yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

NASA: "Dünya 30 Yıllık Soğuma Döngüsüne Giriyor"

Eski bir uzay aracı mühendisi ve NASA danışmanı olan iklim bilimci John Casey, USA Today'ın en karlı, en soğuk ve kayıtlara geçmiş en kötü yıl olarak tanımladığı geçen kışın önümüzdeki yıllarda normal bir durum olacağını düşünüyor.

Casey, Güneş aktivesinin azalmasından dolayı Dünya'nın gittikçe soğuduğunu gösteren güçlü bir göstergenin olduğunu iddia ediyor. Ona göre "Kara Kış" adlı son kitabında anlattığı büyük çaptaki küresel iklim değişikliği başladı ve minimum düzeyde 30 yıl daha devam edecek.

Casey, soğuyan havanın getireceği problemlere hükümetlerin hazır olmadığını, bu yüzden de yiyecek kıtlığı ve sivil kargaşaya neden olacağını tahmin ediyor. Hatta ağır geçecek kıştan dolayı elektrik ve ısınma talebinin var olan kapasiteyi aşacağını tahmin ediyor.

Casey bu düşüncesinde yalnız değil. Rus iklim uzmanı ve astrofizikçi Habibullo Abdussamatov bir adım daha ileri giderek şunları söylüyor: "Biz yeni bir buzul çağının başlangıcında duruyoruz." Dr. Abdussamatov Dünya'nın bu tür olayları geçen 1000 yılda 5 kez deneyim ettiğine dikkat çekiyor ve şöyle diyor: "Gelişmiş ülkeler sera gazı emisyonlarına sınır koysunlar ya da koymasınlar, bu küresel donma süreci gelecek."

Washington Üniversitesi İklim Bilimcisi Don Easterbrook, John Casey'in söylediklerini daha önceden 2008 yılında tahmin etmişti. Easterbrook; "Önümüzdeki 30 Yıllık Küresel Soğuma Tahminin Kanıtları" adlı makalesinde şöyle söylüyor:
"Son 10 yılda hiç küresel ısınma olmamasına ve 2007-2008'de kaydedilen soğuk havalara rağmen; karbondioksitin küresel ısınmaya sebep olduğuna inanan Hükümetler arası İklim Değişimi Paneli (IPCC) bilgisayar modelleri bu yüzyılda hala ısınma olacağı tahmininde bulunuyor. IPCC bilgisayar modelleri küresel ısınmanın her on yılda 1° C, 2100 de ise 5-6° C artış göstereceğini ve bunun da insan yaşamını, doğal yaşam ortamını, enerjiyi, su kaynaklarını ve gıda üretimini çok zorlaştırmasıyla küresel felakete sebep olacağını öngörüyor. Bütün bu tahminler ise küresel ısınmanın atmosfere salınan karbondioksit nedeniyle meydana geldiği ve bu salınımın artacağı varsayımlarına dayanıyor."

Küresel ısınma kampından küresel soğumaya geçen araştırmacıların sayısı günden güne artıyor. Birçokları görüşlerine geçmiş iklim kayıtlarını dayanak gösteriyor. Ayrıca tarihsel olarak azalan Güneş aktiviteleri ile soğuk kışlar arasındaki bağlantı da kanıtlardan biri.

Güneşle ilgilenen Fizikçi Mark Giampapa şöyle söylüyor:
"Benim fikrim Maunder Minimumu'na(*) doğru gittiğimiz yönünde. Güneş lekelerinde devamlı bir azalma tespit ediyoruz. Bu da manyetik alanın güçlenmesi ve manyetik kutupların zayıflaması anlamına geliyor."

NASA Güneş Fiziği Merkezi lideri durumu şöyle açıkladı: "Şu an 24. döngünün Güneş lekelerinde maksimum durumdayız. Bu son 100 yılın en küçük döngüsü ve sonrasında azalan bir trend bekliyoruz. Yani, 25. Güneş Döngüsü, 24. döngüden daha kısa sürecek. Tuscon, Arizona'da Ulusal Gözlemevindeki Güneş bilimciler Livingston ve Penn, Güneş'in manyetik kuvvetini ölçmek için uzun zamandır veri topluyor. Onlara göre 1990'da Güneş lekelerinin sayısı düşünce Güneş'in manyetik alanı 1500 Gauss'un altına indi. (Gauss; bir manyetik alan ölçü birimidir. Dünya'nın Gauss'u ise 1'den azdır.) Eğer Güneş'teki bu azalma sürecek olursa, 2016 itibariyle Güneş artık lekesiz hale gelecek. 

(*) Maunder Minimumu; Güneş lekelerinin çok azaldığı ve nadiren görüldüğü 1645 ile 1715 yılları arasındaki dönem olarak bilinir.

Güncelleme: 22/11/2014
Kaynak
: Chris Carrington, "NASA Admits That Winters are Going to Get Colder...Much Colder", thedailysheeple.com, çev. Zehra Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 18/11/2014.

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat