yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Radyasyon Amerika'ya İlerliyor!     

Amerika'nın Batı kıyısındaki sıkıntılar listesine, depremler ve kıtlığın üstüne, şimdi bir de radyasyonu ekleyin. 2011'deki Fukushima nükleer felaketinin sonucunda oluşan radyasyon, Amerika'nın batı kıyısına doğru ilerliyor. Japonya kıyılarında yıkıma yol açan tsunamiyi tetikleyen bir depremin sonucunda, Fukushima Daiichi nükleer felaketi meydana gelmişti.

Bilim adamları, radyasyonun düşük seviyelerde olacağını iddia ediyor ve batı kıyısı sularına Nisan ayında ulaşmasını bekliyorlar. Ayrıca uzmanlar, bu düşük seviyenin insanlar ve çevre için tehlikeli olmayacağını söylüyorlar. Ancak bilim adamları, halk için herhangi bir tehlike olmayacağından emin olmak için bazı ölçümlerin yapılması gerekeceğini söylüyorlar.     

Japonya sahili dışında, 9 şiddetindeki depremin meydana geldiği 11 Marta ait görüntüler, dünyanın ve Japonya halkının aklından silinmedi. Depremin sonucunda, 140 fit yüksekliğinde dalgalara sahip tsunami meydana geldi. Felakette 15.000 kişi öldü, 6000 kişi yaralandı. Olay, Fukushima Daiichi nükleer enerji santralinde, soğutucu pompaların enerjisinin kesilmesine neden oldu. Üç reaktörü etkileyen erimeler oluştu.

Enerji santralini yöneten Tokyo Eclectic Power Co. şirketi, geçen Temmuzda ilk defa bir reaktörün okyanusa zehirli yeraltı suyu akıttığını itiraf etmişti. Tesis, Japonya'nın doğu kıyısında, Tokyo'nun kuzeyinde yer alıyor. Bilim adamları, santralin radyasyon sıkıntısı dışında, başka potansiyel kötü haberler saklamasından korkuyorlar.

Alaska sularında, kaynağı Fukushima olan sezyum 134 izotopu bulunduğunu söyleyen bilimsel bir rapor yayınladı. Bilim adamları, radyasyonun ilk olarak Seattle'ın kuzeyine ve sonra yavaşça Amerika'nın batı kıyısına ilerlemesini bekliyorlar. Radyasyonun zamanla bozunması bekleniyor. Seviyelerin çok düşük olduğu düşünülüyor. Uzmanlar, Oregon sahilinden alınan su örneklerini şimdiden test ediyorlar. Radyasyon, deprem ve tsunamiden Amerika'ya ulaşan tek sorun değil. Felaket sonrası oluşan enkaz ve molozlar, Pasifik Okyanusu'ndaki yavaş bir ilerleyişten sonra Amerika'ya ulaşmaya başladı. En çok Washington ve Oregon etkilendi.

Japonya halen 2011'deki depremden sonra toparlanmaya çalışıyor. Japonya Başbakanı; "ülkede, 64 yıl önceki 2. Dünya Savaşı'ndan beri meydana gelen en şiddetli kriz olduğunu söyledi".

Kasabalar tamamen yıkıldı. 275.000'den fazla insan acil durum sığınaklarına tahliye edildi. 2,5 milyon ev elektriksiz kaldı ve 1,4 milyon eve bir süre su verilemedi. Arama ekipleri, yüzlerce mil uzunluğundaki Japonya kıyısında hayatta kalanları aradı.

Bilim adamları, Çernobil'in %30'una yakın radyasyon yayan Fukushima nükleer felaketinin, 1986'daki Çernobil olayından sonraki en büyük nükleer felaket olduğunu söyledi. Temizlenme sürecinin uzun yıllar alması bekleniyor. Fukushima'nın radyasyonu sonucu ölen kimse belirtilmedi ancak 300.000 kişi bölgeden tahliye edildi.

Dünya Sağlık Organizasyonu, tahliye edilen kişilerin sadece çok düşük düzeyli radyasyona maruz kaldığını ve herhangi bir sağlık sorununun beklenmediğini söyledi. Santrale en yakın yaşayan kişilerin, en fazla radyasyona maruz kaldığını ve bu kişilerde ileriki yıllarda kanser gelişmesi ihtimalinin olduğunu söyledi. Bazı uzmanlar, ayrıca Japonya'nın neden böyle aktif bir sismik bölgede nükleer tesisi olduğunu sorguladı. Bilim adamları tesisin büyük depremlere dayanacak kapasitesinin olmamasından endişe duyuyor. Bu arada, Batı Kıyısı sakinleri, Amerika'ya gelecek bir miktar radyasyon bekleyebilirler.

Güncelleme: 25/03/2014
Kaynak:
 Jim McCullaugh, "Radiation Heading for U.S.", guardianlv, çev. Ayşe Alp, yaklasansaat.com, 09/03/2014.

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat