yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Güneş Uyku Evresinde: Mini Buzul Çağı Beklentisi

Bilim adamları, Güneş'in aktivitesinin 100 yıl boyuncaki en düşük seviyesinde olduğunu söyleyerek uyarıyorlar. 1645'teki mini buzul çağının yaşandığı ve Londra'nın Thames nehrinin donduğu Maunder Minimum evresiyle korkutucu bir şekilde benzer şartların olduğu fark edildi.

Araştırmacılar, Solar durgunluğun büyük değişikliklere neden olabileceğini düşünüyorlar. Ve % 20 ihtimalle, hava şartlarında büyük değişimler yaşanabilir. Oxforshire'daki Rutherford Appleton Laboratuvarından Richard Harrison:
"Hangi ölçümü kullanırsanız kullanın, Solar yükselişler azaldı. 30 yıllık Solar fizikçiyim ancak böyle bir şeyle daha önce karşılaşmadım. Maunder Minimum evresindeki neredeyse mini bir buzul çağı soğukluğundaki kışların benzeri yaşanabilir" şeklinde konuştu.

UCL'den Lucie Green, insanların faaliyetleri nedeniyle bu sefer durumların daha farklı olabileceğini düşünüyor.
Prof. Mike Lockwood:
"Düşük hava sıcaklıkları, hava sistemlerinin çöküşüne neden olabilir. 40 yıl içerisinde, %10-20 ihtimalle Maunder Minimum şartlarına dönebiliriz." diyor.

Geçen yıl Nasa, Güneş'te "beklenmeyen bir şeyin" meydana geldiğini söyleyerek uyarıda bulundu. Bu yılın, 11 yıllık Güneş lekesi çevriminin zirvesi "Solar maksimum" yılının olması bekleniyordu. Fakat, Solar aktivite oldukça düşük durumda.

SOLAR DÖNGÜ

Solar aktivitenin, basit sarkaç gibi ileri ve geri salınım yaptığına inanılıyor. Döngünün sonunda, az Güneş lekeleri ve patlamalarının olduğu sakin bir zaman dilimi görülüyor. Diğer uçta ise Solar maksimum nedeniyle, yüksek sayıda Güneş lekesi görülüyor ve Güneş fırtınaları sıklaşıyor. Bu her 11 yılda tekrar eden düzenli bir ritim. Gerçek ise daha karmaşık. Astronomlar yüzyıllardır Güneş lekelerini sayıyorlar ve Solar döngünün tamamen düzenli olmadığı görüldü.

MAUNDER MİNİMUMU

Maunder Minimumu; (aynı zamanda uzayan Güneş lekesi minimumluğu olarak bilinir), 1645'te başlayarak, 1715'e kadar Güneş lekelerinin nadir görüldüğü evreye verilen isimdir. Londra'nın Thames nehrinin donmasına neden olmuştur.
Bu düşük Solar aktivite periyodu, "Mini Buzul Çağı" adı verilen iklim periyodu ile bağlantılıdır.

Nasa, "Daha uzak geçmişte de, Güneş'te düşük aktivite yaşandığına dair kanıtlar var" dedi. Uzay ajansı:
"Güneş lekesi sayısı, 2011 değerlerinin çok aşağısında ve güçlü Güneş patlamaları nadir görülüyor" diyor.

NASA'nın Solar Dinamik Gözlemevinin, HMI aracıyla çektiği resimde, 28 Şubat 2013'e ait, Güneş'in yüzeyine bakan Dünya görülüyor. Solar aktivitenin zirve yaptığı zamanlarda fazla sayıda leke ile kaplı oluyordu ancak bu tarihte geneli temiz görünen yüzeyin üzerinde yalnızca birkaç nokta gözlemledi. Uzmanlar, görülen düşük aktivite nedeniyle şaşkına döndüler, çoğunluğu ise NASA'nın bir yanlışı olabileceğini düşündüler. Fakat NASA'dan Solar fizikçi Dean Pesnell'in, farklı bir açıklaması var:
"Bu Solar maksimum durumudur. Fakat bu beklenilenden farklı görünüyor çünkü iki zirve yapmış durumda. Son iki Solar zirve durumları, 1989 ve 2001'de görüldü. Solar aktivite arttı, dibe vurdu, sonra tekrar arttı, 2 yıl süren bir mini döngü gösterdi. Aynı durum şu an da yaşanıyor olabilir, çünkü Güneş lekesi sayısı 2011'de arttı, 2012'de düştü" diye düşünüyor.

Pesnell 2013'te tekrar sıçrama göstereceğini bekliyor:
"Sonraki zirvenin 2013'te meydana geleceğini ve muhtemelen 2014'te de devam edeceğini düşünüyorum" diyor.

Pesnell, Solar Döngü24 ve 20. yüzyılın başlarında iki zirve görülen Solar Döngü14 arasında bir benzerlik olduğunu fark etti. Eğer iki döngü aynı ise, bu 2013'ün sonunda bir zirve olduğu ve sonrakinin de 2015'te olacağı anlamına gelir.

Güncelleme: 28/02/2014
Kaynak: Mark Prigg, "Is a Mini Ice Age on The Way?", dailymail.co.uk, çev. Ayşe Alp, yaklasansaat.com, 19/1/2014.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat