yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Dünya'nın Binlerce Mil Uzağında Var Olan Kalkan Yeni Fark Edildi

Taçküre kütle atımı (TKA): Güneş’in taç küresinde manyetik alan karışımları nedeniyle oluşan ve uzaya büyük kütlede plazma fırlatılmasına sebep olan bir Güneş patlamasıdır

Colorado Üniversitesinden bir grup, Dünya'nın 7200 mil ötesinde katil diye adlandırılan elektronları engelleyen, görünmez bir kalkan tespit etti. Katil elektronlar; Dünya çevresinde neredeyse ışık hızında dolaşıyor ve astronotlar ile uydulara zarar vermeleriyle biliniyor.

Colorado Üniversitesi Atmosfer ve Uzay Fiziği Laboratuvarı yöneticisi Prof. Daniel Baker:
"Dünya'nın üzerindeki yüksek enerjili elektron ve protonlarla yüklü yuvarlak şekilli iki halka olan Van Allen radyasyon kuşaklarının içinde parçacık hareketini engelleyen bir bariyer keşfedildi" dedi.

Dünya'nın manyetik kalkanı tarafından yerinde tutulan Van Allen kuşakları, Güneş'ten gelen enerjiye göre periyodik olarak genişliyor ve büzülüyor. Uzay çağının ilk kayda değer keşfi olarak, 1958 yılında Iowa Üniversitesinden ekibi ile birlikte Prof. James Van Allen tarafından, Van Allen radyasyon kuşakları keşfedildi. Ayrıca iç ve dış kuşağın, Dünya'nın 25,000 mil üzerine kadar uzandığı belirlendi.

2013 yılında Baker, iç ve dış Van Allen kuşağının arasında uzay ikliminin şiddetine bağlı olarak gelip giden, üçüncü bir geçici "depolama halkası" olduğunu keşfetti.

Son olarak, dış kuşağın iç kenarında bulunan 7200 mil yükseklikteki, ultra hızlı elektronların kalkanı delmesine ve Dünya'nın atmosferinde ilerlemesine engel olan bir sınır araştırılıyor.

Baker: "Sanki bu elektronlar, uzaydaki bir cam duvara çarpıyorlar. Bu elektronları engelleyen görünmez bir kalkan var" dedi.

Ekip başlangıçta; Dünya'nın etrafında saniyede 100,000 mille dönen aşırı yüklü elektronların, yavaşça üst atmosfere doğru kayabileceğini ve sonrasında hava molekülleriyle olan etkileşimler sonucu yok olduklarını düşünüyorlardı. Fakat bu anlaşılamayan bariyer, elektronları daha o kadar yaklaşmadan durduruyor. Bu tarz bir bariyer oluşmasına neden olabilecek bir takım senaryoları araştıran ekip, Dünya'nın manyetik alan çizgileri ile ilgili olup olamayacağını düşündü. Manyetik alan çizgileri, proton ve elektronları tutup, kontrol ediyor ve ipteki bilyeler gibi Dünya'nın iki kutbu arasında hareket ettiriyor. Ekip ayrıca radyo sinyallerinin, elektronların bariyerden savrulmasına neden olabileceğini düşündü. Ancak iki açıklamanın da doğru olmadığı anlaşıldı.

Baker: "Biz bir kısım gerçekçi elektronların içeri hareket etmesini ve bir kısmının ise dışarı doğru ilerlemesini beklerdik. Bu parçacıkların hareketinde etkili olan yavaş ve kademeli süreçlerin, uzayın bu noktasında nasıl böyle keskin ve kalıcı bir sınır oluşturduğu belirsiz" dedi.

Bir diğer senaryo ise, kocaman soğuk ve elektrikle dolu bir gaz olan plazmosfer. Plazmosfer, Dünya'nın 600 mil üzerinde başlıyor ve dış Van Allen kuşağının içine doğru binlerce mil genişliyor. Plazmosfer, sınırda düşük frekanslı elektromanyetik dalgalar ile elektronları savuruyor.

Baker: "Plazmosferin, uzay bariyerinde rolü olsa bile, hikayenin dahası da var. Bölgeyi, Van Allen uzay araçları ile aşırı detaylıca incelemeye devam etmeliyiz. Eğer Güneş gerçekten Dünya'nın manyetosferini, taçküre kütle atımı (TKA) ile bombalarsa, bir süre boyunca kalkanı aşabileceğini sanmıyorum" dedi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden John Foster:
"Bu, bir fenomene yeni gözle ve araçlarla bakmak gibi. Ve bu da bize şunu söyleyebilecek bilgiyi veriyor: 'Uzaydaki bu alanda sert ve dayanıklı bir sınır var'" dedi.

Güncelleme: 04/12/2014
Kaynak:
"Star Trek-Like Invisible Shield Found Thousands of Miles Above Earth", colorado.edu, çev. Ayşe Alp, yaklasansaat.com, 26/11/2014.

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat