yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 2013'de Adım Adım Kuraklık ve Kıtlık

2012 yılında kıtlığın en kötü etkileri ortaya çıkmıştı. Eğer kıtlık 2013 yılında da devam ederse, tarım alanında kelimenin tam anlamıyla çok daha kötü sonuçlar doğuracak.

Nebraska'daki Ulusal Kıtlık Önleme Merkezindeki (NDMC) uzmanlara göre 2013 yılında kıtlığın nasıl yaygın hale gelip, zirai ürünlerin ve toprak yapısının etkilendiği daha ciddi bir şekilde takip edilecek. Günümüze kadar kıtlığın etkileri toprağın üst tabakasında gözlendi. Bu durumdan ciddi bir biçimde etkilenen toprağın üst tabakasında ise buğday, mısır ve arpa yetiştiriliyor. Bu bile tek başına arka planda kısa vadede piyasada fiyatların artmasına sebep oldu. Ulusal Kıtlık Önleme Merkezinin yöneticisi Michael Hayes şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz 5 yıl boyunca geçmişte hiç olmadığı kadar çok yağış oldu. Nebraska için bu eşi görülmemiş bir olay. 2012 yılına, nehirleri, akarsuları, su kaynakları ve yer altı suları ile tam bir hidrolojik sistemle geldik. Eğer büyük kuraklıklardan söz etmek gerekirse buna birden çok yılın getirdiği bir kuraklık diyemeyiz. 2013 yılına baktığımızda ise hidrolojik sistemimizi yeniden yapılandırabilme marjına sahip değiliz, ve bu nedenle de oldukça güç durumdayız."

NDMC'den kıtlık kaynakları konusunda uzman olan Kelly Smith ilave olarak:

"Kıtlığın ilk dalgası tarım üzerinde olacak. Missisipi nehrinin batı kıyısındaki ovalarda kışlık buğday tahmini hasat miktarı azaltıldı. Aynı zamanda çiftlik sahipleri de büyükbaş hayvanlarını besleyecek yem bulamıyorlar. Saman fiyatlarının yükselmesine paralel olarak da sebze-meyve ve et, süt fiyatları artmış durumdadır. Etkinin ikinci dalgası genel olarak hidrolojik olacaktır. Mississippi ve Missouri havzalarının önümüzdeki sene tamamen kuruması kuvvetle muhtemeldir."

2012 yılının sonlarında havadaki nem, Missisipi nehrinin batısında ve Orta Batı kısımda kar şeklinde görüldü. Bundan dolayı Iowa gibi yerlerde kıtlığın etkileri biraz olsun hafifledi. Kıtlık Amerika'nın sınır bölgelerinin %60'ında etkili oldu. Nebraska devlet iklim bilimcisi AL Dutcher'ın geçenlerde söylediğine göre, bahar mevsimi geldiğinde kuraklığın ancak %10-20 oranında azalma ihtimali bulunuyor.
Hayes:

"Hâlihazırda, ülkenin büyük bir kısmındaki sıcaklıkların mevsim normallerinin çok üzerinde seyredeceği konusunda tahminler yapılıyor." şeklinde konuştu.

NDMC iklim bilimcisi Brian Fuchs, üniversitedeki bir bildiride belirttiğine göre:

"Kaya dağlarındaki olağan durumdan daha hafif geçen kış mevsimi bu tahminleri destekler niteliktedir. Bu dağlar aynı zamanda, batı Kansas ve Nebraska'nın yüzey suyu ihtiyacının büyük bölümünü karşılamaktaydı. Eğer kış boyunca böyle devam ederse, baharda yeraltı su seviyelerinde keskin bir düşüş yaşanacaktır. Bugüne kadar bu dağlık bölgede kış mevsimi iyi geçmedi. Eğer 2013 yılı da kurak geçerse etkinin kat be kat artacağını tahmin ediyorum."

UZUN VADEDE ETKİLER

Dr. Fuchs:

"Yer altındaki su tabakalarının seviyelerindeki azalma, muhakkak uzun dönemdeki en büyük sorun olacaktır. Kıtlık ne kadar uzun devam ederse, iklim artık çok daha fazla nem gerektiren bir duruma gelir. Nebraska ve Orta Platolarda bu durumu gözlemleye başladık. Kuru toprak ve kuru havadan ötürü eskiden normal olarak gerçekleşen yağmurlar artık oluşmuyor. Nemin çok az olmasından ötürü ortam, çöl ekosistemine artık çok daha fazla yaklaşıyor. Sıcaklık değerleri gündüz vakti hızlıca artarken geceleyin de hızlı bir şekilde düşmekte" açıklamasında bulundu.

Bu tür ekosistemlerde yüzeysel su kaynaklarının taşıdıkları su miktarlarını sürdürebilmeleri daha zordur. Fuchs'a göre göller ve nehirler devam eden kıtlığın ilk kurbanları olacaklar. Oysa çok kurak alanlardaki çiftçiler yer altı sularını tarla sulamak için kullandıklarında çok daha büyük bir problem ortaya çıkacaktır. Yağmur yağdığında, suyun çok az bir kısmı emilmeden toprak yüzeyinden akıp gider. Bu topraklar büyük birer sünger halini alacak ve sadece nemi emecekler. Fakat göletler, küçük göller ve akarsularda hala seviye problemi olacak.

Güncelleme: 12/02/2013
Kaynak:
Jeff Caldwell, "Drought in 2013: Major Pains Ahead?", agriculture.com, çev. A.Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 08/02/2013.

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat