yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Sosyal Medya Aptallaştırıyor mu?

Sosyal paylaşım siteleri, insanların kendi başlarına düşünmelerini zorlaştırıyor.
Twitter ve Facebook, analitik düşünme yeteneğinizi köreltiyor olabilir. Dr. Iyad Rahwan'ın araştırması, sosyal ağların sürekli kullanımının zekâyı körelttiğini gösteriyor.

Edinburgh Üniversitesi ve Masdar Bilim ve Teknoloji Enstitüsü araştırmacısı Dr. Rahwan, insanlara bir dizi soru sordu.
Araştırma sonucu; sosyal ağlara olan bağımlılık, bir şeyleri kendi kendimize çözmemiz için çok az zaman bıraktığını ortaya koyuyor. Sosyal medya, dünya meselelerinden arkadaşlık ilişkilerine kadar her şeyi öğrenmenin hızlı ve kolay yolu haline geldi. Fakat Twitter ve Facebook, düşünme yeteneğinizi zayıflatıyor olabilir. Araştırmacılar, sosyal ağlar aracılığıyla paylaşılan bilginin hızının, yoğunluğunun ve kolaylığının, analitik düşünmeyi zorlaştırdığını düşünüyorlar.

Dr. Iyad Rahwan, popüler siteler bizi daha akıllı yapıyor gibi gözükse de, zekâmızda sadece yüzeysel gelişmeler görüldüğünü belirterek uyarılarda bulundu. Rahwan: "Zaman ve çaba gerektirdiği için insanların derinlemesine düşünmeye isteksiz olduğunu düşünüyoruz ve günlük hayatta her şeyi doğrulamaya zamanımız olmuyor. Uzun zamandır bir şeyleri başkalarından öğrendik ancak Twitter ve Facebook gibi bilgi paylaşım sitelerinin artması, bizim daha çok başkalarının görüşlerine güvenmemize neden oluyor. Bu durum eleştirel düşünme yeteneğimizi köreltiyor ve bizi tembelleştiriyor çünkü her zaman cevabı bilen başka biri olacağını zannediyoruz. Ve edindiğimiz bilgilerin çoğu faydalı olmasına karşın tehlikeli önerilere inanma ihtimalimiz de var. İnsanların, zaman ve çaba gerektirdiği için derinlemesine düşünmek konusunda isteksiz olduklarını düşünüyoruz." dedi.

Son olarak, Royal Society Interface dergisi; birçok bilgi elimizin altında olduğu için daha akıllı gözükmemize karşın, zekâmızda sadece yüzeysel gelişmeler olduğunu bildirdi. Facebook hesabı olan fakat aylardır kullanmayan araştırmacı Dr. Rahwan, durup kendi başımıza düşünmek için daha çok zaman ayırmamız ve önemli konular üzerinde ayrıntılı araştırmalar yapmamız gerektiğini belirtti. Dr. Rahwan, Facebook ve Twitter'a odaklandı çünkü onlar da, araştırmacının çalışması gibi insan ağlarıyla paylaşılan bilgiler içeriyor. Ancak, önceki bir araştırma gerçekleri hatırlamamızı zorlaştırdığı için Google, vb. internet arama motorlarını suçladı.

Science dergisinde yayınlanan bir çalışma; bir şeyi tekrar internetten bulabileceğimizi düşünüyorsak, onu unutma ihtimalimizin daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Ayrıca bilginin kendisini akılda tutmaktansa, onu internette nerede arayacağımızı hatırlamakta daha becerikliyiz.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, tüm 16-19 yaş aralığındakilerin neredeyse yarısının her ay Facebook'a girdiğini ortaya koydu. Piyasa araştırma firması Global Web Index, aynı yaş grubundaki gençlerin % 26'sının her ay Twitter'ı kullandığını belirtti. Ancak 25-30 yaş aralığındakiler, tüm sosyal ağdaki kullanıcıların en geniş paylaşımlarını oluşturmaktadır. Araştırmaya göre Facebook ve Twitter kullanımı 2013'te daha da arttı. Ve görünen o ki, yeni sosyal ağlarla daha çok kullanıcı çekmeye devam edildiği sürece bu durumun sonu yok.

Güncelleme: 05/03/2014
Kaynak:
Fiona Macrae, "Is Twitter Making You Stupid?", dailymail.co.uk, Zeynep Güldoğan, yaklasansaat.com, 05/02/2014.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat