yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Karıncalar Kendilerini Organize Ediyor

Karıncaların inşa ettiği yapıların arkasındaki kuralları anlayabilmek, bilim adamlarının doğadaki diğer sistemlerin nasıl işlediğini anlamasına yardımcı olabilir.

Ayrıntılı bir plan ya da liderleri olmadan binlerce karınca, toz zerreciklerini kullanarak, paralel seviyelerde tünel bağlantılarından oluşan, süngere benzer kompleks bir yapı oluşturabilir. Üstelik bazı karınca türleri kendi bedenlerinden, yaşayan binalar inşa edebilir. Orta ve Güney Amerika'daki savaşçı karıncalar, yem arama seferleri için birbirlerine köprü şeklinde bağlanarak pürüzsüz bir yol oluştururlar. Belli türdeki ateşçi karınca kümeleri de selden kurtulmak için birbirlerine tutunarak geçici bir sal oluştururlar.

Peki bu küçücük beyne sahip olan böcek mühendisler, nasıl bu kadar etkileyici yapılar oluşturabiliyor?

Bilim adamları, yıllardır karıncaların ve diğer böceklerin sosyal davranışları üzerinde incelemeler yapıyor. Davranışlarını koordine eden kimyasal izler ve diğer sinyalleri araştırıyor. Çalışmaların ağırlığı karıncaların yem bulma ya da evlerini inşa etmeye nasıl ve nerede karar verdikleri üzerindeydi. Ancak yapılan son çalışmalar, karınca inşaalarının sırlarını anlamak üzerine yoğunlaştı. Karıncaların bu kompleks görevleri, bazı basit kurallara uyarak yerine getirdikleri fark edildi. Araştırmacılar üç temel kural keşfetti: Karıncalar taneleri yaklaşık olarak dakikada 2 tane olmak üzere sabit bir oranda topluyor, topladıkları taneleri bir sütun oluşturacak şekilde diğer tanelerin yanında bırakmayı tercih ediyor ve özellikle daha önce başka karıncalar tarafından taşınmış taneleri yüklenmeye meyilli oluyor.

New Jersey Teknoloji Enstitüsünden Biyolog Simon Garmier:
"Kendi kendini organize etme mekanizmasını embriyonun gelişiminden büyük hayvan popülasyonlarının organize olmasına kadar doğada her yerde görebiliriz" dedi.

YAŞAYAN MİMARİLER

Georgia Teknoloji Enstitüsünden David Hu ve çalışma arkadaşları, ilk olarak karıncaların salları üzerine yoğunlaştılar. 100.000 üyenin bir araya gelerek selden kurtulmak için geçici sallar meydana getirdiklerini fark ettiler. Yaklaşık bir yemek tabağı büyüklüğündeki batmayan bu yapılar, koloninin hayatta kalması ve yeni bir ev bulabilmesi için haftalarca yüzebilecek kapasitede. Eğer bir kaşık dolusu karınca suya düşerse, bir böcek kütlesi şekil olarak krep benzeri bir yapıya dönüşür ve sudaki her bir karınca o yapıya tutunarak tekrar sala katılabilir.

Hu bu durumla ilgili şunları söyledi:
"Birey olarak bir karınca salın ne kadar büyük olduğunu, nerede olduğunu ya da diğer karıncaların ne yaptığını bilemez. Ancak aralarındaki iletişim, oluşturulan yapının bir ucundan diğerine ulaşır ve böylece yapı büyümeye başlar."

Detayları "Journal of Experimental Biology"de yayınlanacak olan çalışmada, karıncaların kendilerini nefes alabilen ve suya dayanıklı olan bir kumaş türü gibi dokuyabildikleri keşfedildi. Karıncaların bağlandıkları diğer karıncaları iterek hava torbaları oluşturdukları fark edildi. Böylece oluşturulan salların %75'i havadan meydana geliyor ve suda batmasını önlüyor. Karıncaların kendilerini dokuyabilmesi diğer karıncalarla aralarındaki çoklu bağlantılar sonucunda oluşuyor. Biri diğerinin üzerine dikey şekilde bağlantılar yapıyor.

Hu şu ifadelerde bulundu:
"Büyük ölçekte meydana gelenler, küçük ölçekte yaşanan birçok etkileşimin bir sonucudur."

Bu tarz bir etkileşim sonucu suya dayanaklı-batmaz bir sal meydana geliyor ve hatta en alttaki karınca bile hayatta kalabiliyor. Ateşçi karıncaların dayanaklı ve esnek sallarında olduğu gibi, eğer salda bir boşluk hissedilirse, onlarca santimetre boyunca bile olsa oraya yüzlerce karıncadan oluşan bir köprü inşa edilebilir. Araştırmacılar karıncaların birbirlerine nasıl tutunduğunu ve tutunma noktalarının 100 karıncayı nasıl taşıyabildiğini anlamaya çalışıyor.

Mühendisler, karıncalardaki bu kendi kendilerini organize etme mekanizması anlayarak modüler robotlar üretme gayesinde. Ayrıca karıncaların oluşturduğu dinamik yapılar, yeni binaların inşasına zemin hazırlayabilir. Çevreye daha fazla adapte olan evler, içindeki kişi sayısına göre özelliklerini değiştirebilen yapılar vs.

Karıncalardaki işleyişi anlayabilmek, özellikle beyin gibi organlardaki kompleks yapıları anlamaya da ışık tutabilir. Karıncaların toplum davranışları, nöronların organizasyonuna benzemektedir.

Güncelleme: 02/05/2014
Kaynak:
Emily Singer, "The Remarkable Self-Organization of Ants", theguardian, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 11/04/2014.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat