yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 NASA Başkanı: "Meteor Tehdidi Karşısında Yapacak Bir Şey Yok"

Rusya'nın Çelyabinsk kenti üzerinde 15 Şubat sabahı patlayan 500 kiloton gücündeki meteor, binlerce kişinin yaralanmasına, sayısız binanın da hasar görmesine neden olmuştu. Yerdeki gelişmiş radar sistemlerinin tespit edemediği meteorun neden olduğu paniğin ardından, kozmik tehditlere karşı alınması gereken önlemler de gündeme geldi.

NASA Başkanı Charles Bolden'ın yaptığı açıklama ise önlem alınmasından çok, kamuoyunu daha da endişeye sürükleyecek cinsten. Bolden, Dünya'ya çarpma potansiyeli bulunan asteroitlere karşı ABD'lilerin veya dünyanın geri kalanındaki insanların yapabileceği tek şeyin "dua etmek" olduğunu ifade etti.

Çelyabinsk'in üzerinde, 10 bin metre yükseklikte patlayan meteorun saatler sonrasında, yine 15 Şubat günü, 2012 DA14 adı verilen asteroit sadece 27 bin km öteden Dünya'nın yanından geçti.

Bolden, Çarşamba günü ABD Kongresi'nde vekillerle NASA'nın bütçe planlaması için bir araya geldi. Demokrat Parti vekili Eddie Johson, "en son gelişmelerin, Güneş sisteminde sanılandan çok daha fazla tehdit oluşturan kozmik cisim bulunduğunu gösterdiğini" belirtti.

Reuters'ın haberine göre, görüşmede yer alan ABD Temsilciler Meclisi Bilim Komitesi Başkanı Lamar Smith de: "Geçtiğimiz ay yaşanan gelişmelerin yıkıcı etkiler doğurmaması sadece ilginç birer tesadüf" ifadesini kullandı. Smith, Dünya'yı korumak için ne gibi projeler yürütüldüğünü ve yeni projeler için ne kadar para gerektiğini belirlemek için bir oturum yapılacağını belirtti.

YIKICI ASTEROİTLERİN SADECE %10'U TESPİT EDİLEBİLİYOR

NASA, Dünya'nın yakınında bulunan ve 1 metreden daha geniş olan gök cisimlerinin %95'ini tespit edebiliyor. Beyaz Saray bilim danışmanı John Holdren, Çarşamba günü yapılan görüşmede, "Bu büyüklükte bir asteroit, hatta 1 kilomtere büyüklüğünde bir tanesi medeniyeti bile sona erdirebilir" yorumunu yaptı.

Holdren, NASA’nın tespitlerine rağmen, şehirleri yok edebilecek büyüklükteki 50 metre çapındaki "öldürücü" asteroitlerin sadece %10'unun tespit edildiğini düşündüklerini belirtti.

Dünya yakınlarında, bu büyülükte 100 bin asteroit olabileceği düşünülüyor. Bu büyüklükteki asteroitler, ortalama her 1000 yılda bir Dünya'ya çarpıyor.

YAKLAŞIYORSA DUA EDİN

Bolden ise Kongre'ye yaptığı değerlendirmede en dikkat çekici değerlendirmeyi yapan isim oldu. NASA’nın Başkanı:

"Elimizdeki bilgilere dayanarak, ABD nüfusunu tehdit edecek bir asteroit var mı bilmiyoruz... Ancak eğer birkaç hafta içinde Dünya'ya bir tane çarpacaksa, dua edin" dedi.

Beyaz Saray bilim danışmanı Holdren ise "çok büyük yıkıma sahip olacak bir asteroitin Dünya'ya çarpma olasılığının yüksek olmadığını ancak riskleri göz ardı edemeyeceklerini" ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çelyabinsk'i tehdit eden meteorun ardından uluslararası önlem alınması gerektiğini belirtmişti. 66 milyon yıl önce Meksika'nın Yucatan Yarımadasına çarpan 10 km büyüklüğündeki meteor, dinozorların sonunu getirmişti. En yakın tarihli dev meteor çarpması ise 1908 yılında Rusya'nın Sibirya bölgesinde yaşandı. Tarihe "Tunguska olayı" olarak geçen çarpmada, 80 milyon ağaç yok oldu, 2,150 km karelik alan harabeye döndü.

yaklasansaat.com, 23/03/2013
(ntvmsnbc), 22/03/2013

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat