yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

NASA Mars'taki Suyun Varlığının Kanıtını Açıkladı

Mars Keşif Uydusu, Hale Krateri'nin orta tepesinde.

NASA'nın "Mars Keşif Uydusu(Mars Reconnaissance Orbiter- MRO)"ndan gelen yeni bulgular Mars'ta halihazırda akıntı halinde sıvı su bulunduğuna dair şimdiye kadarki en güçlü kanıtı sundu. Çalışma "Nature Geosciences" dergisinde yayınlandı.

İlk Mars görevlerinin bazılarında Mars'ın sulu bir geçmişi olduğu ortaya çıkmıştı. 1970'te çekilen fotoğraflarda bir zamanlar su altında olan kurumuş nehir yatakları ve geniş düzlükler görülmüştü. Hatta bu yılın başlarında NASA, çok eski tarihlerde Gezegen'in kuzey yarımküresinin yarısını kaplayan bir okyanusun var olduğuna dair kanıtlar ortaya koymuştu. Fakat sondalar, Kızıl Gezegen'in "hâlâ" ıslak olduğuna dair kanıtlarla pek sık karşılaşmıyor. Yaklaşık 10 yıl önce NASA'nın gönderdiği "Mars Global Surveyor" isimli robot, suyun oyulmuş bir setin üzerinden fışkırıp kayaların arasından akışını andıran fotoğraflar çekti. 2011 yılında NASA'nın şu anda bulgularını tartıştığımız MRO sondası, krater kenarlarından aşağıya doğru akan ufak çaplı derelere benzeyen görüntüler aldı. Bilim adamları varsayımda fazla ileri gitmek istememiş olacak ki bu akıntıları "tekrarlı bayır çizgileri"(recurring slope lineae- RSL) olarak isimlendirmişler.

Araştırmacılar şimdi ise MRO üzerindeki 6 cihazdan biri olan görüntülü spektrometreyi kullanarak, Kızıl Gezegen'de gizemli koyu renkli damarlar olarak görülen bu derelerde (RSL), hidratlı minerallerin varlığına işaret eden sonuçlara ulaştı. Bu damarlar sıcak mevsimlerde genişliyor ve yokuş aşağı akıntı oluşturuyor. Soğuk mevsimlerde ise sönükleşiyor. Bu tip damarlar Mars'ta birçok farklı yerde –230C'ın üzerindeki sıcaklıklarda görülebiliyor.

Önceden beri bu akıntıların(RSL), muhtemelen sıvı haldeki suyla ilişkili olduğu düşünülmüştü. Şimdi ise hidratlı tuzlara dair yeni bulgular ışığında, akıntılarda ortaya çıkan birçok durum açıklığa kavuşmuş durumda. Hidratlı tuzlar, suyun donma sıcaklığını düşürüyor, tıpkı karlı havalarda tuzlanan yollarda olduğu gibi. Böylece su o sıcaklıklarda sıvı kalabiliyor. Ayrıca bilim adamlarına göre damarlardaki kararmanın sebebi de yüzeyin hemen altından akan ve aynı zamanda yüzeye de sızan su olabilir.

NASA'nın Mars keşif programının yöneticisi, bilim adamı Michael Meyer, Mars yüzeyinde halihazırda sıvı halde su olduğunu belirtti:
"Bu yüzden Mars'ın yaşama en azından izin verecek bir yer olma ihtimali üzerinde düşünüyoruz. Şimdiye kadar bilinmeyen şey söz konusu akıntının ne olduğuydu. Bu çalışmadan RSL'nin perkloratlarla etkileşen ve tepelerden aşağıya akan tuzlu su tarafından oluşturulduğu sonucuna vardık."

Mars Keşif Uydusu, Horowitz Krateri'nin orta tepesinden aşağıya doğru olan akıntıyı görüntülüyor.
Mars Keşif Uydusu, düzgün olmayan zemini görüntülüyor.

Klorat ve perklorat bileşiklerinin bir karışımı olan hidratlı tuzlar, suyun varlığına dair açık bir delil teşkil ediyor. Bu tuzların yoğunlaştığı 4 bölge ise şöyle: Hale, Palikir ve Horowitz kraterleri ve Coprates Chasma denilen büyük bir kanyon.

Su akıntıları, NASA'yı ve diğer uzay ajanslarını Mars'ta bulunan yaşama en elverişli yerleri bulmaya ve ileriye dönük insani görevler için suyun doğal yollarla toplanabileceği mekanlar aramaya itebilir.

Şimdilik araştırmacılar suyun nereden geldiğini anlamaya yoğunlaşmış durumda, çünkü, sıvı haldeki suyun nereden geldiği konusunda birkaç hipotezden fazlasına sahip değiller:
*Mars yüzeyinin altında bulunan gözenekli kayalar yazın eriyen buz kütleleri barındırıyor olabilir.
*Bir diğer ihtimal, yüksek yoğunluktaki tuzlu su yataklarının su havuzları şeklinde değil de, ıslak çakıl taşlarından oluşan kütleler halinde yüzeyin altında serpiştirilmiş olması. Bu ihtimal bazı bölgelerde suyun akışını açıklayabilirken krater çevresinden sızmayı çok kolay açıklayamıyor.
*Üçüncü ihtimal ise Mars yüzeyindeki tuzların atmosferdeki suyu emmesiyle ilgili. Tuzlar yeterince su emince akıntı ortaya çıkıyor. Aslında bu olay Güney Amerika'daki Atacama Çölü'nde gerçekleşiyor. Mars'a birçok yönden benzeyen, filmler için Mars sahnesi olarak kullanılan ve Dünya'nın en kurak yeri Atacama'da insanlar atmosferden nem toplayarak su elde ediyor.

Dünya'dan bildiğimiz gibi su yaşamın temelidir. Yeryüzünde nerede su varsa orada yaşam da vardır. Fakat Mars'taki suyun yaşama izin vermeyecek derecede tuzlu olma ihtimali de mevcut.

Derleyen: Tarık Kargıoğlu, yaklasansaat.com
Güncelleme: 01/10/2015
Kaynaklar:

1) Emily Gosden, "Nasa Mars announcement: water found flowing on Red Planet could sustain life", telegraph.co.uk, 28/09/2015.
2) Ian Sample, "Nasa scientists find evidence of flowing water on Mars", theguardian.com, 28/09/2015.
3) Gina Anderson, "NASA Confirms Evidence That Liquid Water Flows on Today's Mars", nasa.gov, 28/09/2015.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat