yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Antarktika'da Buzul Erimesi Rekor Seviyede

Araştırmaya göre, Antarktika yarımadasındaki yaz buzulu, son 1000 yıla göre daha hızlı bir şekilde eriyor. Bu bulgu, geçmiş milenyumun donma ve erime kaydını içeren 364 metrelik buz çekirdeğinden elde edildi.

Yarımadanın kuzey ucuna yakın James Ross adasından, buzula delik açılarak alınan buz çekirdeğinin katmanları, buz örtüsündeki yazın yağan karın, erime ve donma periyotlarını gösteriyor. Bilim adamları bu katmanların kalınlıklarını ölçerek, erime zamanı ile sıcaklık değişimlerini eşleştirdiler. Avustralya Ulusal Üniversitesi ve İngiliz Antarktika Araştırmaları Kurumu(BAS)dan araştırmayı yürüten Dr. Nerilie Abram, şu açıklamada bulundu:

"Antarktika yarımadasındaki en soğuk koşulların ve en düşük miktarda yaz erimesinin, yaklaşık 600 yıl önce yaşandığını keşfettik. O yıllarda  sıcaklıklar, 20. yüzyılın sonlarında kaydedilenden yaklaşık 1,6 °C daha düşüktü ve yıllık eriyip tekrar donan kar yağışı miktarı da %0,5 civarındaydı. Bugün ise yıllık kar yağışı erimesi bu rakamın 10 katı kadardır. Buz çekirdeğinin çıkarıldığı bölgede yaz erimesi, son 1000 yılın en yüksek seviyesinde. Yüzlerce yılla beraber bu bölgenin sıcaklığı tedrici olarak artarken, erimenin çoğu  20. yy'ın ortasından bu yana gerçekleşti. Son yüzyılda, Antarktika yarımadasında buzulların erimesi özellikle ısı artışına duyarlıdır. Bu demektir ki; Antarktika yarımadası öyle bir seviyeye kadar ısındı ki, artık sıcaklıktaki küçük artışlar bile yaz buzulunun önemli ölçüde erimesine yol açabilir."

İngiliz Antarktika Araştırmaları Kurumundan buz çekirdeğinin elde edilme sürecini yürüten ve bulguları "Nature Geoscience" dergisinde yayımlayan yardımcı yazar Dr. Robert Mulvaney, durumu şöyle ifade ediyor:

"Yaz buzulunun erimesi, Antarktika yarımadası boyunca buz örtülerini incelttiği düşünülen önemli bir süreçtir. Bu süreç 50 yıldan fazla süredir bölgede buzul erimesini hızlandırmasının yanında bir dizi dramatik çöküşlere de yol açmaktadır."

Buz çekirdeği kaydı, hızlanan erime ile insan kaynaklı küresel ısınma arasındaki ilişkiyi gösteriyor. Bununla beraber farklı ve daha karmaşık bir fotoğraf Antarktika'nın başka bir bölgesinde ortaya çıkıyor. Amerika'da yapılan farklı bir araştırma, Batı Antarktika buz tabakasındaki incelmeden sera gazı emisyonunun sorumlu olmadığını gösterdi. Bu bölgeden alınan bir buz çekirdeği kaydı, 1990'larda tropikal pasifiğin olağandışı koşullarından gelen güçlü bir etkiye işaret ediyor. Bu 10 yılda El Nino olayı(rüzgarlar ve okyanus akıntıları döngüsünün dünyanın hava durumunu etkilemesi) Batı Antarktika'da buzulların erimesini hızlandırdı. Isıdaki ani artış, 1830 ve 1940'larda yaşanan El Nino olayından biraz daha farklıydı.

Washington Üniversitesi
nden Prof. Eric Steig, Antartika'daki bu bölgenin 1940 ve 1830'lu yıllardaki iklimine bakıldığında, bölgesel iklimin bugünküne çok benzediğini ve buzullardaki geri çekilmenin de bugünküyle aynı seviye de olduğunu söyledi. Antarktika yarımadasının, Güney Amerika'ya yakın olan kısmı için aynı durumun söz konusu olmadığını ve insan kaynaklı küresel ısınmanın bölgede daha geniş kapsamlı değişikliklere neden olduğunu belirtti.

Gücelleme: 31/05/2013
Kaynak: "Antarctic Ice Melting at Record Rate, Study Shows",
guardian.co.uk, çev. Meryem Bayrakçı, yaklasansaat.com, 15/04/2013.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat