yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Dünya'yı Büyük Güneş Patlamaları Bekliyor!

Bilim adamlarına göre, Dünya büyük bir Güneş patlamasından etkilenirse; gezegende geniş çaplı enerji kaybı, uçak seyahatlerinin durması, nükleer tesislerin büyük zarar görmesini takiben yıkılması, uyduların çalışmaması, gıda ve ilaç kaynaklarının sınırlı olması sebebiyle isyanların çıkması gibi olaylar gerçekleşebilir. Bu görüşü savunan bilim adamları aynı zamanda büyük bir Güneş patlamasının Dünya'yı etkilemesi sonucu çok hızlı bir şekilde sosyal çöküntünün başlayacağını ileri sürmekteler.

Peki, ortada gerçekten bir sorun var mı?

Önümüzdeki 14 ay süresince Dünya, Güneş'ten gelen büyük bir "elektromanyetik dalganın" tehlikesinden dolayı diken üstünde olacak. Güneş maksimumu(*) olarak da bilinen dalga, enerji nakil hatları ve iletişim sistemleri üzerinde yıkıcı zararlara neden olabilir. Bir dahaki büyük Güneş patlamasının da en yoğun olarak şimdi ila 2013 yılının sonlarına doğru olması bekleniyor. Bu olasılık NOAA (Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi) kurumunda çalışan bilim adamlarının teyakkuza geçmelerine yol açtı. NOAA Uzay ve Hava Tahmin Merkezi müdürü Tom Bogdan, bu durumu en yakından gözlemlemeye çalışıyor.
Tom Bogdan:

"Uzay ikliminin ne derece kuvvetli olduğunun farkındayız ve Güneş yüzeyinde başlayan olayların yeryüzünü nasıl kasıp kavuracağını biliyoruz. Zaten kurumdaki tahmin merkezi de uzay iklimini tahmin etmemiz sonucunda gelebilecek zararlardan kaçınmak veya azaltmak için mevcut" açıklamasında bulundu.

Bogdan, "zararları azaltmak" derken iyimser konuşmuş olabilir fakat büyük bir Güneş patlamasının direkt olarak enerji nakil hatlarına isabet etmesi, büyük çapta zarara neden olabilir. 2008 yılında yapılan bir çalışmaya göre bu zararın 1-2 trilyon dolar olacağı tahmin edilmektedir (Katrina Kasırgası, 125 milyar dolar zarar vermişti).

Peki, neden zarar çok fazla?

Çünkü enerji nakil hatları, cep telefonları, navigasyonlar, havayolu haberleşmesi, askeri ekipmanlar gibi daha birçok şey doğrudan elektrik ve uydulara bağlı olduğundan Güneş maksimumu sırasında direkt isabet edecek olan bir darbe, günlük hayatı olumsuz yönde etkileyecektir. Önde gelen Amerikalı bir fizikçi ve sicim teorisinin bulunmasına katkı sağlayanlardan olan Dr. Michio Kaku'nun da belirttiği üzere;

"Güneş patlamaları uzaya fırlatılan kurşunlar gibidir, şimdiye kadar bunlardan kaçabildik."

Dr. Kaku ve Bogdan, "Carrington Olayı"na işaret ediyorlar. Bu olayda, 1859 yılında şiddetli bir Güneş patlaması Dünya'yı vurdu. Fakat bu elektrik ve telefonların günlük yaşamın bir parçası haline gelmesinden çok önceydi. NOAA kayıtlarında patlamanın etki ettiği esnada ne olduğu şu şekilde geçiyor:

"1859 yılında bir yaz günü, Güneş'in etkisiyle büyük bir jeomanyetik dalga Dünya çapındaki telgraf bürolarını vurdu. Bazı telgraf operatörleri elektrik akımına kapıldı. Kâğıtlar yandı. Ve belki en şaşırtıcı olanıysa, birçok telgraf sisteminin güç kaynakları kesildikten sonra bile sinyal alıp verebiliyor olmasıydı."

Öyleyse, bir Carrington Olayı daha yaşanabilir mi? Eğer gerçekleşme ihtimali varsa yahut Dr. Kaku'ya göre kaçınılmazsa, temel iletişim ve güç sistemlerine ne olacak? "Solar Maksimum" darbesine hazırlıklı olmak için ne yapabiliriz?

Bununla birlikte, Dr. Kaku ve diğer Amerikan Fizik Topluluğu(APS) üyeleri, Amerika devletinin, büyük bir Güneş patlamasına karşın daha kararlı bir tutum sergilemesi gerektiğini düşünmekte ve 150-300 milyon dolar miktarı kadar ufak bir yatırımla, felaket esnasında, enerjinin devamlılığının sağlanacağına inanmaktalar. Geçen yıl APS'den bir grup fizikçi bu maliyet için Kongrede konuşmuş ancak önerileri geri çevrilmişti.

(*) Güneş, kendi çevrimini 11 yılda tamamlar. Bu 11 yıllık "Güneş döngüsü" yüzey veya fotosferindeki(en dış parlak yüzey) karanlık olarak görülebilen noktaların artması ve azalması ile tespit edilmektedir. Güneş'in döngüsü esnasında bu lekelerin sayısının en fazla olduğu noktaya "Güneş maksimumu", en az olduğu noktaya "Güneş minimumu" adı verilmektedir.(nasa)

Güncelleme: 04/01/2013
Kaynak
: Mike Opelka, Could A "Solar Maximum" Event Spark Food Riots Aand Meltdowns? (One Respected Scientist Says "Yes!"), theblaze, çev. A. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 24/12/2012.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat