yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Kaliforniya'da Kuraklık: 1200 Yılın En Kötüsü

Minnesota Üniversitesi ve Woods Hole Oşinografi Enstitüsünden iki iklim bilimci, 2012-2014 arası kuraklığın 1200 yılın en kötüsü olduğunu belirtti.

Minnesota Üniversitesi Coğrafya, Çevre ve Toplum Bölümünden öğretim üyesi Daniel Griffin ve Woods Hole Oşinografi Enstitüsünden asistan Kevin Anchukaitis: "Kaliforniya'da devam eden kuraklık ne derece normal?" diye sordular. Griffin ve Anchukaitis, geçen sonbahardan beri Kaliforniya'daki kuraklığın şiddetindeki artışı takip ettiler ve bunu geçmişte eyalette gerçekleşen diğer aşırı kuraklıklarla nasıl karşılaştıracaklarını araştırdılar.

Griffin ve Anchukaitis, bu sorulara cevap bulabilmek için Güney ve Orta Kaliforniya'daki bir tür meşe ağaçlarının yeni ağaç halkalarından numuneler topladılar. Griffin: "Elde edebileceğimiz en iyi doğal yağış ölçerler, Kaliforniya'nın yaşlı meşe ağaçlarıdır" diye belirtti. "Bu ağaçlar, Kaliforniya'nın en kurak çevrelerinden bazılarında yetişir." Nem değişimlerine oldukça hassastırlar ve bu ağaç halkaları nem değişimlerini ayrıntılı bir şekilde göstermektedir.

Ulusal Oşinografi ve Atmosfer İdaresi (NOAA) 2014 yazına ait iklim verilerini açıkladığında, bu iki bilim adamı harekete geçti. Bu meşe ağaçlarına ait verileri kullanarak, 13. yüzyıldan bu yana olan yağış verilerini yeni baştan düzenlediler. Griffin ve Anchukaitis; NOAA'nın Palmer Kuraklık Şiddet İndeksi(PDSI) tahminlerini, Kolombiya Üniversitesinin Lamont-Doherty Dünya Gözlemevinde bilim adamları tarafından geliştirilen, ağaç halkalarına dayanan mevcut Kuzey Amerika Kuraklık Atlasıyla birleştirerek kuraklığın şiddetini ölçtüler. Bu kaynaklar, son 1000 yıla ait yağış ve toprak nemiyle ilgili tamamlayıcı veriler sağlamıştır. Griffin ve Anchukaitis, son dönemdeki düşük yağışlar Kaliforniya'nın tarihinde nadir olmasına rağmen, bu yağış eksikliklerinin uzun süreli yüksek sıcaklıklarla birleşmesiyle son yıllardaki şiddetli su kıtlıklarına neden olduğunu belirtti. Anchukaitis: "Yağışlar Kaliforniya'daki kuraklığın ritmini oluşturuyor; ancak sıcaklığın da bu durumda etkisi var" diye belirtti.

NOAA Küresel İklim Değişikliği üyesi olan bilim adamı Griffin: "Sonuç bizi gerçekten şaşırttı." dedi. "Burası Kaliforniya, kuraklık olması normaldir. Ağaç halkası çalışmalarında en sık rastlanan sonuç, geçmişteki kuraklık dönemlerinin son yıllardakinden daha şiddetli olduğudur. Ancak, bu kez sonuç farklı." Kaliforniya'da geçmişte on yıllarca süren kuraklıklar diğer adıyla "mega kuraklıklar" olmasına rağmen; araştırmacılar uzun yıllar boyunca kümülatif etkiyle genel kuruma olsa bile, bu geçmiş dönemler yağışlı yıllarla sona ermiş olabilir. Son dönemdeki kısa süreli kuraklık, geçmişte uzun yıllar aralıksız süren kuraklıklardan daha kötü görünüyor.

Araştırma sonuçları; doğal iklim sistemi değişkenliğinin, insan kaynaklı iklim değişikliğiyle şiddetlendiğini ve bugünkü gibi şiddetli kuraklıkların gelecekte de tekrar gerçekleşebileceğini gösteriyor. Kaliforniya, dünyada en büyük sekizinci ekonomiye sahiptir ve ABD'deki üretimin büyük bir kısmının da kaynağıdır. Buradaki yüzey suyu kıtlığının etkileri eyaletin sınırlarının ötesindedir. Ancak olağanüstü yağışlı bir kış, Kaliforniya'nın bazı bölgelerini bu yıl kuraklıktan kurtarabilir. Anchukaitis:

"Ancak yeni bir döneme giriyoruz; bu dönemde iklim sistemlerinde insanların neden oldukları değişiklikler, kuraklığın şiddetinin belirlenmesinde ve kuraklıkların insan-doğa sistemlerine etkileri açısından önemli olacaktır" diye uyardı.

Güncelleme: 05/01/2015
Kaynak: "California's Drought is the Worst in 1200 Years, Evidence Suggests", sciencedaily, çev. Zeynep Güldoğan, yaklasansaat.com, 05/12/2014.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat