yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Rusya'daki Meteor Patlaması Dünyanın Geleceği İçin Alarm Veriyor

Yeryüzüne çarpan 12'den fazla cisim, 50 km ve daha büyük çaplı kraterler oluşturdu. Yakın zamanda Chelyabinsk'teki meteor patlaması, astronomların uzun yıllar endişe duyduğu bir konuyu gündeme getirdi; "uzaydan gelip çarpan bir cisim geniş çaplı insan ölümlerine neden olabilir." Aslında Rusya'daki binin üzerinde olan yaralı sayısı sadece bir uyarıydı. "İnsanlık çarpan cisimler konusunda endişelenmeli mi?" sorusuna, astronom Neilde Grasse "Tabii ki evet" cevabını veriyor.

Jeolojik ve biyolojik kayıtların gösterdiğine göre yeryüzüne çarpan cisimlerin oluşturduğu kraterlerde büyük miktarda karbonat ve kükürt bileşikleri bulunmaktadır. 65 milyon yıl önce dinozorların yok olmasında rol oynayan asteroid haricinde canlı yaşamını etkileyen, daha az bilinen birçok çarpmış cisim vardır. Örneğin; yaklaşık 35 milyon yıl önce oldukça büyük, üç tane göktaşı çarpmıştı. Bu göktaşlarından birisi Sibirya'da 90 km'lik bir krater oluşmasında neden oldu. Jurassic-Cretaceous sınırı yakınlarına çarpan en az 2 büyük gök cismi de zamanında, bugün Japonya'daki gibi tsunamiye neden olmuş olabilir.
Glimsdal ve arkadaşları 2007 yılında, "Büyük bir asteroidin çarpmasından dolayı oluşan tsunami ve bunun jeolojik etkileri, o zamana kadar kayda geçen en büyük depremlerden bile daha büyük kuvvet açığa çıkaracağı çok açıktır" açıklamasında bulunmuştu.

Bununla birlikte Neilde Grasse Tyson'ın CNN'deki röportajda ileri sürdüğüne göre, "Muhtemelen insanlığa bu çarpma olayıyla başa çıkabilme olasılığı için bir plan hazırlama fırsatı vermeden önce büyük göktaşları ile karşı karşıya kalacağız. Ayrıca, küçük objeleri önceden belirleyemiyoruz ve problem de budur. Ural Bölgesinde patlayan meteor buna bir örnektir."

Yakın İnsanlık tarihindeki Tunguska olayı ve geçenlerde Chelyabinsk üzerinde patlayan asteroit, daha küçük çaplı nesnelerin oluşturabileceği tahribat konusunda fikir veriyor. 1908 yılında Sibirya'da uzak bir ormanlık alan üzerinde patlayan meteor milyonlarca ağacı yerle bir etmeye yetti. Eğer olay bir şehrin üzerinde gerçekleşseydi, çok sayıda ölüme neden olurdu. Tunguska olayı üzerinde çalışan bilim adamı Mark Boslough'un belirttiğine göre:

"Bu kadar küçük bir nesne bile bu derece yıkıma neden olabiliyorsa, küçük asteroitler üzerinde de çalışılması gerekiyor. Bu tür çarpışmalar bizim inandığımız kadar da beklenmedik değil. Şu anki durumdakilerden küçük olan asteroitleri saptamak için daha fazla çaba sarf etmeliyiz."

Tyson'ın vurguladığına göre, Rusya'daki ateş topunun 32 km yukarıda patlamasından ötürü insanlar oldukça şanslı idi. Çünkü ateş topu, Hiroşima patlamasının 30 katı büyük bir enerji içermekteydi.
Güneş'in hareketi galaksinin yoğun kısmında olduğu zaman Oort bulutundan kaynaklanan kuyruklu yıldız yağmurunu tetiklediği varsayılmaktadır.

Güneş sistemine girerek Dünya'nın yakınından geçen asteroitlerin banttaki kendi düzgün yörüngelerinden çıkması hangi mekanizmayla açıklanabilir? Bir olasılık senaryosu, asteroitlerin, gezegenlerle olan yörüngesel titreşimlerinden dolayı etkileşmeleri durumunda banttan fırlatıldığı yönünde. Benzer eğilim, Kupir Bandı'ndaki buz dağlarının dağılımında da ortaya çıkıyor.

Gerçekte, eğer bantta bulunan bir asteroit titreşime yakın bir yerde parçalanırsa, bu rezonans olayı bir çok parçayı Güneş sisteminin içlerine kadar gönderecektir. 2007 yılında bir grup, 65 milyon yıl öncesinde dinozor devrine son veren asteroidin, titreşimler yoluyla Dünya yörüngesine girdiği konusunda tartışma yaptılar.      

Sonuç olarak, Eugene Shoemaker'ın da belirttiği üzere, gerçekte büyük nesneler gökyüzünden düşer ve zarara neden olurlar. İnsanoğlunun, büyük bir cismin çarpmasıyla veya nispeten küçük ama belirlenemeyen cismin çarpması ve yaralanmaların sonuçlarıyla yakın gelecekte mi uzak gelecekte mi karşılaşacağı belli değildir.

RUSYA METEORU BU YÜZYIL İÇERİSİNDEKİ EN BÜYÜK GÖKTAŞIYDI

Rusya'ya çarpan meteor, 17 metre çapında ve 10.000 ton ağırlığındaydı. Yapısı taşa benzer bir materyalden oluşmuştu. Bilim adamları da bu göktaşının bu yüzyıl içinde yeryüzüne çarpan en büyük madde olduğunu söylüyorlar. Büyük parçaların hala bulunamaması ile birlikte, Yekaterinburg'daki Ural Federal Üniversitesinden Viktor Grokhovsky'e göre aynı üniversiteden bir grup, en büyüğü 7mm uzunluğunda olan 53 adet parça topladılar.

Global sensor ağından toplanan verilerin gösterdiğine göre, Rusya Chelyabinsk'te yeryüzüne yaklaşan meteor, yanıcı bir şekilde parçalanmasından ötürü yaklaşık 500 kiloton enerji açığa çıkardı. Bu değer Hiroşima'ya atılan atom bombasının 30 katına eşittir. NASA'ya göre patlayan meteor başlangıçtaki parçadan çok küçüktü ve bu olay Tunguska'dan sonra bir ilk olarak rapor edildi. NASA Near-Earth Object Program Office biriminden Paul Chodas:

"Bu şiddetteki olaylarla her 100 yılda bir karşılaşabiliriz. Bu büyüklükte bir ateş topunun bulunması, daha birçok küçük göktaşının yüzeye ulaşacağını ve muhtemelen daha büyüklerinin de olduğu anlamına gelir" açıklamasında bulundu.

METEORUN PATLAMASI DÜNYA ÇAPINDA DUYULDU

Rusya üzerinde patlayan meteordan dünya çapında, atmosferin yarı yüksekliğine kadar erişen, sesten daha yavaş seyreden dalgalar yayıldı. Grönland, Afrika ve Rusya'nın Kamçatka Yarımadasında ve diğer uzak bölgelerde de "meteor patlamasının" düşük frekanslı ses dalgaları tespit edildi. Alıcılar CTBO'ya (Kapsamlı Nükleer Test Engelleme Anlaşması Örgütü) ait 60 adet düşük frekanslı ses istasyonuna aittir.
Ses hızının altında, uzun dalga boyları (20-0,01 Hz) atmosferde, insanın duyamayacağı frekanslarda uzun mesafeler kat edebilir. CTBTO,  atmosferdeki patlamaların yeri ve büyüklüğünü belirlemede düşük frekanstaki ses dalga dizilimlerini kullanmaktadır.

Ses dalgalarının dikkatle incelenmesi sonucu NASA'nın Meteroit Ortamları Ofisi müdürü Bill Cooke’un açıkladığına göre; bilim adamları meteor ateş topunun 300 kiloton enerji açığa çıkardığı sonucuna vardılar. Bu güç 2. Dünya Savaşı'nda kullanılan atom bombalarından 20-25 kat daha güçlüydü. Fakat hâlen 1908 yılında Sibirya'daki Tunguska meteor patlamasından daha az durumdadır. Tunguska'da 10-15 megaton enerji açığa çıkmıştı (Amerika'nın denediği en güçlü atom bombası olan "Castle Bravo" ile eşit güç). Dünya'ya Yakın Geçen Nesneler Programı Ofisinde araştırmacı olan Paul Chodas da patlamanın nispeten orta dereceli olduğunu söyledi.

Derleyen: A. Furkan Kargıoğlu
yaklasansaat.com, 23/04/2013

Kaynaklar:
1) Dan Majaess,The Universe Today, "Russian asteroid explosion and pastim pactor spaint a potentially grim futurefor Earth", phys.org, 18/04/2013.
2) The Wall Street Journal, "Russian meteor waslargest in a century", foxnews.com, 18/04/2013
3) BeckyOskin, The Live Science, "Russian meteor blast 'heard' aroundtheworld", foxnews.com, 18/04/2013.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat