yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Araştırmalar, Böcek İlaçları ile Bal Arısı Ölümleri Arasındaki İlişkiyi Ortaya Koydu

İngiliz Hükümetinin desteklediği bilimsel çalışmalar, kolza tohumu mahsullerinin korunmasında kullanılan, nikotin benzeri tartışmalı bir böcek ilacının, İngiltere ve Galler genelinde bal arısı kolonilerinin kaybına yol açtığını ortaya çıkardı.

Araştırma, böcek ilacı kullanımı, mahsul verimi, 11 yıla yayılan bal arısı kayıpları gibi geniş çaplı verilere dayanıyor. Ayrıca bu çalışmada, 2000 ile 2010 yılları arasında dokuz bölgede imidacloprid ile kaplanan tohumların etkileri gözden geçirildi.

Bu pestisidin kullanımı diğer böcek öldürücü kimyasalların kullanımını azalttı. Ancak sonuçlar yine de bu ilacın önemli ölçüde bal arısı kolonilerinin ölümleriyle de ilişkili olduğunu gösterdi.

Araştırmaya göre, imidacloprid kullanımı devam ettiği sürece arı popülasyonundaki düşüş de devam edecek.

Böcek ilacı kullanımı verilerini ve bal arısı kolonisi kayıplarını karşılaştırınca, York'taki Gıda ve Çevre Araştırma Kurumundan (FERA) Giles Budge önderliğindeki bilim insanları ve Georgia Üniversitesinden US entomoloji profesörü Keith Delaplane, imidacloprid kullanımı ve bal arısı toplulukları kayıpları arasında bir bağlantı buldular. Bölgeler ve düşük bahar sıcaklıkları arasında çeşitlilik gösteren kayıpların, Galler'deki büyük ölçekteki arı kayıplarıyla da ilişkili olduğu ortaya çıktı.

126.220 arı kolonisinden elde edilen bilgiler, imidaclopride çok veya az maruz kalma durumu kıyaslandığında ölüm oranlarında %10'luk bir fark olduğunu gösteriyor.

Çevre Gıda ve Kırsal İşler Dairesi'nden bir sözcü şunları söyledi: "Bu makale, neonicotinoid (kimyasal bir böcek zehiri) uygulanan tohumlardan elde edilen mahsullerde daha az böcek ilacına ihtiyaç olacağına dair deliller ortaya koyuyor. Bu ilacın çevreye olan etkilerini tamamıyla anlamak için geniş çaplı alan çalışmalarına ihtiyaç duyuluyor. Devlet, böcek ilaçları ile ilgili kararları eldeki en iyi bilimsel kanıtlara göre almaktadır. Avrupa komisyonu artık neonicotinoid ile arıların bilimsel ilişkisini incelemeye başladı. İngiltere de bu araştırmaya tamamıyla katkıda bulunacak."

Çiftçiler ve İngiliz hükümeti tarafından bu iddiaya itiraz edilmesine rağmen, bu konuda mücadele verenler, çalışmanın neonicotinoid içerikli böcek ilaçlarının arılar için zararlı olduğunun başka bir kanıtı olduğunu belirttiler.

Bal arısı ticari olarak kullanılan en önemli polen taşıyıcıdır. Küresel anlamda ticari mahsullerin en az %90'ını polenlemekle sorumludur. Kolza tohumunu en sık ziyaret edenler bal arılarıdır. Makalenin yazarları şöyle diyor:
"Güçlü zehirler tarım ilaçlarının temelini oluşturduğu sürece, toplum, böcek ilaçlarından elde ettiği yararların yanında, uğrayacağı zararları da ölçmeye itilecek. Hiçbir yerde sistemdeki gerilim bu kadar açık ortaya çıkmadı. Dünyanın en yaygın kullanılan böcek ilacı ile dünyanın en yaygın kullanılan gözetimli polen taşıyıcısı. Ve Avrupa'nın kitleler halinde en yaygın yetiştirilen çiçekli bitkisi."

Aralık 2013'ten itibaren, arılar için zararlı oldukları endişesiyle imidacloprid ve diğer neonicotinoid böcek ilaçları Avrupa Birliği tarafından genel zirai kullanımda yasaklandı.

Derleyen: Zilal Önel, yaklasansaat.com

Güncelleme: 06/09/2015
Kaynaklar:

1) "Oilseed rape pesticide linked to UK honeybee deaths, study finds", theguardian.com, 21/08/2015
2) "Pesticides linked to bee decline for first time in a countrywide field study", theguardian.com, 20/08/2015


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat