yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Tunguska Olayı ile İlgili Yeni Kanıtlar: Kuyruklu Yıldız

Tunguska patlamasından kalan taşlar. 30 Haziran 1908 tarihinde yaşanan patlama, Hiroşima'ya atılan atom bombasından 1000 kat daha güçlüydü.

Rus bir araştırmacı, 1908 yılında Tunguska Nehri üzerinde yaşanan ve sırrı hala çözülemeyen büyük patlamaya ait önemli bulgular elde ettiğini öne sürdü. Bulgular, binlerce kilometre karelik alanda milyonlarca ağacı yok eden ateş topunun, bir kuyruklu yıldız olduğuna işaret etti.

Podkamennaya, Tunguska Nehri üzerinde 1908 yılında patlayan ateş topunun sırrı yüz yıldan uzun bir zaman sonra çözmüş olabilir.

2150 km2 alanda 80 milyon ağacı dümdüz eden patlama, 20. yüz yılın en büyük komplo teorilerinden birine kaynak oluşturmuştu. Bilim insanları, patlamanın sırrını çözmek için, Tunguska bölgesine dağılan parçaları toplayarak analiz yapmanın en iyi çözüm olduğuna karar vermişti.

Rusya Bilim Akademisinden Andrei E. Zlobin, 1988 yılında yerleşim alanlarından izole Tunguska bölgesinde yaptığı araştırmada, donmuş toprağı metrelerce kazarak 10 tane keşif çukuru açtı. Zlobin, her ne kadar 1908 yılındaki patlamanın izlerini taşıyan enkaz parçaları bulamasa da, aklına yeni bir fikir geldi.

Khushmo Nehri'nin tortusundan küçük taşlar toplayan Zlobin, Tunguska patlamasında ortaya çıktığını düşündüğü 100 örneğe ulaştı. Rus araştırmacı, 100 örnek arasından boyları 20-30 milimetre arasında değişen üç taş tespit etti. Taşlar, atmosferdeki yüksek ısıdan meydana gelen erimenin ve atmosferik gazların yüzeylerinde neden olduğu deliklere sahipti. Taşların geri kalanında ise büyük bir patlamanın izini taşıyan parçalanmalar yer alıyordu.

KUYRUKLU YILDIZ MI ASTEROİT Mİ?

Zlobin, üç taştan "Dental Crown" adını verdiği camsı olanın, yüksek ısı nedeniyle oluşan kabarcıklar içerdiğine dikkat çekti. Tunguska'da 1930'larda yapılan keşiflerde benzer bir taş bulunmuş ancak kaybedildiği için karşılaştırma yapılması mümkün olmadı. Zlobin, incelemelerinin ardından, Tunguska'da bir kuyruklu yıldız mı yokda asteroit mi patladığına dair sonuca ulaştı:

"Taş meteoritler bulunması, Tunguska olayında bir kuyruklu yıldızın yer aldığını göz ardı edemez... Yarı üç boyutlu modelleme ardından, Tunguska'daki gök cisminin kütlesinin 0,6 g/cm3 olduğunu tespit ettik. Bu kütledeki kuyruklu yıldız çekirdeği, Halley kuyruklu yıldızının verileriyle uyum gösteriyor.

Discovery News'in haberine göre, Zlobin, Tunguska'daki patlamanın bir kuyruklu yıldız tarafından gerçekleştiği sonucuna vardı ancak bazı kafa karıştırıcı sorular mevcut. Araştırmacının numuneleri bulduğu yıl 1988 olmasına rağmen, analizlerin yapıldığı yıl 2008, sonuçların yayımlandığı yıl ise 2013.

Zlobin, ilk olarak ön bir araştırma yaptığını ve meteroitleri analiz etmek için daha fazla çalışma gerektiğini belirtirken, izotop analizlerinin de ileride çalışmaya eklenmesi gerektiğini savundu.

Zlobin'in çalışması, Tunguska patlaması hakkında önemli bir sonuç çıkarırken, ilerideki araştırmalarla güçlendirilmeyi bekliyor.

yaklasansaat.com
(ntvmsnbc), 06/05/2013

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat