekilen görüntülerle fark edildi. Şekilleri sürekli değişse de delikler uzun süre gözlemlenebildi.

Her seferinde bir koronal delik Dünya ile birlikte döndüğünde deliğin dışına doğru akan parçacıkları, yüksek hızlı bir akım olarak, bir uzay iklimi olarak, ölçebiliriz. Bu yüksek hızlı akımlar, Dünya manyetosferine girdiğinde, Dünya'nın radyasyon kuşağındaki yüklü parçacıkları hızlandırıyor. 24. Solar Döngü bitmek üzereyken parçacıkların kızararak parlaması giderek azalıyor.

Koronal delikler uzay iklimini anlamak için önemli. Bu delikler Solar parçacıkların oluşturduğu yüksek hızlı rüzgârların kaynağını oluşturuyor. Deliklerdeki rüzgârlar başka bir yerdeki yavaş rüzgârdan üç kat daha hızlı olabiliyor.

Koronal deliklerin nasıl oluştuğu tam olarak anlaşılamasa da, manyetik alanın uzaya kaçtığı alanlarla ilişkisi olduğu düşünülüyor. Materyalin sürekli dışarıya doğru akmasına Güneş rüzgârı denir ve hızı saniyede 400 km'ye ulaşabilir. Koronal deliklerin olduğu bölgelerde bu hız iki katına yani saniyede 800 km'ye kadar çıkabilir.

NASA'nın NuSTAR olarak adlandırdığı teleskop dizisi, yüksek X-ray ışınlarıyla Güneş'i gözlem altına aldı. NuSTAR bir hipotez durumundaki nano patlamaları-ışınımları da yakalama potansiyeline sahip. Nano patlamalar, yüklü parçacıklar ve yüksek enerji radyasyonunun fışkırmasıyla oluşan dev Güneş patlamalarının küçük versiyonlardır. Bilim insanları nano patlamaların var olduğuna inanıyor. Korona olarak adlandırılan Güneş'in dış atmosferinin cayır cayır yakan sıcaklığının, nano patlamalarla bağlantısı olduğu düşünülüyor. Bu gizeme "koronal ısınma problemi" adı veriliyor. Güneş yüzeyi 6000 °C iken, korona 1 milyon °C'ye ulaşabiliyor. Bu durum, buz küpünün içine bir alev topu gelmesine benzetilebilir.

Koronal kütle atımları, dev plazma dalgalarını ve manyetik alanın Güneş yüzeyinden uzaya doğru püskürmesini de içeren yüksek enerjili olaylardır. Güneş lekesinin olduğu yerlerde manyetik alan oldukça fazla enerji depolar. Ancak manyetik alan çizgilerinin eğrilmesi ve kırılmasıyla enerji bir patlama şeklinde dağılır. Bu patlamalar "flare"-patlama-ışınımı olarak adlandırılır.

NASA bilim insanlarından Holly Gilbert, bu Güneş lekesinin içine 10 tane Dünya'nın sığabileceğini ve 1874'ten beri fark edilen 32.908 aktif alandan 33. en büyük leke olduğunu belirtti. "Carrington Event" adı verilen, bu zamana kadarki en büyük Solar Süper Fırtına, 1859 yılında gerçekleşti. Bu devasa patlama, 10 milyar Hiroşima bombasını aynı anda patlatmaya eşdeğer bir enerji açığa çıkardı. Patlama sonucu hızı 3000 km/sn olan trilyonlarca yüklü parçacık Dünya'ya doğru geldi. Bu patlama Dünya sistemlerini nispeten olumsuz etkilemedi. Çünkü henüz altyapı sistemleri yoktu. NASA bilim adamları 150 yıl içerisinde benzer seviyede bir patlama daha bekliyordu. Bu demek oluyor ki 5 yıl geciken bir patlamanın eşiğindeyiz. Gelecek 10 yıl süresince bir patlama olma olasılığı %12 daha fazla.

Bristol Üniversitesinden Mr. Dale, son derece şiddetli bir Solar Fırtına'nın Dünya'ya yönelmesinin an meselesi olduğunu söyledi. Dale'ye göre böyle bir fırtına, iletişim sistemleri ve güç kaynaklarını tahribata uğratırken; ulaşım, temizlik ve sağlık gibi hayati sistemleri felce uğratabilir.

Dale açıklamalarını şöyle tamamlıyor:
"Su ve kanalizasyon sistemleri de fırtınadan etkilenecektir. Kentlerde salgınlar hızla yayılacak ve tarihte kaldığı düşünülen hastalıklar tekrar geri gelecek!"

Güncelleme: 07/04/2015
Kaynak
: Mark Prigg, "Mystery at the Sun's South Pole: Nasa Reveals Huge 'Coronal Hole' on the Solar Surface where Winds Reach 500 miles per Second", dailymail.co.uk, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 17/03/2015.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat