yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Dünya'nın Manyetik Alanı Zayıflıyor: Tersinme Kapıda!

Kırmızı tonlarla gösterilen alanlar manyetik alanın güçlendiği; mavi tonlarla gönsterilen alanlar da manyetik alanın zayıfladığı bölgeleri işaret ediyor.

Avrupa Uzay Ajansı(ESA)'nın Swarm adlı uydusundan topladığı verilere göre, Dünya'yı ölümcül Güneş radyasyonu patlamalarından koruyan manyetik kalkan son 6 aydır giderek zayıflıyor.

Swarm uydularındaki manyetometre tarafından yapılan ölçümlere göre, gezegeni 600.000 km etrafından kuşatan manyetik alanın en zayıf noktası Batı Yarımküre de giderek büyürken, Hint Okyanusu gibi güney bölgelerde manyetik alan giderek güçleniyor.

Bilim adamlarının manyetik alanın neden zayıfladığı konusunda hala bir fikirleri yok. ESA'da  görev alan Rune Floberghagen, Dünya'nın manyetik kutuplarının yer değiştirmeye hazır olmasının buna bir neden olabileceğini iddia ediyor. Mevcut veriler, Kuzey Manyetik Kutbun Sibirya'ya doğru kaydığını gösteriyor.

Floberghagen şu açıklamalarda bulundu:
"Manyetik tersinmeler anlık gerçekleşecek olaylar değildir. Şayet yüz binlerce yıl sürmezse yüzlerce yılda tamamlanabilir. Geçmişte birçok kere böyle olaylar yaşandı."

Bilim adamları Manyetik Kuzey Kutbu'nun kaydığını tespit etti. Her yüz bin yılda manyetik kutuplar yer değiştirir. Böylece pusula kuzey yerine güneyi gösterir. Manyetik alanın güçlenmesi sırasında meydana gelen değişiklikler normal bir tersinme sürecinin parçalarıdır. Ancak Swarm uydusundan alınan verilere göre, manyetik alan geçmiştekine göre daha hızlı bir şekilde zayıflıyor. Araştırmacılar önceleri manyetik alanın her yüz yılda bir  %5 oranında zayıfladığını hesaplarken, mevcut veriler her 10 yılda bir % 5 zayıflama olduğunu gösterdi. Yani manyetik alan düşünülenden 10 kat daha hızlıbir şekilde zayıflıyor. Tahminlere göre yaklaşık 2000 yılda tersinmenin gerekleşmesi beklenirken yeni veriler çok yakında tersinmenin tamamlanabileceğini gösteriyor.

Dünya'nın manyetik alanı, görünmez büyük bir balon gibi gezegeni Güneş rüzgarlarından meydana gelen zararlı kozmik radyasyondan koruyan bir kalkandır. Manyetik alan, Dünya'nın çekirdeğindeki devasa bir demir kütlesinin etrafını saran eriyik metal haldeki dış tabakadan dolayı oluşuyor. Çekirdeğin sıcaklığındaki değişiklik, Dünya'nın rotasyonu ve dış çekirdekteki sıvı metalin dönmesi manyetik alan çizgilerini oluşturuyor.

Florberghagen'e göre eriyik metalin hareketi manyetik alanın bazı yerlerde zayıf bazı yerlerde kuvvetli olmasına sebep olmaktadır. Şayet dış çekirdekte bir bölgede kaynama yavaşlarsa yüklü parçacıklar serbest kalıyor ve o bölge üzerinde manyetik alan zayıflıyor. 

Floberghagen durumu şöyle özetliyor:
"Dış çekirdekteki sıvının akışı, etrafındaki manyetik alanı harekete geçiriyor. Eğer Amerika kıtasının üzerinde manyetik alan zayıflamışsa Amerika'nın altındaki dış çekirdekteki sıvının akışının yavaşladığı anlamına gelir."

Güncelleme: 07/08/2014
Kaynak
: Kelly Dickerson, "Earth's Magnetic Field is Fading &May Be Ready To Flip", huffington post, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 10/07/2014.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat