yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Teknoloji Aptallaştırıyor!

Çoğu zaman telefon, bilgisayar ve tablet gibi ileri teknoloji ürünlerinin insanlığın gelişmişliğinin belirtisi olduğu düşünülür. Bazı açılardan bu düşünce doğru olabilir. Fakat teknolojik ilerlemeler birçok beklenmeyen sonuca da yol açar.

Teknolojik ürünler yüzünden beyinlerimiz ciddi bir biçimde zarar görmektedir. Ödüllü yazar, sinir bilimci Michael Merzenich, günümüz teknolojisi ile beraber insan beyninin yeniden yapılandığını ve teknolojinin beyin üzerinde çok önemli etkilerinin olduğunu belirtiyor.

TEKNOLOJİ UYKUYU ALT-ÜST EDER

Bilimsel araştırmalara göre; telefon, tablet veya bilgisayar ekranlarından yayılan mavi-ağırlıklı ışık vücudun melatonin hormonu salgılamasını baskılar. Melatonin ise vücudun biyolojik saatinin işleyişine etki eden, başka bir deyişle vücuda ne zaman uyuması gerektiğini söyleyen anahtar hormondur. Mavi ışık bu işleyişi bozabilir ve normal bir uyku düzenine sahip olmak imkansız hale gelebilir. Düzensiz uyku ise beyni oldukça kötü bir biçimde etkiler. Kişinin ruh halini bozar, odaklanmasını güçleştirir, hafızasını zayıflatır; kısacası beynin hemen her işlevinde aksaklık meydana gelir.

DİKKAT DAĞINIKLIĞINA SEBEP OLUR

Bunu fark etmek için bilim adamı olmak zorunda değilsiniz. Örneğin önemli bir işle meşgulken sık sık akıllı telefonunuzu kontrol ediyorsanız, teknoloji dikkatinizi dağıtıyor demektir. Özellikle gençler günümüzde, hiç olmadığı kadar dikkat dağınıklığı yaşıyorlar. 2012 senesinde 2400'den fazla öğretmenle yürütülmüş araştırmaya göre gençlik, önceki nesillere göre daha dikkatsiz. Öğretmenlerin %87'si teknolojinin, dikkatini ancak kısa bir süreliğine toplayabilen bir nesil ortaya çıkardığı görüşünde. %64'ü ise teknolojinin eğitim alanında sağladığı faydaların, sebep olduğu dikkat dağınıklığını telafi edemeyeceğini belirtiyor.

HAFIZAYA ZARAR VERİR

İnsanın bir bilgiyi hatırlaması için kısa dönemli hafızasından, uzun dönemli hafızasına kaydırması gerekir. Bilgi edinirken oluşan kesintiler, örneğin bir makale okurken arada kısa mesaj yazmak, bilginin uzun dönemli hafızaya geçmesini zorlaştırır. Böylece bilgiler tamamen yok olabilir.

Hafızanın bir anda alabileceği bilgi miktarı sınırlıdır. İnternette gezinirken sıkça yaşandığı gibi kısa süre içerisinde çok bilgiyle karşılaşmak, hiçbirine güç yetirememek anlamına gelebilir. Bu tıpkı bir bardağa gün boyunca su doldurmaya benzer: yeni gelen öncekini boşaltır ve gelen su ancak kısa süreliğine bardakta kalabilir.

Bunun yanında bilimsel çalışmalar göstermiştir ki, insanların herhangi bir bilgiye internetten ulaşabileceklerini bilmeleri onu hatırlamalarını zorlaştırmaktadır. Scientific American dergisi interneti harici hard disk olarak adlandırmaktadır. İnterneti hard disk olarak görmek de bilgi saklamak için beynin kulanılmasını anlamsız kılar.

OKUDUĞUNUZ ZAMAN KONSANTRE OLAMAZSINIZ

Dikkatinizi dağıtan bütün şeyleri yanınızdan uzaklaştırsanız bile ekrandan okuduğunuz zaman kitaplara göre daha az bilgi özümseyebilirsiniz. Belki bunun için internetteki yazılarda sık sık karşılaşılan link verilmiş kelimeler suçlanabilir. Bir yazıyı okurken başka bir yazıya geçilir ve o yazıda dahi böyle linkler olabilir. Bu yüzden beyin bir yazı için gerekenden fazla yorulur, asıl metne yeterince odaklanamaz. Linkleri bir kenara bıraksak da ekrandan okumanın kavramayı azalttığı gösterilmiştir.

Bir araştırmaya göre linkli bir yazıyı okumak zihnin birçok yorucu etkinlikte bulunmasına sebep olur. Linkleri anlama, basıp basmamaya karar verme, yeni açılan farklı yazıya ve görüntüye adapte olma gibi. Bu süreçler asıl okuma ile ilgili olmamalarına rağmen beyni yorar. Bütün bunların yanında bir de resimlerle, reklam alanlarıyla veya videolarla bezenmiş bir yazıyı siz düşünün.

GPS'İNİZ YOKKEN KAYBOLURSUNUZ

2010'da yapılmış bir dizi araştırmaya göre, yollarını bulurken GPS kullanan insanların beyinlerindeki hafızayla ve yol bulmayla ilişkili hipokampus bölgesi daha az çalışıyor. Bununla beraber GPS yerine doğal mekansal hafızayı kullanmanın ileri yaşlardaki hafıza problemlerini azalttığı da gösterilmiştir.

2008'de Londra Üniversitesinde yapılmış bir araştırmaya göre taksi sürücüleri, genelde GPS kullanmadıkları için, normal sürücülere göre daha gelişmiş hipokampus bölgesine sahipler.

BAĞIMLILIK BEYNE ZARAR VERİR

2012'de yapılmış bir araştırmaya göre internet bağımlılığı, beyinde uyuşturucu ya da alkol bağımlılığındakine benzer değişikliklere sebep olur. İnternet bağımlılarının beyinlerindeki beyaz ve gri maddenin anormalleşmesi sonucu hissetmeyi, dikkat toplamayı ve karar vermeyi sağlayan bölgeler düzgün çalışmaz. Şaşırtıcı bir biçimde internet bağımlılarının beyinleri uyuşturucu bağımlıları ve alkoliklerinki ile çok benzerdir.

İnternet bağımlıları için bir klinik kurmuş olan Dr. Henriette Bowden Jones, internet bağımlısı olduğu için üniversite okurken okulunu bırakan ve hatta evliliğini mahveden insanların var olduğunu belirtiyor.

Güncelleme: 12/08/2014
Kaynak:
Rebecca Hiscott, "8 Ways Technology Makes You Stupid", huffingtonpost, çev.Tarık Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 25/07/2014.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat