yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

NOAA: "2014" Yılı Kayıtlarda En Sıcak Yıl Olarak Yerini Aldı

Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) verilerine göre; 130 yıldan fazladır tutulan kayıtlarda, en sıcak ayların 2014'ün ilk 10 ayı olduğu belirlendi.

Bu veriler; Buffalo, New York gibi erken kar yağışı görülen şehirlerde yaşayan insanlar için inanması zor olabilir. Ancak son haftalarda Amerika Birleşik Devletleri'nin bazı bölgelerinde etkisini gösteren erken sert soğuğa rağmen Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), bitirmek üzere olduğumuz yılın Dünya için sıcak bir yıl olduğunu söyledi.
Ocak ve Ekim ayları arasındaki sıcaklık, 20. yy'ın ortalama küresel sıcaklığı olan 14,1 °C dereceden 0,68 °C derece daha yüksek oldu.

CNN meteoroloğu Derek Van Dam, Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) yaptığı analizin gezegenin  kaygı verici gidişatının göstergesi olan önemli bir "sağlık ölçütü" olduğunu belirtti ve şunları söyledi:
"Gezegenimiz ısındığından şüpheci biri olmak gittikçe zorlaşıyor."

EN SICAK EKİM

Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), bu Ekim ayının küresel kayıtlardaki en sıcak Ekim olduğunu gösterdi. Sıcaklık 20. yüzyılın ortalaması olan 13,94 °C üzerine 0,56 °C'den fazla tırmandı.

Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA):
"Bu Amerika Birleşik Devletleri için dördüncü en sıcak Ekim olarak kaydedildi. Rekor Ekim sıcaklığı, Yeryüzünde hem kara hem de okyanus yüzeyinde devam ediyor ve ısı kuzey ve Güney kıtada da oldukça eşit bir şekilde dağılmış bulunuyor."

Bu durumun önemini belirten Van Dam:
"Burada en dikkate değer olan durum şu ki, bu rekor sıcaklık Dünya'nın herhangi belirli bölgesiyle sınırlı değil. Bunun anlamı şu ki; hepimiz bu durumun içindeyiz. Bu yıl rekor kıran sıcaklık, en azından gezegenimizin her kıtasında ve büyük okyanus havzalarında gözlendi. Bu bizim göz ardı edemeyeceğimiz bir şey."

ÖNEMLİ BİR KISTAS

Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA)'nın analizi, küresel sıcaklıkları iki kategoriye ayırıyor -kara ve okyanus- ne var ki bozulma her ikisini de içine alıyor. Ekim'deki en yüksek sıcaklıklılar, hem kara hem de denizlerde kaydedildi. Karanın yüzey sıcaklığı önemli bir bilimsel sınır değere yaklaştı. Neredeyse 20. yüzyılın Ekim ortalaması olan 9,3°C'den 2°C fazla. Bilim adamları ortalama küresel sıcaklıktaki sadece 2-3°C'lik bir artışın gezegen için bir felaket olabileceğini uzun zamandır öngörüyorlardı. Ayrıca böyle bir yükselme; yıkıcı fırtınalara, deniz seviyesi yükselmesine, tehlikeli fırtına dalgalarına ve kutup buzllarının erimesine katkıda bulunacağını tahmin ediyorlardı.

İklim değişikliği konusunda bağlayıcı olmayan uluslararası anlaşmaya göre -2009'da yapılan Kopenhag Anlaşması- 2°C üzerinde gerçekleşecek herhangi bir sıcaklık artışı "tehlikeli"dir. Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), okyanus sıcaklıklarının da 20. yüzyılın ortalaması olan 15,88 °C'den 0,62°C artışla kaydedilmiş en sıcak Ekim ayı olduğunu bildirdi.

SICAK NOKTALAR

"Yıl başından bugüne kadar olan rekor sıcaklık, Kuzey ve Batı Avrupa, Uzakdoğu Rusya ve Kuzey Doğu'nun büyük bölümü ve Batı Ekvatoral Pasifik Okyanusu boyunca özellikle göze çarpıyor" diyor, Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) ve ekliyor:
"Bu rekor sıcaklığın Dünya'da her kıtada ve büyük okyanus havzasının en azından bazı alanlarda gözlenmiş olması da dikkat çekicidir." 

Özel not: Bazı ülkelerde –Avustralya, Almanya, Fransa, İsviçre ve İsveç dahil olmak üzere- zaten 20. yüzyıl ortalamalarına kıyasla Ekim 2014 yılında en fazla 2°C sıcaklık artışı görüldü. Ayrıca harita üzerinde dikkate değer bir soğuk nokta da vardı. Şiddetli kış gören Amerika Birleşik Devletleri, Midsection'da ortalama sıcaklık bu yıl 20. yüzyıl ortalamasının altında kalmıştır.

Güncelleme: 20/12/2014
Kaynak
: "NOAA: 2014 is Shaping up as Hottest Year on Record", edition.cnn, çev. Zilal Önel, yaklasansaat.com, 30/11/2014.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat