yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Hortumlar Giderek Şiddetleniyor: Süper Güç Acz İçinde!

ABD'nin Oklahoma kentinin banliyölerinden 55 bin nüfuslu Moore'u vuran hortum, kayıtlardaki en büyük yıkıma yol açan hortumlardan biri olarak tarihe geçti.

Amerikalı yetkililer, Oklahoma eyaletinin başkentinde dün meydana gelen şiddetli kasırgada ölenlerin sayısını düşürdü. Ölü sayısı daha önce resmen 51 olarak açıklansa da gayriresmi olarak 91 sayısı telaffuz edilmişti. Enkaz altından çok sayıda cesedin çıkacağı endişeleri de dile getirilmişti. Oklahoma City Adli Tıp Kurumu Başkanı Amy Elliott, "Size iyi haberlerimiz var. Şu anda ölü sayısı 24." dedi. Elliott, cesetlerin kargaşa sebebiyle birden fazla kez sayıldığı için daha önce yüksek ölü sayısı açıklandığını dile getirdi. Amy Elliott halen enkaz altında kalanlar nedeniyle sayının artabileceğini ifade etti.

Hızı saatte 320 kilometreyi bulan 800 metre çapındaki hortum, 3 kilometrelik bir alanda 45 dakika boyunca etkili oldu. . Moore bölgesinde evlerin yerle bir olduğu, arabaların üst üste hurda olarak yığıldığı ve ağaçların dahi kökünden sökülerek kasırgada sürüklendiği görülüyor. Dev hortumun bölgedeki bir at çiftliğini de yerle bir ettiği ve ahırlarda bulunan 80 atın telef olduğu kaydedildi. Hortumun rotasında 2 okul olduğu, bunlardan birinin boşaltıldığı; diğer okuldaki çocukların bodruma saklandığı ve ölümlerin bodrumun sel sularıyla dolması sonucu gerçekleştiği ifade ediliyor.

Yıkılan okul enkazının birisinden sağ kurtulan 7 yaşındaki küçük bir kız yaşadığı korkuyu: "Işıklar söndüğünde müzik dersindeydik ve hemen sıranın altına saklandım. Pencereden yağmurun geldiğini gördüm. Kasırga içeri girdiğinde çok korkmuştum ve sıralardan birine tutunuyordum. Sırt üstü düştüm ve toz gözlerimin içine girmeye başladı. Sıralar üzerimize düşmüştü ve öğretmenimiz bir tanesinin altında sıkışmıştı" şeklinde ifade etti. Oklahoma Valisi Mary Fallin eyalet çapında pek çok binanın yıkıldığını söyledi. Polis şefi bölgede yaşayanların tahliyesi için talimat verdi. Sağ kurtulan başka bir kadın ise: "Annemle kaçmak üzere hazırlanıyorduk. Komşumuz kurtulamayacağımızı ama kendi evine sığınabileceğimiz söyledi. Evine gittik ve banyoya saklandık. Kasırga çok gürültülü bir şekilde vurdu" ifadelerini kullandı.

Facidan kurtulan ve kurtarma çalışmalarına gönüllü olarak katılanlardan Tom Earson felaketi: "İnsanların üzerlerinden duvarları kaldırıyorduk. Her yerde emekleyerek çıkmaya çalışan insanlar vardı. Sırtından yaralanan ve ezilen insanlar var; biz omuriliğinden zedelen birisini çıkardık" şeklinde aktardı. Kasırgalar Oklahoma eyaletinde açık alanları sık vuruyor ancak son afetin meskun bölgeyi vurması felakete sebep oldu.

ABD Başkanı Barack Obama, Oklahoma kenti ve çevresini "büyük felaket" bölgesi ilan etti. Hafta sonu Oklahoma'yı vuran bir başka hortum 2 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Havanın çok güçlü yükselmesi sonucunda doğan girdaplardan birisi olan hortumlar, çok sayıda can kaybına ve maddi zarara neden olan, en tehlikeli hava olaylarından biri. Dünya üzerindeki hortumların dörtte üçü Kuzey Amerika'da yaşanıyor. Bunların büyük bir kısmı da "Hortum Geçidi" olarak anılan iç kesimlerde gerçekleşiyor.

Türkiye'nin bulunduğu enlemde oluşmayan hortumlar, son yıllarda görülmeye başladı. Bazı uzmanlar bunun nedenini iklim değişikliğine, küresel ısınmaya bağlıyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz hafta Mersin'de yapımı devam eden Çukurova Havaalanı inşaatını vuran hortum, 2 kişinin ölümüne, 9 kişinin yaralanmasına sebep olmuştu.

yaklasansaat.com, 22/05/2013


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat