yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Asteroit Haritası Dünya'nın Sürekli Bombalandığını Gösteriyor

Eğer siz de asteroitleri merak edenlerdenseniz, NASA'nın "Dünyanın Yakınındaki Nesneler Programı"nın yeni haritası güven vermekten uzak duruyor. Harita, 1994-2013 arasındaki 20 yıllık periyotta, dünya atmosferinin ateş topları (bolitler) oluşturan küçük asteroitler ile, en az 556 farklı olayda vurulduğunu gösteriyor. Ajans, harita ile birlikte yapmış olduğu yazılı açıklamada ise atmosferin "sürekli" vurulduğunu söyledi.

Bu harita, 1994-2013 yılları arasında küçük asteroitlerin Dünya'nın atmosferine çarpmasını ve parçalanarak teknik olarak bolit veya çoğunlukla kullanılan ateştopu adı verilen çok parlak meteorları oluşturmasını gösteriyor. Turuncu noktalar(gündüz vuranları) ve mavi noktaların(gece vuranları) boyutları gösteriliyor. Çarpmalar milyarlarca joule(GJ) olarak ifade edilen optik ışınımlı enerjileri ile orantılı büyüklükte noktalandı. Haritada, 1m ile 20m arasında çapa sahip cisimlerin çarptığı bölgeler gösterilmiştir.

Asteroitlerin çoğu yeryüzüne vurmadan zararsız bir şekilde yanarak yok oluyor. Program yürütücüsü Lindley Johnson, yapmış olduğu açıklamada; "atmosferin Dünya'yı küçük asteroitlerden koruyarak büyük iş başardığını" belirtiyor.

Dikkate değer bir istisna, "Chelyabinsk Meteor Olayı" olarak bilinen 15 Şubat 2013 tarihinde Rusya'nın Chelyabinsk şehrinin üzerinde patlayan 17-20 m çapa sahip asteroit. Chelyabinsk Meteoru pencereleri patlattı ve 1000'den fazla kişi yaralandı. Fakat, bu olay, daha büyük bir asteroitin çarpmasının getireceği zarar ile kıyaslanırsa sönük kalır.
Ne kadar endişelenmeliyiz?

NASA'nın "NEOWISE Uzay Teleskop Programı" baş araştırmacısı ve ayrıca asteroitler üzerine uzman olan Dr. Amy Mainzer, The Huffington Post'a atmış olduğu mailde şunları söyledi:
"Asteroit çarpmaları, son derece beklenmedik olaylardır, fakat büyük bir tanesi çarptığında, kötü sonuçlar doğurabilecek potansiyele sahiptir. Bu, panik yapmamalıyız anlamına geliyor, fakat görmezden de gelemeyiz. Mantıklı bir yaklaşım olarak, basitçe dışarı çıkıp tüm potansiyel tehlikeleri bulmak üzerine çalışıyoruz. Araştırmalarla, bize büyük bir zarar vermeye yetecek büyüklükte bildiğimiz bir cismin olmadığını sanıyoruz. Araştırmalara göre, dünyanın yakınındaki asteroitlerin %90'ı 1 km'den fazla çapa sahip. Fakat atmosferden geçebilecek büyüklükteki asteroitlerin çok çok azı keşfedilmiştir. Açıkçası yapılacak daha çok şey var ve biz bunun üzerinde çalışıyoruz."

Mainzer, ayrıca ek olarak takımının NASA'nın potansiyel tehlikeli asteroitleri tespit yeteneğini önemli ölçüde genişleten "NEOcam Uzay Teleskopu" için teklif çalışması yaptığını söyledi. NASA'ya göre, ortalama 5000 yılda bir, futbol sahası büyüklüğünde bir cisim Dünya'ya çarpıyor ve önemli miktarda zarara neden oluyor. Ortalama her birkaç milyon yılda bir, küresel veya bölgesel felakete neden olacak büyüklükte bir cisim gezegenimize çarpıyor. Arizona'daki Meteor kraterinin 50.000 yıl önce 50 metrelik çapa sahip asteroitin parçalanıp yeryüzünde Winslow şehrine düşmesiyle şekil aldığına inanılıyor. 65 milyon yıl önce, dinozorların tamamının yok olduğu Cretaceous-Paleogene olarak adlandırılan neslin tükenişinin 10 km çapa sahip asteroitin Yucatan yarımadasına çarpmasının neden olduğu tahmin ediliyor.

Güncelleme: 28/11/2014
Kaynak:
"Scary New Asteroid Impact Map Shows Space Rocks Hit Us 'All The Time'" huffingtonpost.com, çev. A. Erkam Bayrakçı, yaklasansaat.com, 17/11/2014.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat