yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Stephen Hawking: Tanrı Parçacığı Evreni Yok Edebilir!

Profesör Stephen Hawking'e göre; 2012 yılında bilim adamları tarafından keşfedilen ele geçirmesi zor "Tanrı Parçacığı"nın evreni yok etme potansiyeli bulunuyor. Çok yüksek enerji seviyelerinde, Higgs bosonunun uzay ve zamanda ani bir çöküşe neden olacağı ve "bizim de onun gelişini göremeyeceğimizi" ifade ediyor.

Eğer bilim adamları, Tanrı parçacığını aşırı derecede bir strese maruz bıraktılarsa; varolan herşeye şekil ve ölçüsünü veren Tanrı parçacığı, "katostrafik vakum bozunmasına" neden olabilir.

Fizikçiler böyle bir deneyi gerçekleştirebilecek büyüklükte bir parçacık hızlandırıcıya sahip olmadığı için, böyle bir felaket, şuan için çok muhtemel değil ancak Prof. Hawking'in yorumları bilim adamlarını heyecanlandırmış durumda.

Teorik fizikçi Hawking, Higgs bosonu ile ilgili düşüncelerini yeni kitabı Starmus'un önsözünde yazmıştı. Bu kitap, Neil Armstrong, Buzz Aldrin ve Quenn grubunun gitaristi Brian May gibi bilim adamları ve astronomların ders notlarından oluşuyor.

Hawking'in kitabında şöyle yazıyor:
"Higgs potansiyeli, 100bn giga-elektron-volt (GeV)'un üstündeki enerjilerde aşırı kararlı olabileceğinden dolayı, endişe verici bir özelliğe sahiptir."
"Bunun da anlamı, evren; ışık hızında genişleyen gerçek bir vakum kabarcığı ile katostrafik vakum bozunmasına (catastrophic vacuum decay) maruz kalabilir. Bu da her an olabilir ve biz onun gelişini göremeyiz.

Hawking, iğneleyici bir şekilde, böyle bir olayın, yakın gelecekte gerçekleşmesinin muhtemel olmadığını da ekliyor.
"100bn GeV'ye ulaşan bir partikül hızlandırıcı, dünyadan daha büyük olurdu ve şuan ki ekonomik iklimde buna kaynak ayrılması mümkün değil."

CERN'de teorik fizikçi olan Profesör John Ellis:
"Bir şeyi açığa kavuşturmak gerekiyor: LHC'de Higgs bosonunun keşfi, bu probleme sebep olmadı, ve LHC'deki çarpışmalar istikrarsızlığı tırmandırmadı, çünkü onların enerjileri çok düşük seviyede."

Partikül hızlandırıcılar, atomaltı parçacıkları, gittikçe daha büyük hızlarda seyahat ettirirler ve birbirine çarpıştırmadan önce, onlara daha çok enerji pompalarlar.

Güncelleme: 09/09/2014
Kaynak:
Ollie Gillman, "Maybe we shouldn't be Looking Uite so Hard for the God Particle - it could Destroy the Universe, Warns Stephen Hawking", dailymail.co.uk, çev. Kader Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 07/09/2014.

YAKLAŞAN SAAT''İN YORUMU

Yaklasansaat'in "tarihe not düşmek" için 18/04/2008 tarihinde yayınladığı "Kur'an'ın Gölgesi"nde "BP Deneyleri": Beklentiler ve Korkulan Nedir?" başlıklı yorumu; Hawking'in dile getirdiği gerçeği, altı yıl önceden ifade etmiş, KUR'AN'ın ışığının bir kere daha çağın ve bilimin önünde olduğunu kanıtlamıştır. İlgili haberimizin başlığı linkli olarak verilmiştir. İşte 18/04/2008 tarihli bu haberimizden bir bölüm:

""MELEKUT"TAN SONRA, HANGİ SÖZE İNANACAKLAR?

Tüm evren, bir melekut alanı içinde yüzmektedir ve melekut aparçacıkları arasında, tam bir iletişim ve gerektiğinde ortak dönüşüm söz konusudur. Özetle, ışıktan hızlı, maddeye kütlesini ve enerjisini veren; "bir şeye" ve Allah'ın istediği "her şeye" dönüşebilen "melekut"tur. Gerçek Tanrı parçacığı budur. Ona, kimse erişemez ve kontrol altına alamaz. İnsanoğlu, ona elini uzattığında; işte o zaman "gerçek bir kıyametle" karşı karşıyadır. Yaklaşansaat'ın önemli alametlerinden birisi de; bilimin "melekut"u tanımasıdır. Onun varlığını, keşfetmek ve işaretlerini almak; oldukça zor olsa da, mümkün olabilir. Ancak onu, ele geçirmeye heveslenmek; beyhude ve teşebbüs edenler açısından da felaket doğurabilecek bir iştir.

Nitekim ünlü bilim adamı Georgi, bizce "melekut"u, süper simetri modelinde, teorik olarak farketmiştir. Yaptığı tüm tanımlamalar, bizim önceden Kur'an'dan ve Peygamber Sünneti'nden ulaştığımız "melekut yapısı"nı ortaya koymaktadır.

Ancak "melekut"a el uzatarak; kontrol etmeye çalışmak; kesinlikle yasaklanmıştır. İşte Allah'ın uyarısı:

Göklerin, Arz'ın ve Allah'ın yarattığı her şeyin 'melekût'una(özüne-ruhuna) bakmıyorlar mı(incelemiyorlar mı)? (Bu 'melekut'a ulaştıklarında), "onların ecellerinin yaklaştığı umulur". Ondan('melekut'tan) sonra, hangi söze inanacaklar?

Allah'ın saptırdığı bir kimseyi, doğrultacak yoktur. (Allah), onları, azgınlıkları içinde şaşkın vaziyette bırakır.

Sana, Saat'in(Kıyamet'in) ne zaman demir atacağını(gerçekleşeceğini) soruyorlar. De ki: "Onun ilmi, ancak Rabb'imin yanındadır. Onun vaktini, Allah'tan başkası ifşa etmez. 'Gökler-Arz'(Evren), ağırlaştı('kritik kütle'ye yaklaştı). Saat(Kıyamet), size ansızın gelir. "Sanki sen, (Kıyamet'in vaktinden) haberdarmışsın gibi sana soruyorlar. De ki: "Onun ilmi, ancak Allah'ın yanındadır, insanların çoğu bilmezler."
[ARAF (7)/185-187]

Tüm bu deneyler, bilimci evrenci ve evrimciler inanmasa da; "Kur'an'ın gölgesi"nde cereyan edecektir. Bize düşen, tarihe not düşmektir. Sonuç olarak "Melekut"; madde-enerjinin, kara-ak maddenin, canlı evrimin, evrenin, fiziğin tüm problemlerinin ve Allahörtmenin sonudur. Hatta bu Gezegen'deki yaşamın da sonudur. Zira bilim merdiveni, artık son basamağına; cennete dayanmış olacaktır. "Melekut"tan sonra hangi söze inanacaklar?"

 

 

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat