yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

İnsan Burnunun Koku Alma Kapasitesi Tahminlerin Çok Üzerinde!

Yeni bir araştırmaya göre, insanlar en az 1 trilyon farklı kokuyu ayırt edebilir. Bilim adamları; kişilerin laboratuvarda hazırlanmış karışık kokuları algılama yeteneklerini test ettikten sonra, koku alma duyumuzun çok geniş bir koku paketini algılayabilecek kapasitede olduğunu anladılar. Yıllarca, insanlarda koku alma kapasitesinin 10.000 farklı kokuyla sınırlı olduğu sanılıyordu.

Bu bilimsel araştırmaya göre; deniz kokusundan, patlamış mısır kokusuna, güzel çiçeklerin kokusundan, yağlı boya kokusuna kadar pek çok kokuyu ayırt edebilen insan burnu, en az 1 trilyon farklı kokuyu alabilecek kapasitede olduğu ortaya çıktı.

Rockefeller Üniversitesinde olfaksiyon(koku alma) üzerine çalışan HHMI araştırmacısı Leslie Vosshall:
"Yıllarca, insanlarda koku alma kapasitesinin 10,000 farklı kokuyla sınırlı olduğu söylendi ve bu genel geçer değer, bilimsel yayınlar ve popüler dergilerde yer aldı. Bizim incelemelerimize göre, insanlarda koku alma kapasitesi tahmin edilenden çok daha yüksek" dedi.

21 Mart 2014'te Voshall ve meslektaşları, bulgularını Science dergisinde yayınladılar. Voshall:
"Çalışmamızın, insanların koku alma duyusunun iyi olmadığı söylemini değiştirmesini umuyoruz" dedi.

Voshall, 1920'lerde herhangi bir data olmaksızın varılan bu tahminden uzun zamandır rahatsızdı:
"Herkesin, 10.000 değerinin yanlış olduğunu tahmin etmesi gerekirdi. Öncelikle, insanların renk algısından, çok daha az sayıda koku algılaması anlamsız. İnsan gözündeki 3 ışık reseptörü, birlikte çalışarak 10 milyona yakın rengi algılayabiliyor. Buna karşılık, burunda 400 koku reseptörü bulunmaktadır. Fakat kimse, insanlarda koku alma kapasitesini test etmedi. İnsanın duyabileceği ses frekansını, yapılan ölçümlerin sonucu tam olarak biliyoruz. İnsanların infrared veya ultraviyole ışınını göremediği gerçeğini öylece uydurmuyoruz." dedi.

Andreas Keller ve Vosshall, insanların 10.000 ya da daha fazla kokuya olan tepkilerini ölçemeyeceklerinin farkındaydılar. Fakat daha doğru bir değer elde edeceklerini biliyorlardı. Araştırmadaki deneklere, farklı kokuların karmaşık bileşimlerinin sunulacağı bir strateji geliştirdiler ve sonra deneklerin kokuları ayırt edip edemediklerini sorguladılar. Bileşimlerini oluşturmak için 128 farklı koku moleküllerini karıştırdılar. Koleksiyona tek başına çimen, narenciye ya da farklı kimyasalları çağrıştıracak farklı moleküller eklediler. Fakat 10, 20 ya da 30 tane molekülün rastgele karışımında, anlaşılamaz hale geldiler. Vosshall:
"Karışımların bariz bir şekilde anlaşılır olmasını istemedik, bu nedenle bir çok karışımımız çok kötü ve garip kokuluydu" dedi.

Bilim adamları, gönüllülere her seferinde üç küçük şişede kokular sundular: ikisi aynı, biri farklı. Ve gönüllülerden, farklı olan kokuyu tespit etmeleri istendi. Her gönüllü bu şekilde 264 karşılaştırma yaptı. Vosshall, 26 deneğin ne sıklıkla doğru belirlemelerde bulunduğunu inceledi. Buradan da, sıradan bir kişinin, 128 kokudan oluşturulabilmesi mümkün olan sayıda karışımlardan kaç farklı kokuyu ayırt edebileceklerini hesapladılar.

Bu yolla, sıradan bir kişinin 1 trilyon farklı kokuyu ayırt edebileceğini belirlediler. Vosshall:
"Yapılan en düşük tahminin bile bu kadar yüksek bir rakam olması, bizi oldukça şaşırttı.  Fakat gerçekte, 128 kokudan çok daha fazla sayıda koku mevcut olduğundan; asıl değer bundan çok daha yüksek olacaktır. Kişilerin gün içerisinde 1 trilyon farklı kokuya maruz kalabileceğinden şüpheliyim. Fakat insanda bu kapasitenin olması oldukça faydalı, çünkü dünya sürekli değişiyor. Bitkiler yeni kokular yayıyorlar. Parfüm şirketleri farklı kokular üretiyorlar. Daha önce hiç karşılaşmadığınız bitkiler, meyveler ve çiçeklerin yetiştiği bir yere taşınabilirsiniz. Ve burnunuz bu kokulara hazır. Bu karmaşıklıktaki bir duyu sistemi ile her kokuya hazırız" dedi.

Güncelleme: 18/04/2014
Kaynak
: "Humans can Distinguish at Least One Trillion Different Odors", sciencedaily, çev. Ayşe Alp, yaklasansaat.com, 20/03/2014.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat