yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Mars'ta Dünya'dan Daha Önce Yaşam Vardı

California Teknoloji Enstitüsü jeoloji profesörü ve NASA'nın önde gelen araştırmacılarından John P. Grotzinger:

"Mars'ta oldukça verimli, yaşama elverişli bir ortam bulduk. Milyonlarca yıl önce Mars'ta olsaydınız bulunan bu suyu içebilirdiniz. Oldukça ilkel organizmaları inceleyen modern mikrobiyoloji dalından son 20 yılda şunu öğrendik ki; bu basit organizmalar, kayalardan beslenerek enerji üretebiliyorlar."

NASA'nın Greenbelt Uzay Uçuş Merkezinde SAM(Mars Örneklerini İnceleme Merkez)'da baş araştırmacı olan Paul Mahaffy:

"Örneklerdeki kimyasal malzemeleri incelediğimizde, sülfür ve sülfat gibi çiftlerle karşılaştık. Bu demek oluyor ki, bu kimyasallar, mikroorganizmalar için muhtemel enerji kaynağı."

NASA'nın Mars Araştırma Programı'nın Washington'daki merkezinin önde gelen bilim adamlarından Michael Meyer:

"Bu araştırmadaki temel soru şudur: Mars yaşam için gerekli bir ortama sahip mi? Şu ana kadar bulduklarımıza dayanarak söyleyebilirim ki cevap, evet!"

Yaklaşık 3 milyar yıl önce Mars'taki şartlar oldukça dramatik bir şekilde değişti. Dünya'nın sadece 1/10 kütlesine sahip olan gezegen, atmosferinin çoğunu kaybetti. Neticede gezegen soğudu, volkanların patlaması durdu, su dondu ya da buharlaştı ve uzaya kaçtı. Sonuçta Mars, bugün gördüğümüz soğuk ve çorak gezegen olarak kaldı.

Jeolojik gözlemlere dayanarak, 3,5 milyar yıl önce Mars'ın yüzeyindeki nehirler ve denizlerin yerleri işaretlenebilir. Suyun miktarının, yarım kilometre ya da daha fazla derinlikte bir okyanusa denk miktarda olduğu tahmin ediliyor. Bilim adamları suyun sıvı halde olabilmesi için gezegenin hangi sıcaklıkta olması gerektiğini hesapladı: Dünya atmosferinin şu anki kalınlığından yaklaşık 1000 kat daha kalın olması gerekiyor. Sera etkisinin oluşabilmesi için, Mars'ın karbondioksit battaniyesine ihtiyacı vardı. Ama bu karbondioksitin çoğu uzaya gitti. Dolayısıyla su da gitmiş oldu. California Berkeley Üniversitesinden Dave Brain:

"Ya ikisi beraber uçacak ya da beraber çökecek" diyerek durumu özetliyor.

Brain, "çökmek" derken kırmızı gezegenin yer altını kastediyor. Bilindiği üzere, su buzu yeraltına gizlenmiş durumda. Buradan yola çıkarak kutup buzullarında karbondioksit izleri aranabilir. Bu bölgeler, kesinlikle mineral depolarıdır. Ancak birçok bilim adamı, suyla ıslanmış halde bulunan atmosferin büyük bir kısmının, uzaya doğru emildiğini iddia ediyor. Boulder'deki Colorado Üniversitesinden Bruce Jakosky:

"Mars'ın yüzeyinden şu an hala uzaya kaçışlar olduğunu biliyoruz. Bu geçmişte de yaşandı" diyor.

Tamamlanmamış verilere dayanarak, Mars'ın yüzeyinden şu anki kayıp oranı günde 100 ton olarak hesaplandı. MAVEN adlı 2013 yılı planlı Mars uçuş görevli uzay aracı ile atmosferden kaçışın tüm yönleri incelenmeye çalışılacak.
MAVEN(Mars Atmosferi ve Buharlaşma Gelişimi) adlı uzay aracının, hem mevcut atmosfer kaybını hesaplamaya hem de geçmişte üst atmosferin kayıp oranını hesaplamaya yardımcı olması bekleniyor. Michigan Üniversitesinden Michael Combi:

"Mevcut kayıp oranını ne kadar hesaplayabilirsek, geçmişi de o oranla yorumlayabiliriz. Elimizdeki verilere göre, Mars geçmişte muhtemelen daha sıcak ve sulu bir gezegendi."

Combi ve ekip arkadaşları, Mars'ın atmosferinin eksozfer denilen partiküllerin uzaya uçtuğu dış katmanını modelliyor. Üç boyutlu yürüttükleri simülasyonda, MAVEN'in gözlemlerinden de yararlanılarak gezegenden ne kadar suyun uzaya kaçtığı hesaplanacak. Brain, partiküllerin gezegenin çekiminden kaçmalarının üç temel yolu olduğunu belirtiyor: İyon kaçışı, nötral kaçış ve etki erozyonu.

Etki erozyonu; yaklaşık 4 milyar önce karasal gezegenlerin büyük uzay kayaları tarafından bombardıman edildiği dönemlerde oldukça hâkimdi. Büyük kayalar gezegenlere çarptığında su ve diğer mineraller uzaya sıçrıyordu. Fakat Mars, bombardımanlar sırasında atmosferinin önemli bir kısmını tutmaya çalıştı. Bunu, Mars yüzeyindeki suyun 3,5 milyar yıl önce kaybolduğu bilgisine dayanarak yorumlamaktayız. Bilim adamlarının suyun nerelerden gittiğini anlamaları için tüm kaçış rotalarına bakmaları gerekiyor. Bilim adamları, uzun yıllardır süregelen kayıp oranlarını belirlemeye çalışırken Güneş'ten çıkan maddelerdeki değişimi hesaplayacaklar. Birçok yıldız gibi bizim Güneşimiz de geçmişte, fırtınalar ve yüksek akış hızındaki ultroviyole ışınlar bakımından daha aktifti. Bu durum, geçmişte daha çok atmosferik partiküllerin kaçtığını gösterir. Jakosky durumu şöyle özetliyor:

"Milyarlarca yıl önceki atmosferin durumunu ölçemeyiz. Ama bugünkü durumu hesap edebilirsek sürecin nasıl işlediğini anlayabilir ve elde edilen sonuçları modelleyerek diğer durumları tahmin edebiliriz."

SAM(Mars Örnekleri İnceleme Merkezi) ve CheMin(Kimya ve Maden İlmi) Bölümlerinden yapılan açıklamaya göre, Yellowknife Körfezi'nde antik bir nehir sisteminin sonu veya dönem dönem yağışlı olan bir göl yatağı olduğu keşfedildi. Bu su kaynakları, mikroplar için uygun ortamları ve kimyasal enerjiyi sağlıyordu. Buradaki kaya, ince taneli toprak mineralleri, sülfat mineralleri ve diğer kimyasalları içeren çamur taşından oluşuyor. Mars'ın diğer yerlerine pek benzemeyen bu nemli bölge oksitleyici, asidik veya aşırı tuzlu da değil.

Bilim adamları, oksitli, az oksitli ve hatta oksitsiz kimyasalların karışımını bulduklarında çok şaşırdılar. Bu karışım, Dünya'da birçok mikrop türünün yaşamak için kullandığı bir enerji deposudur. Bu kısmi oksitlenme olayının gerçekleştiği ilk defa, toplanan örneklerin renginin kırmızı değil de gri olmasıyla iddia edilmişti.

Güncelleme: 15/05/2013
Kaynak: "'Could Life on Mars Have Existed Earlier than on Earth?'-New NASA Findings Provide Clues", dailygalaxy.com, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 13/03/2013.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat