yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Batı Antartika'da Buzulların Erimesi Geri Dönülemez Noktada!

İki farklı araştırmanın sonuçlarına göre, kaybedilen buz kütlesi geri dönülemez noktada. Bu durum deniz seviyesinde 4 m'lik bir yükselmeye sebep olacak.

Bilim adamlarından iki farklı ekip, Batı Antarktika'daki çöken buz kütlesinin çoktandır hareket halinde ve durdurulamaz durumda olduğunu söyledi. Buzulların geri çekilmesi, iklim değişikliklerinin etkisiyle devam ediyor ve bilim adamlarının tahmin ettiklerinden çok daha hızlı bir oranla deniz seviyesinin yükselmesine neden oluyor.

Bütün Batı Antarktika'nın buzul erimesi sonucunda, deniz seviyesi 4 metreye kadar yükselebilir, deniz seviyesinin altı ve Dünya'nın kıyısal alanları harap olabilir. NASA ve Washington Üniversitesi tarafından yapılan iki farklı araştırma Batı Antarktika'yı farklı dönemlerde inceledi. NASA son yıldaki erimeye odaklanırken, Washington Üniversitesi araştırmacıları buzulların geleceğini tahmin etmek için bilgisayar modelleri kullandı. Ancak iki araştırma da geniş ölçüde benzer sonuçlara sahip. Antarktika buzulunun incelmesi ve erimesi geri dönülemez bir noktaya ulaştı.
İki araştırma da deniz seviyesinin IPCC raporunda belirtilenden çok daha fazla olacağını söylüyor. IPCC raporuna göre deniz seviyesinin artması, Antarktika buzullarının erimesine neden olmuyor.

NASA küresel deniz seviyesinde önemli derecede artışa sebep olan Batı Antarktika'da 6 buzulun geri çekilmesi üzerine araştırma yaptı. Buzullardan biri, Pine Adası, 1992-2011 dönemlerinde merkezinden 31 km uzaklaştı. NASA araştırmacısı buzul bilimci Eric Rignot 6 buzulun birden deniz seviyesini 1,2 metre yükseltebilecek kadar buz ihtiva ettiğini söyledi. Washington Üniversitesinden yapılan ve Science dergisinde yayınlanması beklenen araştırmada detaylı topografik haritalar, radar ve bilgisayar modellemeleri bulunuyor. Böylelikle buzulların beklenen erimesine ilişkin süreç kesinliğe yakın bir netlik kazandı.

Washington Üniversitesi araştırmacılarına göre üzerinde çalıştıkları hızla hareket eden Thwaites buzulu yüzyıllar içinde kaybolabilir. Yalnızca bu buzulun erimesi bile küresel deniz seviyesini 60 cm yükseltebilir. Bu buzul aynı zamanda bir baraj görevi görüyor. Yani, bununla birlikte geriye kalan buzullar da eriyecek ve böylece deniz seviyesinde 3-4 metreye varan bir artış meydana gelecek. Buzul bilimci Ian Joughin'e göre bu geçici bir trend değil. Bu büyük 2 ila 10 yüzyıl arasında sürecek büyük çapta bir çöküşün başlangıcı. Joughin şöyle söyledi:
"Suların çekilmesi çok yavaş olacak. Yüzlerce yıl boyunca, her sene yalnızca 1 mm."

Araştırmacı Rignot şöyle söyledi:
"Bu sistem, Grönland ya da Antarktika'da, beklediğimizden daha hızlı bir şekilde değişiyor."

Bilim adamlarına göre erimenin sebepleri oldukça karmaşık. Bu sadece sıcak hava ile izah edilebilecek bir durum değil.
İki araştırmaya göre okyanus diplerindeki ısınan sular ile buzullar arasındaki bağlantı, ağır çekim erimenin en önemli sebebi. Rignot'a göre iklim değişikliğine yol açan sera gazı yayılımını tümüyle kesmek bile bu çöküşü engelleyemeyecek.

Güncelleme: 18/05/2014
Kaynak
: Suzanne Goldenberg, "Western Antarctic Ice Sheet Collapse has Already Begun, Scientists Warn", guardian.co.uk, çev. Furkan Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 12/05/2014.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat