yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Dünya'yı ve Dünya'daki Besinleri Simgeleyen: Yumurta

Yapılan bir araştırma, kahvaltıda yumurta tüketmenin, vücut yağlarının yakılmasında önemli rol oynadığını ortaya koydu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünde yapılan araştırmaya göre, besinler içerisinde en kaliteli proteine sahip gıdanın yumurta olduğu tespit edildi.

Yumurta proteini, dışarıdan alınması gerekli olan "elzem amino asitleri" yeterli ve dengeli miktarda içerir. Yumurta sağlıklı yaşam açısından gerekli A, D, E ve B grubu vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamini önemli oranda içerir. Protein, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan yumurta, özellikle çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından büyük önem taşır.

Kolin içeren yumurta, beynin gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Yumurtanın faydaları saymakla bitmez. Yumurta konusunda dünyanın farklı ülkelerindeki üniversitelerde çeşitli araştırmalar yapılıyor. ABD'de bir üniversitede yapılan araştırmada, kahvaltıda yumurta yemenin vücut yağının kaybedilmesinde etkili olduğu belirlendi. Yağsız kas kitlesinin korunmasına yardımcı olan "lösin" amino asidinin zengin bir kaynağı olan yumurta, vücut yağının yakılmasında önemli rol oynuyor.

Üniversitede 10 hafta süreli yapılan araştırmada, kahvaltıda yumurta, düşük yağlı süt ürünleri ve yağsız et gibi "lösin" amino asidince zengin protein tüketen kişilerin, kahvaltılarında karbonhidratça zengin bir diyetle beslenen kişilere kıyasla iki kat daha fazla yağ kaybettiklerinin belirlendi, böylece yumurtanın farklı bir faydası daha tespit edildi. Yumurta mükemmel bir gıda olup güzel yiyecektir. Yumurta yüksek değerde protein ihtiva ettiği için yemeklerde kullanılabilir. Yumurtada 10 temel aminoasit mevcuttur.

Yumurta, ayrıca A, D, E vitaminleri, thiamin, niacin, riboflavin, demir ve fosfordan oluşan 11 temel gıdayı temin eder. Yemeklerinize koyacağınız birkaç yumurta (60-90 gr) balık veya beyaz et yerine geçebilir. Yumurta çabuk bozulan gıdalardan olduğu için buzdolabında karton ambalajıyla muhafaza edilmelidir. Yumurta; oda sıcaklığında 7 gün, buzdolabında 1 ay süreyle sağlıklı olarak muhafaza edilebilir. Pişmiş yumurta ise kabuğun kırılmasından sonra 7-9 gün buzdolabında saklanabilir. Çiğ yumurta -18°C'de 1 yıl süreyle saklanabilir. Yumurtanın sadece sarı kısmının veya tümünün donması için bir kaseye kırınız. Hava kabarcıkları oluşmayacak şekilde yavaşça karıştırınız. Yumurtanın dondurulduğu kap biraz geniş olmalıdır. Donmuş yumurta nispeten az yer kaplar, eridiğinde yeniden genişler Pişmiş yumurtanın dondurulması tavsiye edilmez

Yumurta sarısının koyuluğu tavuğun yemine göre değişebilir ve yumurtanın besleyiciliği veya kalitesi üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Tavuk yeminde önerilen miktarından daha fazla buğday bulunursa yumurta sarısı açık, mısır bulunursa koyu olabilmektedir.

Tıpta uzun zamandır kullanılan, özellikle son dönemlerde kanseri tedavi etme çalışmalarında adını sıkça duyuran lesitin, döllenmiş yumurtanın sarısında bulunuyor. Yumurta döllendiğinde ortaya çıkıyor. Yumurta sarısındaki yüksek kolesterolü düşürüyor, vücuttaki kolesterol dengesini sağlıyor, bağırsak sorunlarından kurtulmayı sağlıyor.

B12 vitamini ve folik asit ihtiva eden yumurta, yine bu özelliği sayesinde kansere karşı koruyucudur. Düzenli yumurta yiyen kadınlarda göğüs kanseri görülme riski de azdır. Yumurta, bir çinko kaynağı olarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirme bakımından oldukça önemlidir. Yumurta, hemoglobin yapımında rol alan demir mineralinin vücuda alımını arttırır. Yumurta sarısındaki "lutein" ve "zexantin" gibi antioksidanların, bilhassa yaşlıların gözlerinde rastlanan katarakt riskini azalttığı görülmüştür. Yumurtada bulunan kolin maddesinin, beynin sinir iletimini artırarak hâfıza zayıflığını engellediği bilinmektedir.

Harward Üniversitesinin yaptığı bir araştırmada, 80 bin kadın, 38 bin erkek günde en az bir yumurta yemişlerdir. Sonuçta kolesterol düzeylerinde artış görünmemiştir. Bu araştırmada kan kolesterol seviyesini besinlerde bulunan kolesterolün pek etkilemediği, doymuş yağ oranı yüksek yiyeceklerin tüketimine dikkat edilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.

KAÇ ÇEŞİT YUMURTA VARDIR?

1- Klavuz: 42-48 gr ağırlığındaki yumurtalardır.
2- Piliç: 48-53 gr ağırlığındaki yumurtalardır.
3- Yarka: 53-58 gr ağırlığındaki yumurtalardır. Klavuz, piliç ve yarka yumurtaları 24. hafta evresine kadar olan tavuklardan elde edilir.
4- Yeni Ana: 58-62 gr ağırlığındaki yumurtalardır.
5- Eski Ana: 62-67 gr ağırlığındaki yumurtalardır. Yeni ana ve eski ana yumurtaları 24. hafta ve 34. hafta arası evrede tavuklardan elde edilir.
6- Duble: 67 gr ve üstü ağırlığındaki yumurtalardır. Duble yumurta 34. hafta ve daha ileri evresinde olan tavuklardan elde edilir.

YUMURTANIN KABUK RENGİ ÖNEMLİ MİDİR?

BESİN ELEMENTİ

BÜTÜN

BEYAZ

SARI

Enerji (kkal) 75 17 59
Protein (g) 6,25 3,52 2,78

Toplam yağ (g)

5,01

0

5,12

Toplam karbonhidtrat (g)

0,6

0,3

0,3

Yağ asitleri (g)

4,33

0

4,33

Doymuş yağlar (g)

1,55

0

1,55

Tekli doymamış yağlar (g)

1,91

0

1,91

Çoklu doymamış yağlar (g)

0,68

0

0,68

Kolesterol (mg)

213

0

213

Tiamin (mg)

0,031

0,002

0,028

Riboflavin (mg)

0,254

0,151

0,103

Niasin (mg)

0,036

0,031

0,005

B6vitamini (mg)

0,070

0,001

0,0069

Folat (mcg)

23,5

1,0

22,5

Vitamin B12 (mcg)

0,50

0,07

0,43

Vitamin A (IU)

317,5

0

317

Vitamin E (mg)

0,70

0

0,70

Vitamin D (IU)

24,5

0

24,5

Kolin (mg)

215,1

0,42

214,6

Biotin (mcg)

9,98

2,34

7,58

Kalsiyum, Ca (mg)

25

2

23

Demir, Fe (mg)

0,72

0,01

0,59

Magnezyum, Mg (mg)

5

4

1

Bakır, Cu (mg)

0,007

0,002

0,004

İyot, I (mg)

0,024

0,001

0,0022

Çinko, Zn (mg)

0,55

0

0,52

Sodyum, Na (mg)

63

55

7

Manganez, Mn (mg)

0,012

0,001

0,0012

Yumurtanın kabuk rengi tavuğun cinsiyle alakalıdır. Kahverengi ve beyaz yumurtalar besleyicilik yönünden aynıdır. Beyaz ve kahverengi yumurta arasındaki fark konusunda iki zıt ancak ikisi de yanlış olan görüş var. Kabuktaki beyaz rengin, yumurtanın ideal oluşumunu tamamladığını gösterdiğini, bunun dışında bir renk değişiminin kalitede düşüş anlamına geldiğini iddia edenlerin yanı sıra kabuğun rengi ne kadar koyu ise besin açısından da o kadar değerli olduğunu ileri sürenler de var. Genellikle Avrupa ülkelerinde kahverengi yumurtalar makbul sayılırken ABD'de durum tam tersidir.

Oysa her iki görüş de yanlıştır. Besin değeri, lezzet ve pişme karakteristikleri bakımından her iki renk yumurtanın da içi aynı değerdedir. Her iki yumurtada da aynı miktarda protein, mineral ve vitaminler (C vitamini hariç) vardır. Tabii tavuğun yediği yemin kalitesi de belirli farklar yaratabilir. Yumurtaların kabuklarının renklerini, tavuğun kökenine, atalarının yaşadığı yerlere bağlayanlar da var. Bu görüşe göre Asya kökenli tavukların yumurtaları kahverengi, Akdeniz kıyıları kökenlilerin ise beyaz oluyormuş.

Daha çok kabul gören bir diğer görüşe göre ise beyaz kabuklu yumurtalar beyaz ibikli ve kulak memesi beyaz olan tavuklar tarafından yumurtlanıyormuş. İbik ve kulak memesi kırmızı olanlar ise kahverengi kabukları olanları yumurtluyormuş.

YUMURTA İLE İLGİLİ BAZI FAYDALI BİLGİLER:

* Yumurtayı haşlayıp haşlamadığınızı unuttunuz. Masanın üstünde fırıldak gibi döndürün. Eğer hemen duruyorsa taze yani pişmemiş, biraz daha uzun süre dönmeye devam ediyorsa içi katı yani haşlanmış demektir.
* Yumurtanın tazeliğini merak ediyorsanız suya koyun, taze ise suda batacak, bayat ise yüzecektir.
* Yumurtada hemen hemen hayati tüm vitaminler vardır. Bulunmayan tek vitamin C vitaminidir.
* Yumurtanın besin değeri yüksek olan kısmı sarısıdır. Akı ve sarısı karıştırılarak, omlet gibi pişirilen yumurtalarda, aktaki bazı maddeler sarıdaki vitaminlerin bir kısmının etkilerini yok ederler.
* Kalori açısından et ve süt ile mukayese edildiğinde, 55 gramlık bir yumurta, 40 gram yağlı sığır etine veya 100 gram yağlı süte eşdeğerdedir.
* Yumurtayı orta ısıda pişiriniz. Yumurtayı yüksek ateşte pişirmek veya düşük ısıda uzun zaman pişirmek, yumurtanın sertleşmesine sebep olur.
* Yumurta sarısında topaklanmayı önlemek için yumurtaya aşağıda belirtilen miktarlarda tuz veya şeker ekleyiniz.
• Her 1 fincan (250 mL) yumurta için 2 mL tuz
• Her 1 fincan (250 mL) yumurta için 15 mL şeker
* Yumurta, suda kaynamaya başladıktan sonra 4. dakikada beyazı, 11. dakikada sarısı katılaşır. Eğer bu süre uzarsa, yumurta sarısında yeşil bir halka oluşur. Bu yeşil halkanın oluşmasının bir sebebi de yumurtanın taze olmayışıdır.
* Marketlerde köy yumurtası diye satılan yumurtaların çoğunun gerçek bir yumurta ile ilgisi yoktur. Bildiğiniz fenni çiftlik yumurtasıdır. Beyaz dışında bir renge sahip olmaları da bir şeyin göstergesi değildir. Artık maalesef, yemlerle, ilaçlarla kolayca müdahale edilebiliyor yumurtaların renklerine. Besi çiftliklerinde yumurta tavukları ile horozlar ayrıldığı için çiftleşme, döllenme mümkün değildir. Bunun sebebi döllenmemiş yumurtanın raf ömrü daha uzundur. Bakmanız, dikkat etmeniz gereken yumurtanın döllenmiş olup olmadığıdır. Döllenmiş yumurtalarda horozun sperminden küçük, siyah bir benek olur yumurtanın içinde. Kırdığınızda küçücük de olsa biraz dikkatli bakarsanız bu beneği görürsünüz.

Yaklasansaat, 01/01/2013


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat