yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

CO2 Seviyesi Arttıkça Besinlerin Kalitesi Azalıyor mu?

Dünya'nın atmosferindeki CO2 artışı, sıcaklıkların artmasına neden oluyor. Fakat CO2 seviyelerindeki yükseliş, ekinlerimiz için de zararlı olabilir.

Yapılan bir saha araştırmasında, yüksek seviyelerde sera gazına maruz kalan buğdayın besin değerlerinin düştüğü görüldü. Bitkiler, nitratı proteine dönüştürdüğünde sorun ortaya çıkıyor. Bitkiler bunu sağlıklı kalabilmek için yapıyorlar ancak CO2 bu süreci devam ettirmelerine engel oluyor. Bu da; bitkilerin hayatta kalmaya çabalarken, besin değerlerini kaybettikleri anlamına geliyor.

California Üniversitesi Bitki Bilimleri Departmanından Profesör Arnold Bloom ve meslektaşları, çalışmalarında buğdayı farklı seviyelerde CO2'e maruz bıraktılar. Yüksek CO2 seviyelerinde, normal seviyelerle karşılaştırıldığında nitrat özümlemesinin yavaşladığı görüldü. Bu bulgulara göre; nitrat fertilizasyonu konusunda daha karmaşık yaklaşımlar geliştirilmezse, bu yüzyıldaki CO2 seviyeleri altında besin kalitesi zarar görecektir. Tarla ekinlerinin besin kalitesi düşmeye başladı, ancak şimdiye kadar nedenine dair mantıklı bir açıklama yapılmamıştı. İlk defa bu çalışma, besin değerlerindeki düşüşün nedenini, CO2 seviyelerine bağladı.

Arizona'da yer alan Maricopa Tarım Merkezinden alınan, 1996-1997'ye ait buğday örnekleri incelendi.
2030'da olması beklenen yakın derecede CO2'i arttırılmış bu havanın, tarlalara  salınımı yapıldı. Bununla birlikte, farklı bir ortam havasında da buğday bitkisi yetiştirildi. Bölgelerden yaprak örnekleri toplanarak donduruldu, kurutuldu ve havası alınmış kaplarda depolandı. Bu, Profesör Bloom ve ekibine, bitkileri incelemek ve sonuçlarını bir metotla elde etmeleri için fırsat oluşturdu.

Yapılan çalışmalara göre; yüksek CO2 değerlerinde, buğday, pirinç, arpa ve patates kökündeki protein konsantrasyonunda ortalama % 8'lik düşüş görüldü. Önümüzdeki on yıllarda CO2'te beklenen yükselişle, insan için uygun olan protein içeriği %3 azalacak. Bu değer küçük olmasına rağmen, kontrolden çıkarsa bir çığ etkisine dönüşebilir. Uygun olan çözüm, bitkilerdeki nitrat seviyesini kontrol altında tutmak için nitrojen fertilizasyonunun kullanılmasıdır. Fakat bu çözüm, yer altı sularına nitrat sızıntısı yaparak ters etki oluşturabilir ve bir diğer sera gazı olan azot oksidin emilimini arttırabilir. Artan CO2'in etkisini gidermek için farklı bir fertilizasyon yönteminin geliştirilmesi gerekebilir.

Kısaca çalışmada; yüksek CO2 değerlerinde, bitkilerdeki protein ve nitrojen konsantrasyonlarında azalma görülüyor. Bu azalmanın nedeni, aşırı CO2 ile bitkinin dokulardaki proteini seyrelterek fazlaca büyümesi olabilir. Karbonhidratlar yapraklarda birikerek, Rubisco adı verilen protein miktarını azaltabilir. Yükselen CO2, bitkinin nitrojen metabolizmasını engelleyebilir. Sonuç olarak, yükselmiş CO2, bitkilerdeki protein miktarını azaltır. Böylece insanlar için daha az besleyici hale gelirler.

Güncelleme: 06/05/2014
Kaynak: "Will Climate Change Make Food Less Nutritious?", dailymail, çev. Ayşe Alp, yaklasansaat.com, 08/04/2014.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat