yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Modern Tıp Antibiyotik Direncini Aşamıyor

Clostridium Difficile
"Laboratuvarda mikroplar, onları öldürmeyecek kadar kimyasala maruz bırakılırsa penisiline dirençli hale gelebilir."
(Alexander Fleming, penisilini bulan bilim adamı, 1945 Nobel ödülü konuşmasından)

Bazı mikroplar, antimikrobiyallerin(mikrop öldürücüler) onları öldürmesinden çok daha hızlı bir şekilde değişiyor. Bundan dolayı kesin tedavisi olmayan bakteriyel veya mantarsı bir enfeksiyona bir kez daha yakalanmak mümkündür. Bu tarz hastalıklardan dolayı Amerika'da her yıl aşağı yukarı 23.000 insan ölüyor. Çoğu tedavi merkezi, bu konu ile ilgili şaşırtıcı derecede düşük teknolojili bir yaklaşıma sahip. Bu yaklaşım ise, doktorların reçete yazma tarzını değiştirmek.

Antimikrobiyal yönetim olarak adlandırılan bu yaklaşımın amacı, teşhisi hızlandırarak, her hastaya en uygun ilacı vererek, damar yolundan ilaç vermeyi sınırlandırarak ve geniş spektrumlu antibiyotikleri (birden fazla mikrop çeşidine zarar veren gelişigüzel ilaçları) kullanmaktan kaçınarak mikropların antibiyotiklere olan direncini yenmek. Bulgular, antimikrobiyal yönetimin hastaların hastanede kalma süresini kısalttığını ve ilaç masraflarını azalttığını gösteriyor.

Aşağıdaki aşamalar mikropların, ilaçların kendilerini öldürme yapısına karşı, nasıl dayanıklı olduğunu gösteriyor.

1. Birçok mikrop arasında, az bir kısmı (açık renkli) ilaçlara karşı dirençli
2. Antibiyotikler bakterilerden kaynaklanan hastalığı yok ederken aynı zamanda vücudu koruyan iyi bakterileri de yok ediyor
3. İlaca dirençli bakteriler, artık büyüme ve yönetimi devralma şansına sahip
4. Bazı bakterilerin kendi direncini diğer bakterilere aktarmasıyla aniden yeni problemler ortaya çıkıyor.

İleriki yıllarda da onaylanmış yeni ilaçlar olacak. Fakat direnç gösteren mikroplara karşı avantaj elde etmek için reçete yazma tarzı değişmek zorunda. Wisconsin-Madison Üniversitesinden Dennis Maki şöyle diyor:
"Uygun kullanımı sağlayacak mekanizma olmadan yeni antibiyotiklerin geliştirilmesi, alkol bağımlısına konyak sağlamak gibi bir şey."

New York'ta bulunan Mount Sinai Hastanesi doktoru Timothy Sullivan, Amerika Tıp Birliği dergisinin Ağustos sayısında, yakın zamana ait bir C.diff (clostridium difficile) vakasını anlattı:
"80 yaşlarında şeker hastası bir kadın omzunda bulunan iltihaplı bir kesik ile hastanenin acil servisine geldi. Kadına üç antibiyotik verildi ve yarası tedaviye alındı. Yumuşak doku iltihabı, ölü dokunun kaldırılması için ameliyat gerektiriyordu. Kadın hastanede kaldı ve cerrahi müdahale ile iyileştirilmek yerine üç hafta boyunca geniş spektrumlu antibiyotik aldı. Daha sonra, antibiyotik alımı durduruldu, kadında C.diff enfeksiyonu, ishal, ateş, kanama ve böbrek yetmezliği belirtileri ile ortaya çıktı. Yapılan tüm müdahalelere rağmen kadın öldü."

Harvard'da doktor olan Linder şöyle diyor: 
"Bronşit yaygın bir hastalık ve antibiyotikler genellikle yardımcı olmaz çünkü hastalık zamanının % 90'dan fazlası virüsten kaynaklanıyor. İlaçlı veya ilaçsız 20 gün sürer. Tüm bunlara rağmen Amerikalı hastaların yarıdan fazlasına antibiyotikler reçetelendirilmiş. Reçetelendirilmiş antibiyotiklerin viral enfeksiyonları tedavi edeceğine dair saçma bir düşünce var."

Güncelleme: 04/11/2014
Kaynak: "Doctors Enlisted to Turn the Tide on Antibiotic Resistance"
sciencenews.org, çev. A. Erkam Bayrakçı,  yaklasansaat.com, 19/09/2014.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat