yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Üç Beyaz: Un, Şeker, Tuzdan Kaçının!

California Üniversitesi Pedatri Profesörü Robert Lustig, şekerin herhangi bir zehirden farklı olmadığını belirtirken, nasıl şeker bağımlısı olduğumuzu ve bu bağımlılıktan nasıl kurtulacağımızı şöyle anlatıyor.

Şeker ekleyerek her yiyecek ve içeceğe tat eklemek mümkündür. Üstelik sadece tat eklemekle kalmazsanız. Çünkü şeker dildeki tat alma reseptörlerini bloke eder. Bu da beynin farklı şekilde uyarılmasını sağlar. Böylece bağımlılık mekanizması çalışmaya başlar. İşlenmiş şeker, gıda endüstrisi tarafından üretilmiştir. Bu sayede insanların damak zevki kasıtlı bir şekilde değiştirilmiştir. İnsanlar farkında olmadan eroin bağımlısı olunduğu gibi şeker bağımlısı oldular. Şeker ya da çikolata krizine giren insanlar var.

Şeker bağımlılığı küçük yaştan başlarsa etkileri çok daha kaçınılmaz oluyor. Çocuk şekerin tadını aldıktan sonra bir daha bırakamıyor. Lolipop yiyen bir çocuğa kereviz yedirmeyi başaramazsınız. Çünkü o çocuk şeker bağımlısı olmuştur. Bu da o çocuğun gelecekte yaşayacağı bir çok sağlık probleminin kapısını açar.

BAĞIMLILIKTAN NASIL KURTULURSUNUZ?

Öncelikle şekeri hayatınızdan çıkaracağınıza inanın. Artık tatlı bir hayatı olmayacak. Başlangıç olarak en az bir hafta küçük bir parça bile olsa şekerli hiçbir şey yemeyin. Bu, tat alma dokunuzu bir nebze olsun eski haline getirecek. Ama unutmayın bunu belirli bir dönem değil, ömür boyu devam ettireceksiniz. Hayatınızın geri kalanında şekeri bir ihtiyaç olarak değil, nadir tüketilen bir lüks haline getireceksiniz.

PUSUDA BEKLEYEN HASTALIKLAR

Fruktoz ise ondan 7 kat daha tehlikelidir.
Yaşlanmayı hızlandırır.
Kardiyovasküler rahatsızlıkları tetikler.
Alzheimer riskini yükseltir.
Beyin hasarı oluşturur.
Öğrenmeyi zorlaştırır.
Felç geçirme oranı artar.
İltihap oluşumunu elverişli hale getirir.
Ciltte kırışıklık oluşturur.
Kemiklerin güçsüz düşmesine neden olur.
Kanser ihtimalini çoğaltır.
Mide rahatsızlıklarına sebep verir.
Karaciğer ve pankreası harap eder.

TUZLU YEMEK ÖLÜM SAÇIYOR

ABD'de bulunan Harvard Üniversitesindeki araştırmada, dünyada kalp krizleri, felç ve diğer kalp hastalıklarından ölenlerin %15'inin çok fazla tuz tüketmekten olduğu ifade edildi. Araştırma başkanı Dariush Mozaffarian: "Tuz tüketiminin azaltılması milyonlarca hayat kurtaracaktır. Her yıl bu nedenle 2,5 milyon kişi ölüyor" dedi.

"İKİ ÖĞÜN SAĞLIK; ÜÇÜNCÜ ÖĞÜN HASTALKTIR"

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, günde 2 öğün beslenilmesi gerektiğini söylüyor. Tereyağı, yoğurt ve zeytinin evde yapılması önerisinde bulunan Karatay, Türk halkının günde 8-12 öğün beslendiğine dikkat çekerek, toplumun ''enine büyüdüğünü'' ifade ediyor:

"İbn-i Sina, 'İki öğün sağlıktır, üçüncü öğün hastalıktır' der. Sabah zaten çok kuvvetli yiyince doğal olarak iki öğüne iniyorsunuz. Akşam yemeği de erken yemeli. Hz. Muhammed'in tavsiyesi de bu doğrultudadır. Kuvvetli bir kahvaltı yaptıktan sonra zaten acıkmıyorsunuz. 50 yaşından sonra 6-7 öğün yemek tamamen sağlıksızdır. İbn-i Sina diyor ki, 'Yaş ilerledikçe, hareket artacak'. Oysa biz yaşlandıkça köşemize çekiliyoruz, bu çok yanlış. Türk toplumu eğer şişmansa, hastaysa, göbeği varsa, şeker veya kalp hastasıysa, kiloluysa, depresyon hastasıysa, kanseri varsa, Alzheimer'ı varsa, şeker, tatlı tüketmeyecek. Benim gibi 60-70 yaşındaysanız, oturup 3 öğün ekmek, şeker yiyemezsiniz. Şekerli içecek içemezsiniz. Çünkü harcamıyorsunuz, ihtiyacınız da kalmıyor. Metabolizma yavaşlamış oluyor, hormonlar gitmiş. Vücutta hormon kalmamış. Ben buna dikkat çekmek istiyorum." dedi.

yaklasansaat.com
(takvim, haberturk), 01/04/2013

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat