yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Rusya'yı Meteorlar Vurdu: 524 Kişi Yaralandı

Rusya’nın Ural Dağları'nın güneyinde yer alan Çelyabinsk kenti, bu sabah yerel saatle 09.20'de meteorlarla sarsıldı. Kent, birden fazla meteorun hedefi olurken, ardı ardına bir çok patlama sesi duyuldu. Patlamalarda 67'si çocuk 524 kişinin yaralandığı belirtildi.

Rusya Bilim Akademisi'nden yapılan açıklamada, yaklaşık 15 metre genişliğinde, 10.000 ton ağırlığındaki bir meteorun saatte 54 bin kilometre hızla atmosfere girdiğini ve yerden 30-50 kilometre yükseklikte parçalandığını belirtti. Ural Federal Üniversitesi ise meteor parçasına ait bir fotoğrafı yayımladı.

Meteor parçasındaki demir oranının yüzde 10 olduğu düşünülüyor. 500 kilotonluk meteorun yaydığı şok dalgaları, 2,5 dakika sonra kente ulaştı ve binlerce binanın camlarını patlattı, otomobilleri salladı.

Çelyabinsk kenti, Rusya'nın başkenti Moskova'dan 1500 km ötede bulunuyor. Çelyabinsk üzerinde gözleri neredeyse kör edecek bir parlaklığa neden olan ve çarpma etisiyle kentin dört bir yanını sarsan meteorlar, büyük hasara neden oldu. Çelyabinsk, Tyumen ve Sverdlovsk bölgelerinin yanı sıra Rusya'nın Başkırdistan Cumhuriyeti'nde ve Kazakistan'ın kuzeyinde gökte görülen ışık vatandaşlarda paniğe neden oldu.

Ural Dağları bölgesindeki idari bölgenin valisi, meteor düşmesinin ardından yaptığı açıklamada, birçok yaralı olduğuna dair haber aldıklarını, binalarda da hasar oluştuğunu belirtti. Rus yetkililer, yaralı ve maddi hasar hakkında kesin bir bilgi vermedi.

Rusya Acil Bakanlığı sözcüsü Irina Rossius, AP haber ajansına verdiği bilgide; Çelyabinsk'in meteor yağmuruna maruz kaldığını söylerken, bakanlığın bir diğer sözcüsü Elena Smirnikh, Intefax haber ajansına; "bir meteor düştüğünü" söyledi.

ALEV ALARAK ÇARPTI

RIA Novosti haber ajansına konuşan diğer Rus yetkililer; İlk belirlemelere göre bir meteor yağmuru yaşandığı, bilgisini verdi ve yerden 10 bin metre yükseklikte patlama yaşandığını doğruladıklarını, belirttiler.

Görgü tanıkları gökyüzündeki patlamanın yarattığı etkiyi "aynı anda bir deprem olması ve bir yıldırım düşmesi" olarak nitelendirirken, havada büyük duman bulutları dikkat çekti. Bazı kişiler de gökten yanan cisimler düştüğünü söyledi. Sergey Hamitov, olay sonrasında kentte panik yaşandığını anlattı: "İnsanlar ne olup bittiğini anlayamadı. Herkes eşinin dostunun evine gidip onları yoklamaya başladı" dedi. Bir başka Çelyabinsk sakini de Reuters ajansına, o sırada içinde bulunduğu 19 katlı binayı salladığını anlattı. Yekaterinburg'dan Viktor Prokofiev ise arabasıyla işe giderken meteorun düşüşünü izlediğini söylüyor. Reuters ajansına konuşan Prokofiev: "Hava aydınlık değildi, ama birden gündüz gibi oldu. Adeta, o anda karşıdan gelen bir arabanın farlarıyla gözüm kamaştı, önümü göremedim" dedi.

Russia Today, Çebarkul kasabasında altı metre çapında bir krater oluştuğunu bildirdi.

Rus vatandaşların amatör çekimlerinde, atmosferde alçalmakta olan bir meteor parçasının alev aldığı ve görülürken, gözleri kamaştıran bir aydınlık oluşuyor. Kısa bir süre patlama sesiyle beraber Çelyabinsk'teki binaların camları patlıyor. Bir diğer görüntüde, meteorun havada parçalandığına dair izler görülüyor.

Yetkililer, bazı meteor parçalarının Çelyabinsk'ten yaklaşık 195 km ötede bulunan Satka kasabasına kadar ulaştığını belirtti. Çelyabinsk bölgesinde çok sayıda fabrika, bir nükleer enerji santrali ve Mayak nükleer atık ve dönüştürme deposu bulunuyor. İlk haberlere göre bir çinko fabrikasının çatısı çöktü ama kimse yaralanmadı. Aynı saatlerde Sibirya'nın Tyumen bölgesine de gökyüzünden bazı döküntüler olduğu bildirildi. Çelyabinsk bölgesi valisi Mihail Yureviç, meteorun, 46 bin nüfuslu Çebarkul kasabasının 1 kilometre yakınındaki bir göle düştüğünü söyledi.

3'Ü AĞIR 524 KİŞİ YARALANDI

Rusya İçişleri Bakanlığı Ria novostiye yaptığı açıklamada yaklaşık 524 kişinin yaralandığını açıkladı. Yaralılardan 3'ünün durumunun ağır olduğu belirtilen açıklamada, Rusya'nın 6 faklı şehrinin olaydan kısmen zarar gördüğü ifade edildi.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Rusya Acil Durum Bakanlığı, bölgeye 20 bin kurtarma görevlisinin gönderildiğini açıkladı. Ayrıca, üç kurtarma uçağının da olası hasar bölgelerine yönlendirildiği bilgisi verildi. Bölgede bulunan tüm okullar kapatılırken, yeni bir meteor düşmesi ihtimaline karşılık bölgede acil durum sinyali verildi.

yaklasansaat.com,
(haber.stargazete,
15/02/2013)

yaklasansaat.com, 15/02/2013


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat