yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Oruç Bağışıklık Sisteminizi Yeniler!
"... Şayet Bilirseniz, Oruç Tutmanız Sizin için Daha Hayırlıdır."(Bakara(2)/184)

Bağışıklık sistemi oruç tutularak baştan aşağı yenilenebilir. Bir araştırmaya göre, oruç tutmak vücudun akyuvar(beyaz kan hücreleri) üretmesini sağlar

Oruç tutmak, 3 gün kadar kısa bir sürede bile bağışıklık sisteminin tamamını yenileyebilir. Üstelik bu yaşlı insanlar için de geçerli. Bilim adamları oldukça önemli ve dikkat çekici bir keşifte bulundular. 

Beslenme uzmanlarının, sağlıksız olduklarını öne sürerek oruç diyetlerine eleştiriyle yaklaşmalarına rağmen; yeni araştırmaya göre vücudun açlık çekmesi, kök hücrelerin akyuvar hücrelerine dönüşmesine sebep oluyor. Akyuvar hücreleri ise enfeksiyonlarla mücadelede önemli rol oynuyor.

Güney Kaliforniya Üniversitesinden bilim adamları, bu keşfin kemoterapi tedavisi gören kanser hastaları gibi özellikle bağışıklık sistemleri hasar görmüş kişilere fayda sağlayacağı görüşündeler. Bunun yanında bağışıklık sistemleri zayıflamış ve artık sıradan hastalıklarla dahi savaşmakta zorlanan yaşlı insanlara da yardımcı olabilir.

Araştırmacılar orucun "yeniden yapılandırıcı bir değişime" yol açtığını belirtiyorlar. Bu değişim kök hücrelerin akyuvar hücrelerine dönüşmesi olarak ifade edilebilir. Ve bu da temelde bütün bağışıklık sistemininin yenilenmesi anlamına gelir.

Kaliforniya Üniversitesinden Profesör Valter Longo şöyle dedi:
"Oruç, kök hücrelere çoğalmaları ve bütün sistemi yeniden inşa etmeleri için onay komutu verir. Vücut oruç sırasında bağışıklık sisteminin hasarlı veya yaşlanmış olan işlevsiz  kısımlarından kurtulabilir. Eğer kemoterapiden veya yaşlanmadan dolayı ağır hasar almış bir bağışıklık sisteminiz varsa, oruç döngüsü baştan aşağı yepyeni bir bağışıklık sistemi üretebilir."

Bunun yanında bilim adamları uzun süreli orucun, yaşlanma, kanser riski ve tümor oluşumu ile ilgili olan PKA enzimi miktarını azalttığını tespit etti.

Prof Longo ekledi:
"Bizler önceden uzun süreli orucun, kök hücreler üzerinde böylesine çarpıcı etkilere sahip olacağını tahmin bile edemezdik. Açlık çektiğiniz zaman vücudunuz enerji tasarrufu yapmaya çalışır. Enerji tasarrufu yapmak için ise artık gerekmeyen ve hasarlı olan bağışıklık hücreleri yenilenir. Hem hayvanlar hem de insanlar üzerinde yaptığımız çalışmalar sonucu şunun farkına varmaya başladık: uzun süreli oruç süresince akyuvar hücreleri sayıca azalmakta fakat yemek yendiğinde kan hücreleri yeniden oluşmaktadır. Sonra düşünmeye başladık bu kan hücreleri nereden geliyor?"

Tüm bunlara ek olarak oruç tutmak kanser hastalarını kempoterapinin toksik etkilerinden de koruyabilir.

Güney Kaliforniya Üniversitesinden Tanya Dorf, şöyle dedi:
"Kemoterapi bağışıklık sistemi üzerinde hafife alınamayacak hasara sebep olur. Bu çalışmamıza göre oruç kemoterapinin bazı zararlı etkilerini hafifletebilir."

Dr Longo:
"Bizler bu tip etkilerin diğer sistemlerde ve organlarda da ortaya çıkma ihtimali üzerinde araştırmalarımıza devam ediyoruz. Orucun zararlı olduğuna dair herhangi bir kanıt yok ancak faydalı olduğuna dair güçlü kanıtlar var. Kemoterapi ile birlikte oruç tutarak iyileşmeye çalışan yüzlerce kanser hastasından email aldım. Çoğu bunu onkologların gözetiminde yapıyor. Sadece birkaç tanesi, bayılma ve bazı karaciğer değerlerinin kısa süreli artışı gibi bazı yan etkileri yaşadığını ifade ediyor. Geri kalan çoğunluk ise memnun."

Güncelleme: 29/06/2014
Kaynak
: Sarah Knapton, "Fasting for Three Days can Regenerate Entire Immune System, Study Finds", telegraph.co.uk, çev. Tarık Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 05/06/2014.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat