yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Dünya'nın Çekirdeği Tahmin Edilenden Daha Sıcak

Dünya’nın katı iç çekirdeği, gezegenin manyetik alanı oluşumuna sebep olan hızlı hareket edebilen sıvı çekirdekle çevrilidir.

Yeni ölçümler, Dünya'nın çekirdeğinin daha önceki deney sonuçlarından çok daha sıcak olduğunu ortaya koyuyor. Deney sonuçlarına göre, iç çekirdeğin sıcaklığı 6000 °C'yi bulan Güneş yüzeyiyle aynı sıcaklıkta.

Çekirdekteki katı demirin kristalleşmiş bir yapısı var ve sıvıyla çevrili. Ancak demirin kaç derecede kristalleştiği uzun zamandır tartışılan bir konu. "Science" dergisine göre, demirin nasıl kristalleştiği ve eridiğini araştırmak amacıyla, yüksek basınç altında minik demir parçaları X-ışınları kullanılarak tarandı.

Depremlerden sonra yerkürenin etrafında hapsolmuş sismik dalgalar, katmanların kalınlıkları ve derinlikleri hakkında büyük oranda bilgi verebiliyor fakat sıcaklığı hakkında aydınlatmıyor. Bu çalışmalar, yalnızca Dünya'nın katmanlarına benzetilen bilgisayar modellemelerinde veya laboratuvarlarda yapılabilmektedir.

X-IŞINI GÖRÜNTÜSÜ

Demirin "erime eğrisi" üzerine 1990'larda yapılan ölçümler, çekirdek sıcaklığının yaklaşık 5000 °C olduğunu gösteriyordu. Fransız Araştırma Merkezinde(CEA), çekirdeğin sıcaklığı ile ilgili araştırmalar yürüten Dr. Anges Dewaele:

"Bu tip ölçümlerin henüz başlangıcıydı ve sıcaklığın Dünya'nın iç tarafına sıkıştırılması ile ilgili ilk tahminleri yapıyorlardı" diyor. BBC'ye açıklamalarda bulunan Dewaele:

"Bazıları da bilgisayarlarla farklı hesaplar, ölçümler yapmışlardı. Birbirimizle fikir birliğinde olmamamız bizim alanımız için iyi bir durum değildi" yorumunu yapıyor.

Demir örnekleri, yoğun X-ışınlarının püskürtülmesinden sonra, yüksek basınca maruz bırakıldı.

Çekirdeğin sıcaklık değeri, gezegenimizin hiçbir zaman direkt olarak ulaşılamayacak iç tabakasını araştırma açısından büyük önem taşıyor. Bununla beraber depremlerden, Dünya'nın manyetik alanına kadar anlaşılmayı bekleyen birçok bilim dalı için de çekirdeğin sıcaklık derecesinin bilinmesi önemli. Dr. Dewaele.

"Jeofizikçilere, deprem bilimcilere, jeodinamik araştırmacılarına cevap vermeliyiz. Bu nedenle araştırma ekibinin, bilgisayar modellemelerini zenginleştirmek için bazı verilere ihtiyaçları var" dedi.

Araştırma ekibi, şu an Dünya'nın en yoğun X-ışınlarının bulunduğu Avrupa Senktron Radyasyon Tesisinde 20 yıl önce yapılan ölçümlere ulaştı. Çekirdeğin çevresine, deniz seviyesinden daha yoğun olan baskıya benzer bir basınç uygulamak için "elmas örs hücre" denilen cihazı kullandılar. Ekibin demir örnekleri, lazer altında yüksek basınca ve yüksek sıcaklığa maruz kalır kalmaz, kırınım(difraksiyon) oluşturmak için X-ışınları devreye sokuldu. Böylece X-ışınlarını, demir atomlarının çekirdeklerinden yansıtarak, demirin katıdan sıvıya dönüşümü boyunca ne gibi değişmeler olduğunu gözlemlediler. Kırınım sayesinde demirin erimesi, bilim insanlarının ilk deneylerde göremediği ayrıntıları ortaya çıkarmada etkili oldu. Araştırmacılar, çekirdeğin sıcaklığının Güneş'in sıcaklığından yaklaşık 500 °C düşük ve ortalama 6000 °C olduğunu söylüyor. Dr. Dewaele, bu konuda artık "herkesin aynı fikirde" olduğunu belirtti.

Güncelleme: 23/05/2013
Kaynak: "Earth's Core Far Hotter Than Thought", bbc.co.uk, çev. Dr. Erman Gündoğdu, yaklasansaat.com, 06/04/2013.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat