yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Obez Kadınlarda Göğüs Kanseri Riski Artmaktadır

Sağdaki resimde; obez fareden alınan göğüs dokusunun, soldaki zayıf fareden alınan dokudan daha düz kolajen liflere sahip olduğu görülüyor. Bu farklılık, kanserin büyümesini kolaylaştırabilir.

Nedenleri belirsiz olsa da obezitenin, kadınları göğüs kanserine daha yatkın hale getirdiği uzun zamandır biliniyor. Şimdi ise araştırmacılar, obez farelerde ve kadınlarda göğüs hücrelerini çevreleyen dokunun daha katı olduğunu ve kemirgenlerde bu doku farklılığının, kanser hücrelerinin büyümesini artırdığını fark ettiler.

Çalışmada, "Kadınların kilo vermesi; yağ dokusunun biçim değiştirmesini ve kanser riskinin azalmasını sağlayabilir. Bunun yanı sıra, obez kadınların göğsüne yapılan estetik ameliyatlarda kullanılan kendi yağları, bir risk oluşturabilir. Şimdiye kadar bu durum gözden kaçtı" diye belirtiliyor.

Obezite, genel olarak kanser ile ilişkilendirildi ancak göğüs kanseri ile olan bağlantısı oldukça çarpıcı. Son çalışmada; fazla kilolu kadınların, normal kilolu kadınlardan % 58 daha yüksek risk altında olduğu ortaya konuldu. Bunun açıklaması; menopozdan sonra yağ dokusunun, göğüs kanseri hücresinin büyümesini teşvik eden östrojen üretmesi olabilir. Fakat göğüs hücrelerini çevreleyen yapı olan ekstraselüler(hücreler arası) matriksin mekaniği de önem taşıyabilir.

Son fare çalışmalarında; daha katı ekstraselüler matriksin, prekanseröz göğüs kanseri hücrelerinin büyümesini arttıran proteinlerin üretimini tetiklediği keşfedildi. Başka çalışmalar ise, insanların obez hale geldiği zaman yağ dokularında, fibröz yara benzeri oyuk dokular biriktirdiği anlaşıldı.

Bu çalışmalarda; bu fibröz oyukların, göğüs dokusunun bölgesel katılığını etkileyip, etkilemediği ve kanser büyümesine etkisi direk olarak incelenmedi. Bu sorunun cevabını bulmak için; Cornell Üniversitesinde biyomedikal mühendisi Claudia Fischbach'in liderliğindeki ekip, ilk olarak genetik veya yüksek yağ oranlı diyet nedeniyle obez olan dişi farelerde, zayıf farelere kıyasla daha düz kolajen liflere sahip fibröz mememsi yağ yastığı bulunduğunu ortaya koydular. Mekanik test yoluyla daha düz liflerin, göğüs hücreleri arasında daha katı bir hücrelerarası matriks bulundurduğunu gösterdiler. Ayrıca araştırmacılar, yaraların iyileşmesi esnasında kolajenin yapısına ve diğer matriks proteinlerine şekil veren bir tür hücre olan miyofibroblast buldular. Cornell'in ekibi göğüs kanseri hücrelerini, obez fareden elde edilmiş matrikste ve zayıf farenin matriksinde kültür yaptı. Ve kanser hücreleri, obez farenin matriksinde daha hızlı bir şekilde büyüdüler.

Araştırma, "Science Translational Medicine" dergisinde, "Obez ve zayıf kadınlardan alınan yağ dokusu biyopsilerinde benzer yapısal farklılıklar bulundu. Sonuçlara bağlı olarak; obez kadınların göğsündeki daha katı hücrelerarası matriksin, tümör büyümesine ve kansere yardımcı olduğu anlaşılıyor" şeklinde yayınlandı.

Fischbach'in ekibi, obez fareleri diyete tabi tuttuğunda, mememsi yağ dokusunda daha az sayıda miyofibroblast bulunduğu tesbit edildi. Bu nedenle kilo vermek, kadınların yağ dokusunun daha normalleşmesini ve göğüs kanseri riskinin azalmasını sağlayabilir.

Güncelleme: 03/09/2015
Kaynak
: Jocelyn Kaiser, "Stiff Breast Tissue in Obese Women may Raise Cancer Risk", sciencemag.org, çev. Ayşe Alp, yaklasansaat.com, 19/08/2015.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat