yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Çağın Hastalığı Kanserle İlgili Yanlışlar ve Doğrular

YANLIŞ BİLGİ 1: HERKESTE KANSER HÜCRELERİ VARDIR

Kanser; anne-babamızdan kalıtım yolu ile almış olduğumuz çeşitli mutasyon ve değişimlerden kaynaklanan veya daha çok zamanla sigara veya kötü beslenme gibi çevresel etkenler ve davranışlar neticesinde gelişen genetik bir hastalıktır. Ludwig Kanser Genetiği Merkezinde klinisyen ve araştırmacı olan Luis Diaz, bu değişimlerle ilgili şunları söylüyor:

"Bu değişimler, önemli hücre büyüme düzenleyicilerini devre dışı bırakırlar ki bu düzenleyiciler, sürekli kontrolsüz hücre bölünmesine müsade ederler. Bu tür hücrelere malignant (kötü huylu) veya kanser hücresi adı verilmektedir. İnsan vücudundaki trilyonlarca hücre arasında, kaçınılmaz olarak herkes, kanser hücrelerinin bazı karakteristik özelliklerine sahip birtakım anormal veya alışılmamış hücrelere sahip olabilir. Bunların çoğusu, kendini eriyip-ayrıştırır ve sonuç asla kanser ile sonuçlanmaz.
Kanserin birtek veya standart bir testi yoktur. Belli kanser türleri için birtakım görüntüleme yolları vardır. Örneğin kolon kanseri için kolonoskopi, göğüs kanseri için mammografi, prostat kanseri için PSA ve serviks kanseri için Pap-Smear gibi. Ve bu testler kanseri çok erken ve tedavi edilebilir evresinde saptayabilir. Birçok kanser türü için şuan da görüntüleme testleri yoktur ve belirtiler başladığında ancak teşhis edilebilmektedir.

Diaz ve Kimmel Kanser Araştırma Merkezindeki diğer araştırmacılar, bazı yeni testler üzerinde çalışmaktadırlar. Bu testler anormal DNA'ları saptayarak, kan ve vücut sıvılarında bulunan kanser hücrelerine ışık tutmaya çalışmaktadır ve herhangin bir belirti ortaya koymadan önce kanseri bulabilme yetisine sahip olacaktır. Bu tarz yaklaşımlar, kanserin geniş tabanlı görüntülemesine olanak sağlayabilir.
Ayrıca bu gibi testler, nükseden kanserleri ve ameliyattan sonra geride kalan kötü huylu hücrelerin tespitinde de kullanılabilir ve X ışınları veya mikroskop altında saptanamayan kanser hücrelerini bulabilir.

Bazı kanser araştırmacıları da kanser kök hücreleri üzerinde çalışmaktadırlar. Bunlar, çok minik bir tümör parçasını oluşturabilen gizli hücrelerdir. Araştırmacılar; sayıları az iken bunların var olan kanser hücrelerini tetikleyen ve kanserin nüksetmesine yol açan hücreler olduğuna inanmaktadırlar. Bu tarz hücreleri hedef alan terapiler, klinik çalışmalarla test edilmektedir. Ayrıca bu araştırma grubu, göğüs kanserini alınan tek bir damla kandaki DNA'dan tespitine olanak veren bir yöntem geliştirmişlerdir.

YANLIŞ BİLGİ 2: GÜÇLÜ BİR BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ KANSERİ YOK EDER

Kanser ve bağışıklık sistemine gelince, bu uydurma raporun söylediği gibi bağışıklığın güçlü veya zayıf olması meselesi değildir. Ancak bu bağışıklık sisteminin kanseri tanımama meselesidir.
Kanser İmmünolojisi ikinci yöneticisi ve kanser-immün sistem üzerine önde gelen uzmanlardan olan Elizabeth Jaffee bu konuda şunları söylemektedir:

"Bağışıklık sistemi, kanser hücrelerini tanımaz. Onun kompleksliği içerisinde, kanser hücresi kendini normal, sağlıklı bir hücre kılığına bürünerek, kendini bağışıklık sisteminden gizlemeyi öğrenir. Virüs ve bakteriler tarafından enfekte edilen normal hücreler, bağışıklık sistemini harekete geçiren tehlike sinyalleri gönderir. Ancak kanser hücreleri bunu yapmazlar."

Jaffee ve arkadaşları; kanser hücrelerinin kendilerini bağışıklık sistemine görünmez yapmak için kullandıkları yöntemleri deşifre ederek, prostat, pankreas, lösemi ve çoklu miyaloma gibi kanser türlerine karşı bağışıklık sistemini harekete geçiren kanser aşıları geliştirmişlerdir.

YANLIŞ BİLGİ 3: BESİN EKSİKLİĞİ KANSERE NEDEN OLMAKTADIR VE GIDA TAKVİYELERİ BUNU DÜZELTİR

Kimmel Kanser Araştırma Merkezi Yöneticisi William Nelson, beslenme alışkanlıkları ve sigara gibi yaşam tarzlarının, birçok kanserin gelişmesine katkıda bulunduğunu belirtiyor. Kanseri azaltmanın bir yolu olarak dengeli bir beslenme tavsiye ediyor. Gıda takviyelerine gelince, bu takviyelerin vitamin eksikliklerini gidermeye aracılık edeceğini ancak vücudun ihtiyaç duyduğundan fazla dozda alınmasının hiç bir faydası olmadığını sözlerine ekliyor.

YANLIŞ BİLGİ 4: KANSER BELLİ YİYECEKLERDEN BESLENİR

Kanserin; "belli yiyeceklerden beslendiği ve eğer kişi bu yiyecekleri yemekten kaçınırsa, kanser hücreleri ölür" önermesi yanlıştır. Uzmanlarımıza göre kötü beslenme ve obezite ile ilişkili kötü beslenme, kanserin gelişmesi için risk faktörlerinden biridir. Her ne kadar belli yiyeceklerin, var olan bir kanserin ortamını değiştireceğine dair bir kanıt yoksa da; hücresel düzeyde, kanser hücrelerinin hem ölmesine veya hem de büyümesine neden olur.

Tümörlerin mukus(sümüğümsü madde) salgıladıkları doğrudur ancak tümör tarafından salgılanan bu mukus, süt içmekten kaynaklanmaz. Ya da daha az et yemek, kanserden korunmada iyi bir seçim olsa da, kanser hücresine saldıran enzimleri sağlamaz.

Burada anahtar, her şeyin kararında olmasıdır. Dengeli beslenmenin parçası olarak, şeker, tuz, süt, kahve, çay, et ve çikolata hepsi de güvenli seçimlerdir. Bu gıdalarla ilgili asıl endişe, özellikle de şeker ile ilgili, bir diyete kaloriler eklemeleri ve sonuç olarak da obeziteye neden olabilmeleridir. Obezite ise kanserin temel risk faktörüdür. Dengeli besleyici bir diyet, sağlıklı bir kilo, fiziksel aktivite, alkollü içeceklerden uzak durmak, tüm kanserleri üçte bir oranında engelleyebilir. Ayrıca günde en az beş öğünde meyve ve sebze ile beslenmek ve kırmızı et ve sosis gibi işlem görmüş etlerin sınırlı tüketimi önerilmektedir.

Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü- Dünya Kanser Araştırma Fonuna katılan birçok Johns Hopkins uzmanları "Gıda, Beslenme, Fiziksel Aktivite ve Kanserin Önlenmesi: Global Bir Perspektif" adı ile Kasım 2007'de bir rapor yayınladılar. Diyet, fiziksel aktivite ve kanser alanında otorite olan kanser önleme uzmanlarının, kanseri önlemek ve sağlıklı kalmak için genel tavsiyeleri aşağıdaki gibidir:

1. Aşırı zayıf olmamak kaydıyla mümkün mertebe yağsız olun.
2. Her gün en az 30 dk fiziksel aktivite yapın.
3. Şekerli içeceklerden uzak durun. Enerji yoğunluğu fazla yiyeceklerin tüketimine sınır getirin (özellikle de fazla şeker eklenmiş, işlem görmüş veya lif oranı düşük, yağ oranı fazla gıdalar)
4. Daha fazla çeşitte sebze, meyve, baklagiller ve öğütülmemiş tam tahıllardan yiyin.
5. Kırmızı et (sığır eti, kuzu eti vs.) tüketimini sınırlayın ve işlem görmüş et ürünlerinden (salam, sosis vs. gibi) uzak durun.
6. Alkollü içeceklerden uzak durun.
7. Tuzlu yiyeceklerin ve tuz(sodyum) ile işlem görmüş gıdaların tüketimini sınırlayın.
8. Kansere karşı koruması için gıda takviyeleri kullanmayın.

Uzmanlarımız, kişilerin besinsel ihtiyaçlarını yiyeceklerden karşılamasını önermektedir. Vitamin takviyeleri, beslenme yetersizliği olan kişilerde faydalı olurken, bulgular vücudun kullanacağından fazla alınan takviyelerin, sağlığa faydası olmadığını göstermektedir.

YANLIŞ BİLGİ 5: KANSER; AKIL, BEDEN VE RUH HASTALIĞIDIR

Kanser önleme ve kontrol uzmanı John Groopman; kanserin, genetik değişimlerden kaynaklanan bir hastalık olduğunu ve çoğu zaman bu değişimlerin, bizim kendi davranışlarımız (örneğin sigara, kötü ve dengesiz beslenme, virüslere maruz kalma ve Güneş yanıkları) aracılığı ile gerçekleştiğini söylemektedir.

"Stres, inançlar ve diğer faktörlerin bunu ne kadar etkilediği ise umumiyetle bilinmemektedir. Bir kişinin ruh haline dayanarak kanseri engellediği ya da kansere yakalandığına dair herhangi bir bulgu yoktur. Ancak şunu anlamaktayız ki kanser teşhisi; hastaları ve ailelerini stresli ve sinirli yapıyor ve bunlar da hoş olmayan duygular. Bundan dolayı hastalara ve ailelerine bir takım destek programları ve terapileri sunuyoruz."

YANLIŞ BİLGİ 6: OKSİJEN KANSER HÜCRELERİNİ ÖLDÜRÜR

Dr. Platz, sağlıklı bir yaşam için düzenli egzersiz öneriyor ancak derin nefes tekniklerinin veya oksijen terapisi almanın kanseri engellediğine dair bir kanıt bulunmadığını söylüyor. Amerikan Kanser Vakfının sitesinde oksijen terapisi ile ilgili şöyle bir ifade yer alıyor:

"Mevcut bilimsel bulgular, kişinin vücuduna oksijen-salan kimyasallar vermenin kanser tedavisinde etkili olduğuna dair iddiaları desteklememektedir. Hatta bu terapi tehlikeli de olabilir. Bundan dolayı ölen hastalar rapor edilmiştir."

Güncelleme: 27/01/2013
Kaynak: "Cancer Update Email -- It's a Hoax!"
, hopkinsmedicine, çev. Kader Demirpehlivan, yaklasansaat.com.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat