yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Prof. Kadıoğlu'nun Kuraklık Uyarısı!

Küresel ısınmanın da etkisiyle rekoltesi düşen tarım ürünleri, son dönemde fiyatları da artırıyor. 2013 enflasyonu % 7,40 ile beklentilerin üzerinde gelirken burada en büyük sapma % 9,67'yi bulan gıda fiyatlarında oldu. Bu yıl da gıda fiyatları hedefleri zorlayacak görünüyor. Özellikle tarım ürünleri açısından Türkiye'nin havası çok da iyi olmayacak gibi.

İTÜ Meteoroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu'nun öngörüsüne göre 2014'te özellikle mayıstan sonra Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde kuraklık bekleniyor. Özellikle baklagillerde, kur farkı nedeniyle ithalatın, fiyatlarda etkisi olacak. Son aylarda fiyatları ciddi oranda artan kuru fasulyenin fiyatında düşüş beklenmiyor. 2012'de fiyatı çok düştüğü için geçen yıl çiftçilerin rağbet etmediği, birkaç ay içinde 50 kuruştan 3 liraya fırlayan patatesin fiyatının gerileyeceği belirtiliyor. Ancak yeşil mercimek gibi yurtdışına bağımlı olduğumuz, kırmızı mercimek gibi ise ithalatını yaptığımız ürünlerin fiyatları kura bağlı olarak bu yıl da artacak.

Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, önce soğuyan, sonrasında da yağmurların başladığı Akdeniz'de, domates, biber, patlıcan ve salatalığın olumsuz etkilendiğini söyledi. Alp, olgunlaşamayan bu ürünlerin fiyatlarının %40-50 arasında yükseldiğini belirtti. Karadeniz İhracatçı Birlikleri Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy da; 2012-2013 sezonunun fındıkta "yok yılı" olduğunu, bu yılki rekoltenin bir önceki yıla göre 100 bin ton daha az olarak 645 bin ton olacağını tahmin ettiklerini söyledi. Gürsoy, bu fındığın kilogram fiyatının bir yılda 4 liradan 6,40 liraya çıktığını kaydetti.

SON 3 AYDA YAĞIŞ AZALDI

2014'te olası kuraklığın sinyalleri de görülmeye başlandı. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre Ekim 2013-Ocak 2014 arasında düşen yağış, geçen yıla göre %41,6 azaldı. İstanbul, İzmir, Ankara'da içme suyu barajı hacimleri, kapasitelerinin altında kaldı.

"TÜRKİYE'NİN BATISI ŞİDDETLİ KURAKLIĞIN ETKİSİNE GİRDİ"

- 2013-2014 kışı başında Karadeniz ve Akdeniz kıyıları hariç, Türkiye'nin batısında şiddetli kuraklığın etkisine girdik.
- Yağış, mayısa kadar Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeyiyle Doğu Anadolu'da yüksek ama Marmara, Ege ve Akdeniz'in kurak geçmesi bekleniyor.
- Yeni yılın başında İspanya'dan Türkiye'ye kadar olan bölgenin ortasında ve doğusunda kar yağışı hayal gibi görünüyor.
- 2014 Mayıs ayına kadar Karadeniz kıyıları, İç Anadolu ve Doğu Anadolu'nun bir kısmında sıcaklık, mevsim normallerinden 1 derece sıcak olacak.

ZEYTİNDE YOK YILI

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Mustafa Tan; zeytinde bu yıl "yok yılı"nın yaşandığını dile getirdi.Mustafa Tan: "Geçen yıl İspanya'dan yaşanan kuraklık nedeniyle zeytinyağımızı dökme olarak maalesef 2,90 dolardan ihraç ettik. Yani geçen yıldan çok fazla stokta kalmadı. Geçen yıl üreticininlitresini 5-5,5 liradan sattığı zeytinyağı, şu anda 8-9 lira civarında. Tabii bunun artıp artmayacağını şimdiden öngöremiyoruz." dedi.

İKLİM BÜYÜKLERİ DE VURDU

Tüm Dünya'da yaşanan iklimsel farklılıkların, dünyanın en büyük ihracatçılarını da vurduğunu dile getiren Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis: "Arjantin'de yaşanan kuraklık, bizi de etkiledi. İhracaatta en önemli ülkelerden biri olan Rusya, son 130 yılın kuraklığını yaşadı. Buna bağlı olarak buğday fiyatları %60 arttı. Türkiye'nin bu olaylara uzaktan bakması mümkün değil." dedi.

Ebru Erdoğan, haberturk, 07/01/2014


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat