yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

İsrail Cumhurbaşkanı: "İsrail Tedavisi Gereken Hasta Bir Toplumdur"

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin

İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin, Pazar günü gerçekleşen, "Yabancı Nefretinden Ötekileri Kabul Etmeye Doğru" isimli konferansın açılışında şunları söyledi:
"İsrail toplumu tedavi gerektiren bir hastalığa sahip. Artık bunu kabul etmenin zamanı geldi."

Hem Rivlin hem de İsrail Bilim ve Beşeriyet Akademisi Başkanı Prof. Ruth Arnon, bu seneki acılı-kanlı yaz hakkında ve dahası Araplar ile Yahudiler arasında tekrardan alevlenip yeni boyutlar kazanan düşmanlık hakkında konuştular.

Karşılıklı tahrik ve nefret ifadelerine vurgu yapan Arnon şöyle dedi:
"Diasporada anti-semitizm ve zulme maruz kalan Yahudiler, kışkırtıcılığa karşı daha hassas olmalılar. Peki ya öyle miyiz?"

Başkan Rivlin ise Yahudilerle ilgili şöyle konuştu:
"Ben onlara; 'nasıl Yahudi olunacağını unuttunuz mu?' diye sormuyorum, ama ben diyorum ki, 'nasıl adam gibi, düzgün bir insan evladı olunur, bunu da mı unuttunuz? Peki ya karşılıklı konuşmayı, diyalog kurmayı da mı unuttunuz?'"

Rivlin'e göre akademi dünyası diyalog ve farklı kültür çalışmaları yaparak İsrail toplumundaki şiddeti azaltmada büyük role sahip olabilir. Bu sayede karşılıklı anlaşma gerçekleşebilir ve medeni şekilde toplantılar düzenlenebilir. Başkan bu zorluğa meydan okumaları ve İsrail'in imajını zedeleyen bu şiddetin kökünü kazımaları için akademiye ısrar ediyor.

İsrail Eğitim Bakanlığı, Yahudi ve Arap gençliği için, hem dini hem de seküler anlamda, birbirlerinin geleneklerini öğrenecekleri bir uygulama başlattı.

Güncelleme: 21/10/2014
Kaynak: "President Rivlin: Time to Admit that Israel is a Sick Society that Needs Treatment'"
, jpost.com, çev. Furkan Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 20/10/2014.

İsrailli Tarihçi: "İsrailli Yöneticiler Doğru Konuşmuyor"

İsrailli tarihçi Uri Milstein, İsrail Genelkurmay Başkanı Benny Gantz'ın işgal ordusunun Gazze Şeridi'ne açılan son savaşta İslami Direniş Hareketi (Hamas)'ı yendiği iddiasının doğru olmadığını ve gerçeklerden uzak olduğunu söyledi.

Maarif gazetesine verdiği ve gazetenin hafta sonu ekinde yayınlanan uzun söyleşide, Siyonistlerin girişimde bulunmadığını, sonuca ulaşamadıklarını ve zeki olmadıklarını belirten Milstein, her zaman zafer kazandıklarını söylediklerini ifade etti.

Birinci Dünya Savaşı'nda iki Alman askeri arasında geçtiği söylenen bir fıkrayı dile getiren Milstein, askerlerden birinin "İngiliz askerleri aslan" dediğini, diğerinin ise "Fakat komutanları eşek" diye cevap verdiğini belirterek, 1967'deki Altı Gün Savaşı'nda ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını fakat 1973'teki savaşta ise Mısırlıların kendilerine iyi bir ders verdiğini söyledi.

Mısırlıların 1967'deki savaştan ders aldıklarını, kendilerinin ise 1973'te de Altı Gün Savaşı'nın mantığıyla savaştıklarını bildiren Milstein:
"Yenildiğini bilirsen savaşın sonunda bir takım sonuçlara ulaşırsın. Fakat biz yenildiğimizi hiç kabul etmiyoruz ve daima 'Zafer kazandık' diye bağırıyoruz" dedi.

yaklasansaat.com, 21/10/2014
(timeturk), 20,10,2014


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat